Субота,
24 червня 2017
Наші спільноти

Захист прав інтелектуальної власності – запорука економічного добробуту держави

24 квітня 2015 року, напередодні міжнародного Дня інтелектуальної власності, в приміщенні готелю Ramada Encore Kiev відбувся Міжнародний форум по боротьбі з підробками та піратством, відкриття якого здійснили Віце-прем'єр-міністр України — Міністр культури України В'ячеслав Кириленко, Президент ICC Ukraine, радник Прем’єр-міністра України Володимир Щелкунов, заступник Глави Адміністрації Президента України Дмитро Шимків, віце-президент з питань інтелектуальної власності ICC Ukraine Антоніна Пахаренко-Андерсон та Голова Державної служби інтелектуальної власності України (ДСІВ) Алла Жарінова.

Програма Форуму складалась з наступних тематичних блоків: "Посилення митних заходів", "Відповідальний споживач", "Інтернет: свобода чи захист" та "Невиправдані очікування: агрохімія, насіння, фармацевтика".

У кожному тематичному блоці були висвітлені проблемні питання, пов’язані з порушеннями прав інтелектуальної власності, підробками та піратством, а також існуючі та перспективні шляхи вирішення цих питань.

У Форумі прийняли участь широке коло фахівців: Александра Іліопулу (BASCAP/ICC), Дітер Петракс (EUROPOL), Елена Д’Анджело (UNICRI), Місті Прайс (Національний координаційний центр з охорони прав інтелектуальної власності Міністерства внутрішньої безпеки США), Кеннет Райт (Відомство з патентів та торговельних марок Королівства Данія), Крістоф Ціммерман (Всесвітнья митна організація – WCO), Марчін Собєрайскі (Місія Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні – EUBAM), Олексій Гащицький (Департамент організації митного контролю та оформлення Державної фіскальної служби України), Олександр Пахаренко (Фірма "Пахаренко і партнери"), Томас Діллон (Всесвітня організація інтелектуальної власності – WIPO), Микола Фаєнгольд (StarLightMedia), Джон Андерсон (Всесвітя група по боротьбі з підробками –GACG Network), Давід Сосінан (Французький Союз виробників – UNIFAB), Віталій Паньков (Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України), Юрій Гончарук (Український мережевий інформаційний центр – UANIC), Юрій Клітинський (ДП "ІнтелЗахист"), Нікола Новаро (Міжнародна асоціація селекціонерів сортів декоративних та плодових культур, отриманих вегетативним способом – CIOPORA), Йоакім Хофманн (Syngenta International AG), Роман Бойко (ТОВ "Санофі-Авентіс Україна").

Під час Форуму Голова ДСІВ Алла Жарінова висловила подяку його організаторам та учасникам, зокрема представникам та експертам міжнародних організацій – представникам Всесвітньої митної організації (WCO), Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO), діючої бізнес-ініціативи ІСС щодо зупинення контрафакту та піратства (Business action to stop counterfeiting and piracy, BASCAP), Європейського поліцейського управління (EUROPOL), французького Союзу виробників (UNIFAB), Всесвітньої групи по боротьбі з підробками (GACG Network), Міжрегіонального науково-дослідного інституту ООН з питань злочинності та правосуддя (UNICRI), Національного координаційного центру з охорони прав інтелектуальної власності Міністерства внутрішньої безпеки США, Відомства з патентів та торговельних марок Королівства Данія, Місії Європейського Союзу з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM), Міжнародної асоціації селекціонерів сортів декоративних та плодових культур, отриманих вегетативним способом (CIOPORA), Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством, за небайдужість та зацікавленість у обговоренні та вирішенні проблем, що виникають під час боротьби з фактами незаконного використання об’єктів права інтелектуальної власності. Ці проблеми в тому чи іншому вигляді є в кожній країні і, нажаль, Україна не є винятком та також намагається протистояти таким порушенням. Жодна країна не здатна подолати цю проблему самостійно, тому координація спільних зусиль на міжнародному рівні є дуже важливою.

