Комітет Європарламенту позитивно сприйняв рекомендації саміту Східного партнерства з пропозиціями надати можливість країнам-учасницям приєднатися до Шенгену, Митного Союзу та скасувати роумінг з ЄС

12:14, 14 вересня 2017

Брюссель. 14 вересня. УНІАН. Перше обговорення рекомендацій Європейського парламенту саміту Східного партнерства, в яких пропонується країнам-учасницям політики надати можливість скасувати роумінг з країнами ЄС, приєднатися до Митного Союзу та Шенгенської зони, пройшло в сприятливій атмосфері.

Як повідомляє кореспондент УНІАН, відповідне обговорення пройшло в четвер в рамках засідання Комітету з питань закордонних справ.

Доповідачами виступили Лайма Андрікіне (Литва, група Європейських народників) та Кнут Флекенстайн (Німеччина, група соціалістів та демократів). Рекомендації розроблені для Ради ЄС, Європейської Комісії та Зовнішньої дипломатичної служби ЄС спеціально для саміту Східного партнерства, який пройде в листопаді в Брюсселі.

Презентуючи рекомендації, Андрікіне сказала: «Ми очікуємо, що саміт в Брюсселі буде орієнтований на майбутнє, надасть нової динаміки та встановить чіткі політичні амбіції для майбутнього Східної політики. Саміт повинен продемонструвати нашу підтримку партнерам у виконанні угод про асоціацію та реформ, пов’язаних з поглибленою та всеохоплюючою зоною вільної торгівлі».

На її думку, інтеграція країн-партнерів до Шенгену чи Митного Союзу може зайняти, як мінімум, 10-15 років. «Майбутня інтеграція наших партнерів в Шенгенську зону говорить їм, що вони повинні використати час – інтеграція з Шенгеном чи Митним Союзом займе, мінімум, 10-15 років, але робіть свою домашню роботу, перед вами довгий шлях, який ще треба пройти, але перспектива є», - переконана Андрікіне.

Під час обговорення від депутата Пятраса Ауштрявічюса пролунала пропозиція включити в рекомендації заборону для країн-учасниць Східного партнерства брати участь у військових навчаннях, які орієнтовані проти ЄС, зокрема, він вказав на російсько-білоруські навчання «Захід-2017», які сьогодні розпочалися в Білорусі. «Одна з країн партнерів бере участь в небезпечній грі поряд з багатьма кордонами ЄС. Це повністю неприйнятно. І в нашій доповіді повинно бути зазначено, що наші партнери не можуть брати участь у такого роду військових іграх, які орієнтовані проти ЄС», - заявив він.

Лідер зелених Ребекка Хармс підтримала запропоновані рекомендації.

«Не зважаючи на поправки, які будуть внесені, я погоджуюсь з генеральною лінією (пропозицій)», - констатувала вона.

Під час засідання депутат Чарль Теннок (Великобританія, консерватори) підняв питання щодо ситуації, яка склалася навколо колишнього президента Грузії Саакашвілі.

«З моєї точки зору, президент Порошенко несправедливо зняв з нього українське громадянство, і я не бачу, яке відношення до української держави мають звинувачення у анти-державній діяльності, які базуються на грузинських доказах. Я не думаю, що він становить будь-яку політичну загрозу Порошенку, його партія набирає один чи два відсотки, але я думаю, що якщо ми розділяємо спільні цінності з такою країною, як Україна, ми всі повинні засудити (факт) позбавлення громадянства.. без дуже доброї причини і прозорості», - вважає політик

Документ має бути проголосований до саміту Східного партнерства.

Зокрема, в проекті рекомендацій пропонується розглянути «привабливу модель "EaP+" для асоційованих країн на основі найвищих можливих загальних знаменників, які включають в себе приєднання до Митного союзу, Шенгенської зони, подальшої інтеграції з внутрішнім ринком ЄС, участь в інших програмах ЄС, а також такі заходи, як додаткові односторонні торгівельні преференції, скасування роумінгу між партнерами та ЄС».

Крім того, в рекомендаціях міститься прохання до Європейської Комісії та Європейського інвестиційного банку «запропонувати механізм реалізації нового Європейського інвестиційного плану для України та інших країн Східного партнерства, які досягли найбільшого прогресу в реформах у напрямку поступової економічної та політичної інтеграції з ЄС, збільшивши кредитну спроможність у порівнянні з існуючою в розмірі 1.6 млн. євро на рік». «Створити окреме інвестиційне вікно у вигляді трастового фонду для України, заснованого на кращій практиці багато-донарських інструментів, зосередивши увагу на тому, що цей форд повинен сфокусуватися на приватних та державних інвестиціях», - йдеться в проекті.