Україна надасть Міжнародному суду ООН всю інформацію про щоденне порушення режиму тиші на Донбасі, про поставки зброї і техніки з Росії - І.Геращенко

18:26, 19 квітня 2017

Київ. 19 квітня. УНІАН. Україна надасть Міжнародному суду ООН всю інформацію про щоденне порушення режиму тиші на Донбасі, про поставки зброї і техніки з Росії.

Про це представник України у гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі, перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко написала у Facebook.

«Відразу зазначу - зради немає, а Лана Зеркаль (заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль - УНІАН) молодець», - наголосила Геращенко.

«І тепер всі силові структури і всі причетні компетентні органи зобов'язані потроїти зусилля, аби допомогти нашим представникам в суді в ході процесу дотиснути РФ як країну, що фінансує тероризм», - заявила вона.

За словами Геращенко, Україна отримала «перший судовий вердикт, яким визнані безчинства РФ в Криму. Вимогу негайно дозволити діяльність вердикту. Вимогу дозволити вільне використання украінської, а отже українських ЗМІ і шкіл».

«Щодо тероризму. Перше. Суд ООН закликав РФ виконувати Мінські угоди. І тепер в наступних засіданнях суду українська сторона надасть всю інформацію про щоденне порушення режиму тиші, про поставки зброї і техніки (і це не вдасться списати на гумконвої, як би Кремль не намагався), про кожного незаконно утриманого заручника, про вбитих і закатованих, про всіх моторол і гіві, з російськими паспортами, що тероризували і тероризують український Донбас», - наголосила Геращенко.

За її словами, сьогоднішнє рішення суду «є проміжним», і важливим в ньому є те, що Україні «вдалося переконати суд підтримати українську позицію, що події на Донбасі підпадають під Конвенцію про заборону фінансування тероризму!». «Це надважливо для всіх подальших слухань по цій справі! На жаль, цього свого часу не вдалося Грузії», - зауважила Геращенко.

«Щодо рішення суду про недостатність доказів, то тут суд визначив, що на цій стадії процедури Україна не надала суду доказів, які б визначили остаточне рішення. Суд очікує від сторін роботи над повним виконанням Мінського пакета заходів», - написала вона.

Як заявила Геращенко, українська сторона надаватиме додаткові докази протягом слухань. «В тому числі і в першу чергу щодо порушення Мінських угод (це всім їх критикам - ви тільки уявіть, що в нас не було б цих угод, на що б ми зараз посилалися, на порушення яких пунктів). Так що попереду робота, це непроста історія - довести Путіна до Гааги. Але він вже на шляху до неї. Допоможемо дійти швидше», - зазначила вона.

Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 19 квітня, Міжнародний суд ООН у Гаазі оголосив ухвалу, якою частково задовольнив запит України про застосування тимчасових запобіжних заходів до Росії. Ухвалу оголосив президент суду Ронні Абрагам (Ronny Abraham).

Тимчасові заходи стосуються Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації (CERD).

За словами Абрагама, ухвалені заходи не будуть тими самими, про які просила Україна.

Щодо тимчасових заходів у рамках звинувачення Росії у порушенні CERD, суддя зауважив: "Суд ухвалив..., що умови, яких вимагає статут суду для того, щоб запровадити тимчасові заходи щодо CERD, виконані".

У цьому зв'язку Суд ООН вказав, що Росія повинна утриматися від того, щоб продовжувати чи застосовувати обмеження на можливість кримським татарам зберегти свої інституції, включаючи Меджліс. За це рішення проголосували 13 суддів, проти - троє.

Одностайно було ухвалено рішення, відповідно до якого Росія повинна гарантувати доступність освіти українською мовою.

Також одноголосно було ухвалено рішення про те, щоб обидві сторони утрималися від будь-яких дій, які можуть погіршити чи продовжити спір у суді чи зроблять його більш складним для вирішення.

Щодо звинувачень РФ у порушенні норм Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму Суд ООН вирішив, що Україна не надала достатньо доказів, які були б суттєвою базою для застосування тимчасових заходів.

Україна в рамках позову до Росії просила Міжнародний суд ООН запровадити тимчасові заходи, спрямовані на запобігання продовженню порушень прав людини з боку РФ в період розгляду судом справи по суті з метою захисту цивільного населення у тимчасово окупованому Криму та на Донбасі.

6-9 березня в Гаазі відбулися слухання у справі України проти Росії. В ході слухань представники РФ повністю відкинули пред’явлені обвинувачення, заявивши, що жодних законодавчих чи фактичних підстав для запровадження запобіжних заходів немає.

Позов до Міжнародного суду ООН Україна подала 16 січня 2017 року з метою притягнення Росії до відповідальності за підтримку тероризму на сході України та дискримінацію етнічних українців та кримських татар в окупованому Криму.

Україна подала позов на підставі порушення Росією двох конвенцій – Конвенції про запобігання фінансування тероризму і Конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації – та вимагає від РФ припинити фінансування незаконних збройних формувань на Донбасі і відновити діяльність Меджлісу в окупованому Криму.

Наразі не відомо, коли саме Міжнародний суд ООН зможе розпочати розгляд справи «Україна проти Росії» по суті. Про це буде поінформовано за 6-8 місяців до відповідного засідання.