Порошенко закликає світ не забувати про надані Україні гарантії за Будапештським меморандумом

12:50, 19 квітня 2017

Київ. 19 квітня. УНІАН. Президент України Петро Порошенко закликає світ не забувати про надані Україні гарантії за Будапештським меморандумом.

Про це Порошенко заявив під час виступу в Королівському інституті міжнародних відносин «Четем Хауз» у Лондоні на тему: «Битва за Україну: лідерство та солідарність проти агресії».

«Україна є безцінним активом в області ядерного нерозповсюдження. У 1994 році Україна добровільна відмовилася від четвертого в світі ядерного арсеналу в світі, в обмін ми отримали безпекові гарантії нашої територіальної цілісності, нашого суверенітету, нашої незалежності п’ятьма націями: США, Велика Британія, Франція, Китай та Росія», - заявив він.

«Якщо про гарантії Будапештського меморандуму для України забудуть, то який урок візьмуть для себе нації, які роздумують над тим, щоб стати ядерними?» - зауважив президент.

Як повідомляв УНІАН, у 1994 році Україна відмовилася від ядерної зброї.

Після цього в 1994 році Україна, США, Росія та Велика Британія уклали Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум). Він містить пункти, які надають Україні гарантії її суверенітету та безпеки. Згідно з Меморандумом, США, РФ і Велика Британія зобов'язалися, зокрема, поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України; утримуватися від загрози силою, її застосування проти територіальної цілісності та політичної незалежності України.

Згодом дві інші ядерні держави - Китай і Франція - висловили аналогічні гарантії Україні у формі заяв.

Однак Росія у березні 2014 року після введення військ анексувала український Крим і почала дестабілізувати обстановку на Донбасі. РФ поставляє терористам «ДНР» і «ЛНР» озброєння і направляє на Донбас найманців і свої регулярні війська. З середини квітня 2014 року в Луганській і Донецькій областях тривають бойові дії.