Дмитро Кулеба / REUTERS

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляє, що ще невідомо, якою буде остаточна версія Консультативної ради у складі політичної підгрупи Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.

Про це глава МЗС сказав під час онлайн-дискусії аналітичного центру "Атлантична Рада" (США) щодо відсічі російській агресії, перспектив переговорів у Мінську та мирного врегулювання на сході України.

Читайте такожЗавтра має відбутися нарада керівництва ВР з головами фракцій - джерело

Відео дня

Він сказав, що ідея створення Консультативної ради стала відома через кілька днів після його призначення на посаду глави МЗС. "Я не був біля витоків цієї ідеї, цієї ініціативи. Я мав прийняти її як реальність", - сказав Кулеба.

Також він сказав, що Україна наполягатиме на збереженні поточної конфігурації Тристоронньої контактної групи, яка складається з трьох сторін - Росії, України та ОБСЄ. "Усе інше - це питання для внутрішнього структурування, але в рамках контактної групи ми не шукаємо, ми не прагнемо прямого діалогу з Донецьком і Луганськом. Однак, ми повинні взаємодіяти і говорити з ними лише щодо конкретного комплексу питань, аби втілити певні пункти Мінських угод", - наголосив Кулеба.

"Ідея Консультативної ради полягає у тому, що ми не взаємодіємо з представниками так званих "Донецької і Луганської народних республік", але ми робимо так, щоб наші громади говорили і взаємодіяли одна з одною", - сказав Кулеба.

При цьому міністр висловив думку, що будь-які зміни, які відбуваються щодо мінських переговорів, сприймаються суспільством з тривогою, оскільки рівень довіри зводиться до нуля. "З цієї причини будь-які зміни, або будь-яка спроба оновити процес дещо інакшим чином, сприймається з тривогою", - сказав Кулеба.

Водночас міністр сказав, що треба бути креативними і шукати рішення, котрі не будуть доводити процес до замороження у Мінському форматі. "Ми не можемо призупинити ситуацію. Якщо ми дозволимо це - ми втратимо час. І буде надзвичайно важко "перезарядити батарейки" після того, коли вони будуть недієвими", - сказав Кулеба.

Він сказав, що треба шукати рішення, і саме про таке зобов'язання було оголошено президентом Володимиром Зеленським. "Що він хоче закінчити війну. Він готовий зробити кроки вперед, але ці кроки не приведуть до перетину "червоних ліній" України. І це також, що має сприйматися як саме собою зрозуміле", - сказав міністр.

За його словами, питання Консультативної ради у Мінську після 11 березня не обговорювалося, і нічого з того часу не змінилося. "Ніхто не знає, якою буде остаточна версія Консультативної ради, якщо будь-яка буде зрештою після усіх раундів переговорів", - сказав Кулеба.

Також він висловив особисту позицію, що не підтримує проведення переговорів з підконтрольними Росії бойовиками. "Я ніколи не погоджуся як міністр на прямий діалог між українськими посадовцями і так званими "представниками" Донецька і Луганська. Усе інше - це простір для мистецтва дипломатії. Але є конкретні "червоні лінії", які я не перейду як міністр закордонних справ або громадянин України, і ця одна з них", - сказав Кулеба.

Як повідомляв УНІАН, 11 березня в Мінську відбулося засідання ТКГ за участю керівника Офісу президента України Андрія Єрмака і заступника керівника адміністрації президента РФ Дмитра Козака. Вони домовилися підписати рішення ТКГ про створення у складі політичної підгрупи Консультативної ради після консультацій з представниками ОБСЄ, Франції та Німеччини щодо виконання домовленостей, досягнутих під час саміту в «нормандському форматі». Підписання мало відбутися на наступному засіданні в Мінську 25 березня.

Пізніше видання «Дзеркало тижня» оприлюднило копію протоколу, підписаного в Мінську 11 березня. Згідно з документом, критерії та порядок призначення членів ради самостійно визначаються Україною, окремими районами Донецької та Луганської областей України, РФ, ФРН, Францією і ОБСЄ. При цьому по 10 представників від України і ОРДЛО матимуть право вирішального голосу, а по одному представнику від РФ, Німеччини, Франції та ОБСЄ - право дорадчого голосу.

За кілька днів близько 60 депутатів від «Слуги народу» закликали президента Володимира Зеленського не допустити створення Консультативної ради в політичній підгрупі ТКГ в Мінську.

25 березня засідання ТКГ відбулося у форматі відеоконференції, і рішення про створення Консультативної ради не ухвалювалося.

31 березня Єрмак заявив, що ідея створення Консультативної ради розглядатиметься після консультацій з партнерами із Франції, Німеччини та ОБСЄ.