Уряд України усвідомлює важливість інтелектуальної власності у розвитку економіки та ринку праці країни. ДСІВ також розуміє, що інвестиційна привабливість країни тісно пов’язана саме з належними та ефективними механізмами захисту права інтелектуальної власності, та зі свого боку вживає всіх можливих заходів для створення необхідного законодавчого підґрунтя для захисту права інтелектуальної власності в Україні.

В контексті підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом також логічним є створення правового режиму охорони та захисту, схожого з прийнятим у країнах-членах Європейського Союзу. Отже інвестор будь-якої країни Європейського Союзу розпочинаючи діяльність в Україні зможе бути впевненим, що його інвестиції в об’єкти права інтелектуальної власності будуть захищені належним чином.

Серед наших законодавчих розробок ДСІВ було відзначено: законопроект щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет, який дозволить суттєво вплинути на піратство в Інтернеті та припинити переважну більшість фактів незаконного використання об’єктів авторського права і суміжних прав в українському сегменті мережі Інтернет, а також законопроект про колективне управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав, спрямований на приведення діяльності українських організацій колективного управління у відповідність до європейських принципів та забезпечення прозорості їх діяльності в Україні.

ДСІВ вже почала запроваджувати дієві заходи у боротьбі з фактами неліцензійного використання програмного забезпечення в органах державної виконавчої влади. І першим кроком став аудит програмного забезпечення у державних органах виконавчої влади. ДСІВ вже розпочала цей процес, кінцевим результатом якого стане легалізація програмного забезпечення.

Саме відсутність роботи по цим трьом питанням і була підставою присвоєння Україні особливого статусу в "Списку 301" і робота по виправленню цієї ситуації активно ведеться ДСІВ. І це не вичерпний перелік ініціатив ДСІВ, спрямованих на посилення захисту прав інтелектуальної власності в Україні.

Було висловлено ідею створення Координаційної ради, до якої увійдуть представники органів державної влади, громадських організацій та бізнесу, що дозволить працювати у повній взаємодії і приймати скоординовані рішення з питань вдосконалення та ефективної роботи системи захисту права інтелектуальної власності в Україні. Також було висловлено впевненість, що зазначені та інші заходи, які розробляються ДСІВ та будуть впроваджуватись, ефективно вплинуть на боротьбу з підробками і піратством, і забезпечать необхідні умови для надходження інвестицій в Україну.

До позитивних зрушень також можна віднести відновлення роботи Державного підприємства "Інтелзахист", яке знаходиться у сфері управління ДСІВ. Відновивши повноцінну роботу з початку березня поточного року, підприємство розробляє пілотний проект, завданням якого є, зокрема, відслідковувати несанкціоноване використання цифрового контенту,  захищеного авторським правом та суміжними правами в мережі Інтернет.

Заступником директора Державного підприємства "Інтелзахист" Юрієм Клітинським було презентовано нові напрямки роботи підприємства, спрямовані на захист прав інтелектуальної власності, зокрема, в мережі Інтернет. Серед таких напрямків: досудове вирішення спорів, пов’язаних із захистом прав інтелектуальної власності; досудове вирішення доменних спорів; депонування об’єктів авторського права і суміжних прав (їх еталонних зразків) або інформації (опису) про такі об’єкти у цифровому (електронному) вигляді у сховище (депозитарій) та ведення відповідних реєстрів на його основі; створення відповідних знімків зображення екрану монітора (скриншотів), запис відео та аудіо з екрану монітора з метою використання як доказів порушення прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет тощо.

Також директор Державного підприємства "Інтелзахист" Віктор Лещинський відзначив, що на сьогодні в Україні відсутня ефективна система захисту прав інтелектуальної власності в мережі Інтернет, від чого потерпає  держава, приватні компанії та правовласник, як найменш захищений елемент системи. Підприємство має на меті в першу чергу забезпечити дотримання прав та інтересів правовласника у питаннях отримання прибутку з розповсюдження цифрового контенту в мережі Інтернет, захищеного авторським правом та суміжними правами, на території України.

Наприкінці Форуму було підведено підсумки та вироблено пропозиції, які слугуватимуть розв’язанню проблем розповсюдження підробок, реформуванню системи захисту прав інтелектуальної власності, формуванню цивілізованого товарного ринку та сприятливого інвестиційного клімату в Україні.

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читайте також
Новини партнерів
loading...

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку