Гентаміцину сульфат - інструкція, застосування, аналоги препарату

Гентаміцину сульфат фото упаковки

Застосування Гентаміцину сульфату

Гентаміцину сульфат - склад і форма випуску препарату

Гентаміцину сульфат: як приймати препарат

Гентаміцину сульфат - протипоказання, побічні ефекти

Аналоги Гентаміцину сульфату

Антибіотик з групи аміноглікозидів широким спектром дії. Тести підтверджують його активність відносно різних видів грампозитивних та грамнегативних мікроорганізмів – збудників сепсису, інфекційних захворювань м’яких тканин, центральної нервової системи, тощо.

Застосування Гентаміцину сульфату

Терапевтична ширина препарату обмежена, його слід призначати у випадках, коли збудники хвороби резистентні до більш безпечних антибіотиків. Сульфат Гентаміцину призначають для лікування інфекцій, спричинених чутливими до нього збудниками. Серед них:

  • сепсис;
  • інфекції сечовивідних шляхів;
  • захворювання нижніх відділів дихальних шляхів;
  • інфекційні захворювання шкіри, кісток, м'яких тканин; інфіковані опікові рани;
  • інфекційні захворювання центральної нервової системи (менінгіт), у комбінації з ß-лактамними антибіотиками;
  • інфекції черевної порожнини (перитоніт).

Гентаміцину сульфат - склад і форма випуску препарату

Препарат  випускається у вигляді розчину для ін’єкцій – це прозора безбарвна (або з легким відтінком) рідина.

1 мл розчину містить 40 мг сульфату гентаміцину (в перерахуванні на гентаміцин та безводну речовину).

Крім того, засіб містить метабісульфіт натрію, динатрієву сіль етилендіамінтетраоцтової кислоти та воду для ін’єкцій.

Гентаміцину сульфат: як приймати препарат

Препарат призначає лікар. Гентаміцину сульфат застосовується внутрішньом’язово і внутрішньовенно.

Доза, спосіб введення і інтервали між введеннями залежать від локалізації і тяжкості інфекції, віку пацієнта і функції нирок. Дозовий режим розраховується з огляду на масу тіла пацієнта. При поліпшенні клінічного стану або при розвитку побічних ефектів дозу знижують.

Дорослим та дітям від 14 років за умови помірного/тяжкого перебігу інфекції добова доза зазвичай становить 3 мг на кг маси тіла внутрішньом’язово. Дозу розподіляють на 2–3 введення.

Максимальна добова доза для дорослих становить 5 мг/кг, розподілена на 3–4 введення. Звичайна тривалість застосування препарату для всіх пацієнтів – 7–10 діб.

При тяжких і ускладнених інфекціях курс лікування можна продовжити у разі необхідності. У таких випадках рекомендується здійснювати контроль за функцією нирок, органів слуху і вестибулярного апарату, оскільки токсичність препарату проявляється після його застосування понад 10 діб.

Дозу розраховують за фактичною масою тіла (ФМТ), якщо у пацієнта немає надлишкової ваги (тобто додатково не більше 20 % ідеальної маси тіла (ІМТ)). Гентаміцин погано розподіляється у жировій тканині, тож якщо пацієнт має надлишкову вагу, дозу розраховують за формулою: ІМТ + 0,4 (ФМТ – ІМТ).

При порушенні функції нирок необхідно змінити режим дозування препарату так, щоб він гарантував терапевтичну адекватність лікування. При кожній можливості потрібно контролювати концентрацію гентаміцину у сироватці крові.

Перед призначенням гентаміцину необхідно визначити кліренс креатиніну. Початкова разова доза для пацієнтів зі стабільною хронічною нирковою недостатністю становить 1–1,5 мг/кг, в подальшому дозу та інтервал між введеннями визначають залежно від кліренсу креатиніну.

Дорослим пацієнтам із бактеріальною інфекцією, які перебувають на діалізі, призначають 1–1,5 мг/кг після завершення кожного діалізу. При перитонеальному діалізі додають 1 мг гентаміцину до 2 л діалізного розчину.

Дітям віком до 3 років препарат призначають винятково за життєвими показаннями.

