На Чернігівщині за три роки жодна справа про злочини щодо журналістів не передана до суду - поліція

18:12, 14 вересня 2017

Чернігів. 14 вересня. УНІАН. На Чернігівщині за останні три роки жодне кримінальне провадження, відкрите за статтями, пов’язаними зі злочинами проти журналістів та свободи слова, не було передано до суду

Як повідомив представник Інституту масової інформації в області Павло Пущенко, такі дані сьогодні, 14 вересня, були оприлюднені під час проведення «круглого столу», присвяченого стану розслідування справ проти журналістів та свободи слова в Чернігівській області.

За інформацією представника слідчого управління головного управління Нацполіції в Чернігівській області Галини Луговської, за останні три роки в реєстр досудових розслідувань було внесено 17 справ, пов’язаних з журналістами. В основному, це події, які кваліфікувалися за ст. 171 Кримінального кодексу – перешкоджання журналістській діяльності. Водночас, жодне з відкритих кримінальних проваджень не було передано до суду. Відповідно, нікому не висувалося звинувачення та ніхто не був покараний.

«Причин такої ситуації кілька. В одних випадках роками тривають слідчі дії і поліція не може або встановити винних, або знайти свідків для з’ясування обставин. Часто справи просто закриваються слідчими з формулюванням «за відсутністю складу злочину», - пояснила представниця поліції.

Також за словами Луговської, мають місце випадки, коли прокуратура не погоджує поліції вручення підозри через недостатність, на думку прокурорів, доказової бази.

За словами Пущенка, професія журналістів, як на Чернігівщині, так і в Україні, стає все більш небезпечною і незахищеною. «За три роки на Чернігівщині не передано до суду жодної справи, відкритої за протидію журналістам. Це факт. Виходить, що можна перешкоджати, забороняти знімати, пошкоджувати апаратуру, і за це нічого не буде», - зазначив Пущенко.

Між тим, як повідомила прес-служба прокуратури Чернігівської області, під процесуальним керівництвом прокурорів місцевих прокуратур та прокуратури області у 2017 році здійснювалося досудове розслідування 18 кримінальних правопорушень, вчинених стосовно журналістів та інших представників засобів масової інформації, відомості про вісім з яких внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань цього року.

За результатами розслідування прийнято рішення про закриття п’яти кримінальних проваджень, в основному за відсутності складу злочину, по одній – досудове розслідування зупинено та оголошено у розшук підозрюваного, по дванадцяти – слідство триває.

Чому існує розбіжність у даних поліції та прокуратури, невідомо. Пущенко зауважив, що аналізувалися дані за 2015-2016 роки, за якими не минув термін давності, це 17 справ.