Зростання акцизів на паливо призведе до того, що бізнес покладе всі свої витрати на маржу, тож найбільше від підвищення постраждає кінцевий споживач, вважає Дмитро Леушкін. / фото ua.depositphotos.com

"Бензин подорожчає на 1,5 грн, дизель - на 2 грн, і газ - на 5 грн. Це відбуватиметься двома хвилями", - засновник групи "Прайм" Дмитро Льоушкін

09:00, 20.07.2024
9 хв.

Засновник логістичної групи компаній "Прайм" Дмитро Льоушкін розповів УНІАН, як і коли зміняться ціни на пальне у зв'язку з підвищенням акцизу, які продукти подорожчають слідом, і чому водіям варто готуватися до погіршення якості пального на АЗС.

18 липня Верховна Рада ухвалила закон про підвищення акцизного податку на паливо, який має набути чинності вже з 1 вересня 2024 року. Передбачається, що підвищення акцизів буде розтягнуто на 4 роки, і 2028 року вони досягнуть піку: на бензин - 359 євро за 1000 л; дизельне паливо - 330 євро за 1000 л; скраплений газ - 70 євро за 1000 л.

Засновник логістичної групи компаній "Прайм", яка перевозить паливно-мастильні матеріали, Дмитро Льоушкін в інтерв'ю УНІАН розповів, як унаслідок цього зміняться ціни на пальне, у якій перспективі українцям варто готуватися до нових цифр на стелах АЗС, які ще товари подорожчають (адже пальне є важливою складовою собівартості практично всієї продукції, представленої на прилавках магазинів, особливо - в умовах масових відключень світла, а особливо - в умовах масового відключення світла. в умовах масових відключень світла), а також, чому водіям варто бути готовими до можливого погіршення якості палива на українських заправках.

Парламент ухвалив закон про підвищення акцизу на пальне. Як унаслідок цього зміняться ціни на бензин, дизель і автогаз?

Відео дня

Ціни зростуть. Відбудеться все з першого вересня. На початку вересня підвищаться ціни десь на гривню за літр бензину, дизеля, і на 3 грн - газу. Зростання не буде різким, тому що буде ще старий доакцизний ресурс на заправках. А через високу конкуренцію, оскільки ринок "перелитий", зловживати першим підвищенням цін ніхто не буде. Усі тягнутимуть до останнього.

І остаточне підвищення ще на 50 копійок на бензин, гривню - на дизель, і 2 грн - на газ станеться до середини вересня. Загальне підвищення становитиме 1,5 грн за літр бензину, 2 грн - дизеля, і 5 грн - газу. Просто воно відбуватиметься двома хвилями.

На вартість палива впливають також світові ціни на нафту і курс. Наскільки сильний негативний вплив цих факторів зараз?

Більше зараз впливає, звичайно, курс. За рахунок курсу ми спостерігаємо підвищення вже цього тижня на 50 копійок. У роздробі це ще поки що сильно не позначається. Але вже за рахунок двох минулих тижнів, і якщо наступного тижня тренд продовжиться, то буде підвищення цін у роздрібних мережах на стелах АЗС.

Проблематично зараз точно спрогнозувати, які ціни будуть на кінець серпня з таким непрогнозованим курсом і, природно, непрогнозованою нафтою. Я можу тільки припускати, що нафта, найімовірніше, піде вгору, тому що в цьому зацікавлений Трамп. Зараз це основна політична новина на світовому небосхилі. А нафта - це світовий маркер. Оскільки республіканцям вигідно трохи підвищувати ціну на нафту, щоб в американців подорожчав бензин (для того, щоб послабити позиції чинного президента Джо Байдена - УНІАН), то, найімовірніше, буде підвищення ціни на нафту. Це досягається дрібними маніпуляціями. Плюс до всього, наближається сезон ураганів у США - це зазвичай серпень-вересень. Зазвичай у цей час зупиняються заводи і вишки, оскільки відбуваються катаклізми. Це завжди впливає в бік підвищення цін.

Плюс, у північній півкулі зараз пікове навантаження. Урожай зараз не тільки в Україні, а й в Америці, Китаї, Росії, Канаді. Тобто, це максимальні ринки за обсягом споживання (палива - УНІАН). Тому є підстави говорити про те, що нафта має всі шанси додати в ціні на світовому ринку.

До яких цін на паливо варто готуватися споживачам у короткостроковій і середньостроковій перспективі?

Я не можу прогнозувати курс валюти, я цим не займаюся. І я не можу з точністю прогнозувати курс нафти, передбачати форс-мажори і кулуарні ігри. Але відчувається, що ми йдемо зараз у такому повільному висхідному тренді до кінця року.

У моєму розумінні, ми вже бачимо в серпні зростання ціни за рахунок зростання курсу. У вересні - за рахунок акцизу. У жовтні - за рахунок наближення виборів (президента США - УНІАН), які в листопаді відбудуться. Тобто, я бачу три місяці суцільного зростання. Листопад і грудень - це завжди у нас максимальні інфляційні очікування. У передноворічному ажіотажі ніколи нічого не дешевшало. Тому в перспективі до кінця року якихось "віконець" щодо зниження цін я поки що не бачу.

