Олександр Дячук / фото УНІАН (Сергій Чузавков)

Екологічна тематика без якісних наукових досліджень дає політикам можливості для маніпуляцій в передвиборчий період.

Про це на прес-конференції в УНІАН заявив провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України, кандидат технічних наук, голова комітету Професійної асоціації екологів України Олександр Дячук.

На його думку, Україна в цілому і окремі об'єднані територіальні громади, зокрема, не зможе домогтися успіхів у своєму розвитку, якщо не спиратиметься на наукові дослідження хорошої якості в економічній, соціальній, інфраструктурної, екологічної, управлінській сферах.

Відео дня

«Саме відсутність об'єктивних професійних досліджень і розрахунків, публічного їх обговорення дає широкі можливості як для маніпулювання, так і для прийняття не найкращих управлінських рішень. Наявність же ґрунтовного комплексного аналізу проблеми і сучасних підходів до її вирішення, які відкриті для експертизи, - це найкращий аргумент в огорожі від маніпуляцій», - сказав Дячук.

Він зазначив, що вчені підходять комплексно до вирішення тієї чи іншої проблеми і не пропонують швидких і універсальних рішень. Вони використовують методи, які можна перевірити.

«Наука убезпечить від маніпуляцій. Можна розбивати всі маніпуляції в пух і прах, якщо вимагати аргументацію і посилання на джерела», - пояснив провідний науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ.

За його словами, політичні партії досить часто фінансують роботи, пов'язані з соціологічними дослідженнями. У той час як аналіз впливу і способів реалізації таких програм ніхто не фінансує.

«Хотілося б, щоб партії продовжували фінансувати комплексні дослідження способів і наслідків реалізації їхніх програм, публічно обговорювали їх з суспільством, використовуючи науково обґрунтовані аргументи», - сказав Дячук.

Він вважає, що справжні вчені досить часто входять до лав екологічних рухів, де намагаються реалізувати свої знання, однак також досить часте їхнє входження в політичні партії, на жаль, не характеризується ефективністю застосування їхніх напрацювань в основі політичної діяльності.

«Вчений може бути залучений до політичної партії, щоб підвищити рейтинг, але потрібно розуміти, чи дійсно його погляди використовуються партією у своїй політичній програмі. Те ж стосується і активістів. Важливо розуміти, яка їхня мета. Справжні еко-активісти, а не «псевдо», завжди працюють в парі з вченими або експертами та знають свою справу і можуть вимагати результатів від уряду», - пояснив учений.

«Закликаємо суспільство, ЗМІ, всіх небайдужих ретельно перевіряти екологічну інформацію, відсіювати маніпулятивні і брехливі відомості до їхньої публікації і поширення, викриваючи маніпуляторів», - додав Дячук.

Як повідомляв УНІАН, Професійна асоціація екологів України закликає політиків припинити передвиборчі маніпуляції на тему захисту навколишнього середовища, оскільки вони дискримінують сам інститут громадянського суспільства і можливості для сталого розвитку країни в цілому.

За словами президента асоціації, про проблеми навколишнього середовища згадують або на виборах, або під час екологічних катастроф. Лише деякі лідери, структури, громадські організації регулярно і наполегливо акцентують увагу на реальні загрози і необхідності системних підходів і рішень до усунення проблем.

Керівник програми Організації Об'єднаних Націй з промислового розвитку UNIDO в Україні Ігор Кирильчук зазначив, що передвиборчі маніпуляції на тему захисту навколишнього середовища не дозволяють Україні ефективно використовувати міжнародну фінансову допомогу, спрямовану на розвиток екологічно дружніх технологій.