Добові дози становлять: новонародженим і дітям до 1 року – 2–5 мг/кг, дітям від 1 до 5 років – 1,5–3 мг/кг, 6–14 років – 3 мг/кг. Максимальна добова доза для дітей всіх вікових груп становить 5 мг/кг. Препарат вводять 2–3 рази на добу протягом 7–10 діб.

Для внутрішньовенного введення разову дозу препарату розводять розчинником. Звичайний об’єм розчинника (стерильний 0,9 % розчин натрію хлориду або 5 % розчин глюкози) для дорослих становить 50–300 мл; для дітей об’єм розчинника потрібно відповідно зменшити.

Концентрація гентаміцину у розчині не має перевищувати 1 мг/мл (0,1 %). Тривалість внутрішньовенної інфузії – 1–2 години; вводять зі швидкістю 60–80 крапель/хв. Внутрішньовенні інфузії проводять протягом 2–3 діб, потім переходять на внутрішньом’язове введення.

Гентаміцину сульфат - протипоказання, побічні ефекти

Не рекомендується застосовувати антибіотик під час вагітності або годування груддю.

Під час прийому препарату бажано утриматись від занять, що потребують високої концентрації. Зокрема – від управління транспортом та небезпечними механізмами.

Слід уникати одночасного призначення з високоактивними діуретиками (фуросемід, етакринова кислота).

Обмеженням до застосування препарату є гостра ниркова недостатність.

Протипоказання до застосування Гентаміцину сульфату:

  • Підвищена чутливість до компонентів препарату/антибіотиків групи аміноглікозидів;
  • хронічна ниркова недостатність з азотемією і уремією;
  • неврит слухового нерва;
  • міастенія;
  • паркінсонізм;
  • ботулізм;
  • літній вік,
  • попереднє лікування ототоксичними препаратами.

Побічні ефекти при застосуванні Гентаміцину сульфату:

  • Ототоксичність (ураження восьмої пари черепно-мозкових нервів): можливе зниження гостроти слуху, ураження вестибулярного апарату. Проявляється запамороченням або вертиго. Шум у вухах, втрата слуху. Особливий ризик може спричинити подовження курсу лікування гентаміцином – 2–3 тижні.
  • Нефротоксичність: ураження нирок проявляється нирковою недостатністю зазвичай легкого ступеня, гострим тубулярним некрозом, інтерстиціальним нефритом, зниженням швидкості клубочкової фільтрації, протеїнурією, азотемією, рідше – олігурією, і, як правило, має оборотний характер;
  • Електролітні порушення: гіпомагніємія, гіпокальціємія і гіпокаліємія.
  • З боку травного тракту: стоматит, нудота, блювання, підвищене слиновиділення, втрата апетиту, втрата маси тіла, псевдомембранозний коліт;
  • З боку імунної системи: алергічні реакції, включаючи шкірні висипання, кропив'янку, свербіж, лихоманку, пурпуру. Анафілактичні реакції та ендотоксичний шок. Задишка, набряк Квінке;
  • З боку крові: тромбоцитопенія, гранулоцитопенія, анемія, лейкопенія;
  • Зміни лабораторних показників: підвищення рівня трансаміназ сироватки крові (АЛТ, АСТ), білірубіну, ретикулоцитів.
  • З боку ЦНС: головний біль, сонливість, нейротоксичність (енцефалопатія, сплутаність свідомості, летаргія, галюцинації, судоми і депресія), периферична нейропатія.
  • З боку серцево-судинної системи: гіпотензія;
  • Інші: блокада нервово-м’язової провідності та пригнічення дихання, біль у суглобах, м'язовий біль, загальна слабкість;
  • Зміни в місці введення: у місці ін’єкції – гіперемія, болючість, ущільнення у місці введення, атрофія або некроз підшкірної клітковини, при внутрішньовенному введенні – розвиток флебітів та перифлебітів.

Аналоги Гентаміцину сульфату

  • Гентаміцин-здоров'я
  • Гентаміцин-К
  • Гентаміцину сульфат-Дарниця

Джерело: Державний реєстр лікарських засобів України. Інструкція публікується зі скороченнями винятково для ознайомлення. Перед застосуванням проконсультуйтеся з лікарем і уважно ознайомтеся з інструкцією. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я.

завантаження...
Ми використовуємо cookies
Погоджуюся