Україна очікує, що РФ невідкладно і повною мірою виконуватиме проміжне рішення Міжнародного суду ООН - Зеркаль

19:02, 19 квітня 2017

Київ. 19 квітня. УНІАН. Глава української делегації, заступник міністра закордонних справа України Олена Зеркаль очікує, що Російська Федерація невідкладно і повною мірою виконуватиме проміжне рішення Міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй.

Про це вона повідомила у соціальній мережі Facebook.

"Міжнародний суд ООН визнав обґрунтованість позиції України та зобов’язав Російську Федерацію вжити заходів для припинення та недопущення подальших порушень Конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації", - заявила Зеркаль.

Говорячи про ситуацію в Криму, вона зазначила, що згідно з рішенням Суду ООН, РФ повинна "утриматись від збереження або накладання нових обмежень на можливості кримськотатарської спільноти зберігати свої представницькі інституції, включаючи Меджліс кримськотатарського народу".

По-друге, як зазначає Зеркаль, РФ повинна "забезпечити доступність освіти українською мовою".

"Суд також зобов’язав обидві сторони утримуватись від дій, які б погіршували бо розширювали предмет спору, або ускладнювали його розв’язання", - додала Зеркаль.

На її переконання, сьогоднішнє рішення Суду ООН є важливим для міжнародного права, яке доводить свою дієвість у відновленні справедливості у світі. "Ми цінуємо зваженість суддів Міжнародного суду ООН, які винесли це рішення", - сказала заступник глави МЗС.

"Це рішення визнало серйозність ситуації, до якої приводять дії Російської Федерації, і що громадяни України потребують захисту. Це стосується як Криму, так і Донбасу, про що Суд чітко зазначив. Шкода, що Міжнародний суд ООН не вважає доцільним застосування тимчасових заходів також по відношенню до дій Російської Федерації на сході України", - наголосила Зеркаль.

За словами представника МЗС, тим не менш, рішення Суду щодо застосування Конвенції про протидію фінансуванню тероризму є позитивним з огляду на низку обставин.

Зокрема, вона вказала, що Суд ООН підтримав позицію України про те, що події, які представила Україна, підпадають під дію зазначеної конвенції. Разом з тим, суд підтримав позицію України щодо дотримання досудової процедури; формально визнав prima facie (попередню) юрисдикцію щодо цієї Конвенції та визнав недостатніми докази «правдивості для застосування» (plausibility) прав.

Також, посилаючись на 75 параграф рішення, вона пояснила, що "у цій справі події, на які посилається Україна, мали наслідком смерть та травмування великої кількості цивільних".

"Однак, для того, щоб визнати чи права, які прагне захистити Україна, є правдивими для застосування, необхідно визначити чи є достатні підстави вважати, що інші складові, зазначені у частині першій статті 2 [Конвенції], такі як намір чи усвідомлення [виконавців] та елемент мети, зазначений у частині 1 (b) статті 2 [Конвенції]. На цій стадії процедури Україна не надала Суду докази, які б давали достатньо підстав вважати правдоподібним, що ці складові наявні", - заявила Зеркаль.

Таким чином, як наголошує заступник міністра закордонних справ, "з огляду на те, що це перше рішення Суду щодо цієї Конвенції – ми маємо дуже конструктивний підхід Суду".

Вона підкреслила, що Суд визнав логіку України у підходах до застосування Конвенції щодо протидії фінансуванню тероризму.

Водночас, Зеркаль запевняє, що "в України є достатньо розуміння, які саме докази ми будемо представляти на стадії слухань по суті".

"До того ж, Суд повернувся до питання подій на сході з власної ініціативи. У пункті 104 рішення Суд визначив, що очікує від сторін роботи над повним виконанням Мінського пакету заходів. Підкреслюємо, що навіть у цьому питанні Суд використав логіку України щодо сумісності судового процесу і Мінського процесу", - заявила Зеркаль.

"Ми очікуємо, що Російська Федерація невідкладно і повною мірою виконуватиме рішення Суду та припинить порушення міжнародного права по відношенню до України", - заявила Зеркаль.

Також вона сказала, що Україна закликає всю міжнародну спільноту надзвичайно ретельно стежити за виконанням Росією рішення цього Суду та притягати Росію за відповідальність за кожен факт порушення цього рішення.

"Ми продовжуємо ретельно готуватися до слухань по суті, аби остаточно довести свідоме і зухвале порушення Російською Федерацією норм міжнародного права. Сьогоднішнє рішення Суду не звільняє Російську Федерацію від обов’язку дотримуватись зобов’язань за обома конвенціями", - підсумувала Зеркаль.