Що про це думають автозаправні станції? Ви вже говорили про те, що раніше мережі АЗС урізали програми лояльності, щоб пом'якшити стрибок цін для клієнтів. Як вони відреагують тепер?

У заправних станцій почався дуже важкий період життя. Тому що у них реально спостерігається проблема з продажами, оскільки нікому продавати. Економіка просіла, вантажний транспорт не їздить, мужики всі від ТЦК поховалися, а жінки до Європи поїхали. Людей немає. Відповідно, маючи таку погану ситуацію, станції починають якось викручуватися. Хтось легально, хтось нелегально.

Тому я б очікував зараз більше проявів на АЗС негативних факторів у плані оподаткування: чеки перестануть бити, можливо, зараз якість почне "гуляти", і якась бодяга почне з'являтися, якісь скрутки податкові. Ось у цьому напрямку зараз розвиватиметься ринок. Тому що ніхто не хоче першим підвищувати ціни і тим самим втрачати останнього клієнта. А з систем лояльності там уже нічого урізати за рахунок курсу і цього повзучого подорожчання, яке триває вже місяць.

У нас була оптова ціна 41,70, а сьогодні - вже 43,70. Ось, на 2 грн дизель і бензин подорожчали. А на заправках ціни як стояли, так і стоять. Тому вже від лояльності курс долара цей шматок згриз. Тобто, виходить ситуація, що триматися треба, а виходить це тільки за рахунок уже не зовсім легальних ситуацій.

Стрибок цін на бензин, дизель і автогаз відбудеться вже на початку вересня. Зростання акцизів відбуватиметься в кілька етапів до 2028-го року, каже Дмитро Леушкін

Дорожче паливо - це подорожчання логістики, собівартості виробничих процесів. Плюс, важливо розуміти, що в умовах відключень світла весь бізнес працює на генераторах, які споживають дуже багато палива. Чи варто очікувати після збільшення акцизу підвищення вартості всіх товарів? У яких межах?

Транспорт (витрати на логістику - УНІАН) є практично у всіх товарах. А в кожному транспорті є паливо. Тому природно, що підвищення цін на паливо прямо призводить до подорожчання і продуктів харчування та інших товарів. Це очевидні речі.

У яких це буде межах? Дивіться, зараз найбільше впливає на економіку електроенергія, а точніше - її відсутність. Ось це зараз основний фактор, тому що кіловат енергії, вироблений генератором, коштує в десять разів дорожче, ніж кіловат, куплений у держави зі звичайних електричних мереж.

У відсотковому співвідношенні хліб сильніше подорожчає, ніж ковбаса, тому що в структурі собівартості виробництва хліба частка електроенергії вища. У молочці взагалі може бути дуже сильне зростання цін у зв'язку з тим, що вона потребує постійного охолодження під час продажів, і буде великий відсоток псування, яке теж ляже на собівартість у кінцевому підсумку. Тому на хліб і молоко зараз найсильніше очікуємо зростання. А, наприклад, картопля, морква - ні, тому що на неї впливає тільки вантажоперевезення. Тому не можна сказати, на скільки відсотків усе подорожчає. Тут треба говорити, що подорожчає все, але щось дуже сильно, щось - менше, а щось - зовсім небагато. Залежно від енергоємності виробництва цих продуктів.

Хто найбільше постраждає від підвищення акцизів на паливо: АЗС, різні бізнеси чи всі споживачі?

Я думаю, що бізнес покладе всі свої витрати в маржу, це однозначно. Тому споживач більше постраждає. Для бізнесу дорожча собівартість - вища продажна ціна. Не хочете хліб - не купуйте. Але від цього ж ніхто не відмовиться. Тому бізнес дуже просто екстраполює цю ситуацію на свою цінову політику і все. У бізнесу іншого виходу і немає, він же дотувати власним коштом нічого не буде. Зрештою, це все ляже на плечі населення, що залишилося.

Як на сьогодні йдуть справи із запасами бензину, дизеля та автогазу в Україні? Чи немає ризиків дефіциту?

Палива зараз повно, ризиків навіть близько на горизонті немає. Був реальний надлишок, а тут ще й підвищення акцизів - зараз його в усі каструлі понабирають.

У парламенті та уряді зазначають, що кошти, отримані від підвищеного акцизу, необхідні для збільшення фінансування армії. Усі розуміють, що забезпечення армії - пріоритетне завдання для держави. Але, на вашу думку, чи можна було уникнути цього непопулярного рішення? Що можна було зробити замість цього?

Якщо брати, скажімо так, глобальне питання, що нам зараз не вистачає 174 млрд у бюджеті, то акциз ще мало підвищили. Потрібно було ще раза в два підвищувати. Тобто на 5-6 грн за літр, а не 1-2 грн по бензину і дизелю.

Той, хто хоче економити - сидить на газі. Хто не хоче на газі - їде на електромобілі. Комерційні перевезення вже так сильно не вплинуть на той самий умовний хліб. Зараз на порядок більший вплив на продукти має електроенергія. Тому в даному випадку я вважаю підвищення акцизів правильним рішенням з огляду на те, що треба шукати гроші. Звичайно, якби їх не треба було шукати, то я б говорив, що такого не треба робити. Але ми розуміємо, що країна у війні, тому чимось треба жертвувати. І це ще далеко не найстрашніша жертва.

Новини партнерів
завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся