Група депутатів та експертів виступили проти законопроекту щодо розширення повноважень Нацгвардії і закликали Раду Європи проаналізувати його

14:46, 14 вересня 2017

Київ. 14 вересня. УНІАН. Група народних депутатів України та експертів виступають проти ухвалення проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії України (№6556) і закликають Раду Європи проаналізувати його.

Як передає кореспондент УНІАН, про це вони заявили під час брифінгу в Києві.

Народний депутат від «Самопомочі», член Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Олена Сотник висловила думку, що цим законопроектом «хочуть повернути історію про «Беркут», тільки повернути його у ще більш загрозливій формі».

«Цим законом Нацгвардії надається право оперувати важкою зброєю. Тобто, не дивуйтеся, якщо нацгвардійці просто з’являться тут з важкою військовою технікою, прямо в місті», - сказала депутат.

Вона зауважила, що законопроектом їм надаються «абсолютно поліцейські функції».

«Конституція чітко встановлює, що військові формування не мають права жодним чином обмежувати права людей і не мають взагалі до цього мати жодного відношення», - наголосила парламентар.

Сотник додала, що Нацгвардія була «тимчасово залишена як допоміжний орган для поліції, щоб допомагати якимось чином впоратися з порушенням громадського порядку під час масових заворушень».

Наразі ж, зауважила вона, пропонується, аби Нацгвардія на рівні з поліцією «ходила з автоматами по містах і містечках, і фактично могла і мала право перевіряти документи, мала право затримувати, мала право виписувати адміністративні протоколи за адміністративні правопорушення».

Парламентар пояснила, що йдеться про виконання людьми, які проходять військову строкову службу, функцій, які поліцейські вчаться виконувати протягом одного або навіть кількох років.

Крім того, говорячи про мирні зібрання, Сотник наголосила, що законопроектом вводиться поняття «безпечної відстані», через скорочення якої нацгвардієць матиме право «без попередження застосувати відносно вас силові заходи, які застосовував «Беркут», коли били майданівців».

Депутат вважає, що законопроект «буде поданий під дуже емоційним соусом і зі страшними спогадами, як чотири хлопці-нацгвардійці загинули під стінами парламенту». «Це була дійсно страшна історія. Але чи додаткові повноваження їх тоді могли б врятувати? Я думаю, навряд чи», - сказала Сотник і висловила думку, що саме цим обгрунтовуватиметься пропозиція надати Нацгвардії більше повноважень.

Парламентар також повідомила, що до Ради Європи направлено звернення з проханням підготувати відповідний аналіз цього законопроекту. «І найближчим часом направимо відповідні листи до всіх посольств, які є в країні, особливо країн Сімки, Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки для того, щоб вони теж звернули увагу на загрозу даного законопроекту правам людини і безпековій ситуації», - сказала Сотник.

Водночас експерт правозахисної коаліції «Ні – поліцейській державі!» Михайло Лебідь наголосив, що «найгучніша загроза – це те, що під час мирних зібрань нацгвардійцям можна буде бити людей, які не скоїли правопорушення».

На його думку, якщо законопроект ухвалять в першому читанні, то до другого читання він отримає лише «мінімальні косметичні правки і всі загрози залишаться».

Своєю чергою, народний депутат від «Батьківщини», член Комітету ВР з питань запобігання та протидії корупції Ігор Луценко зазначив, що «в одній і тій же структурі концентруються танки, гелікоптери і літаки – потенційно».

«І при цьому – поліцейські функції. Це унікальна буде структура, якій будуть заздрити і поліція, і СБУ, і армія», - сказав він.

На думку депутата, все це може призвести до того, що «далі будуть повноваження контролювати найбільш вигідні і криміналізовані бізнеси, - бурштин, наприклад».

Луценко вважає, що його комітет дасть належну оцінку цьому законопроекту і «страшним корупційним нормам». Він наголосив, що такий законопроект не можна ухвалювати з точки зору боротьби з корупцією.

Крім того, голова ГО «Правозахисна ініціатива», екс-юрист Національної поліції, експерт групи «Реанімаційного пакету реформ» «Реформа органів правопорядку» Михайло Каменєв, зокрема, підкреслив, що якщо військовослужбовець Нацгвардії застосовуватиме поліцейські заходи примусу, то це створить «військове формування, яке обмежує права і свободи, - це неконституційно».

«Ми закликаємо не допустити прийняття такого законопроекту навіть у першому читанні», - наголосив Каменєв.

*** Законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії України (№6556) було зареєстровано у Верховній Раді України 8 червня.

Ним, зокрема, пропонується встановити, що Нацгвардія, як і Нацполіція, є суб'єктом боротьби з тероризмом. У разі надзвичайного стану вона здійснює заходи правового режиму надзвичайного стану та охорону органів держвлади, важливих державних об’єктів.

Вона може залучатися для ліквідації збройного конфлікту та відсічі збройній агресії проти України, припинення збройних конфліктів та збройних провокацій на державному кордоні.

Також встановлюється, що Нацгвардія бере участь у припиненні незаконного видобутку корисних копалин загальнодержавного значення, здійсненні їх охорони.

Згідно з законопроектом, військовослужбовці Нацгвардії мають право застосовувати фізичну силу, спецзасоби, зброю, озброєння, бойову та іншу техніку в порядку та у випадках, передбачених законодавством.

У чинному положенні йдеться про право застосовувати «заходи фізичного впливу, а за виключної необхідності і спеціальні засоби, вогнепальну зброю, озброєння та бойову техніку».

Організаційну структуру Національної гвардії України затверджує міністр внутрішніх справ України.