Карантин через спалахи АЧС діє у 23 населених пунктах в 13 областях – Держпродспоживслужба

10:44, 11 квітня 2017

Київ. 11 квітня. УНІАН. Карантин через спалахи небезпечного вірусного захворювання – африканської чуми свиней (АЧС) - діє у 23 населених пунктах в 13 областях України, повідомила УНІАН прес-служба Державної служби з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

«Станом на 10 квітня карантин продовжує діяти у 23 неблагополучних пунктах з АЧС», - йдеться у повідомленні.

Прес-служба повідомила, що найбільше таких пунктів зафіксовано у Донецькій (4), Запорізькій (3), Миколаївській, Херсонській, Хмельницькій, Київській і Вінницькій (по 2) областях.

У місцях, де оголошено карантин, вводяться обмежувальні заходи, блокується переміщення свиней та продукції тваринництва, вилучається худоба, проводиться дезінфекція. Карантин у населеному пункті оголошується на 40 днів. Якщо за цей час ветеринари не виявлять нових спалахів на його території, такий населений пункт вважається оздоровленим.

За даними на його території, під час проведення заходів з ліквідації спалахів АЧС з 2012 року ветеринари вилучили і знищили понад 127 тис. голів свиней. Зокрема, з початку поточного року - понад 4,8 тис. голів.

Згідно з повідомленням, за останні 5 років оздоровлено 189 із 212 неблагополучних з АЧС пунктів. При цьому в оздоровлених пунктах не було зареєстровано жодного випадку повторного захворювання.

У відомстві додали, що однією з основних причин поширення вірусу АЧС є відсутність дієвого контролю під час внутрішньодержавного переміщення живих тварин і сировини у зв'язку з ліквідацією ветеринарної міліції та відсутністю відповідних повноважень у Національної поліції. Також поширенню захворювання сприяє торгівля тваринами на стихійних ринках, подвірний забій свиней і реалізація продуктів забою, нехтування елементарними заходами біобезпеки у переважній більшості приватних підсобних господарств громадян і дрібних спеціалізованих підприємств, маленькі штрафи за поширення хвороби тощо.

Прес-служба додала, що, враховуючи динаміку поширення захворювання, у 2017 році можна очікувати 200 випадків захворювання.

Усього з початку поточного року ветеринари зареєстрували в Україні 64 спалахи АЧС проти 91 за весь минулий рік.

Як повідомляв УНІАН, за даними очільника Держпродспоживслужби Володимира Лапи, з моменту першої фіксації спалаху АЧС на території України збитки галузі свинарства від розповсюдження вірусу становили близько 200 млн грн. Якщо існуюча тенденція поширення АЧС збережеться, Україна до 2020 року втратить понад 1,2 млн свиней, або 4 млрд грн, а непрямі збитки зростуть на 5-7,5 млрд грн.

Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) – контагіозне вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Для людини вірус АЧС небезпеки не несе. Захворювання передається при прямому контакті хворих тварин і здорових, через продукти зі свинини, кліщами і механічно (транспортними засобами, при переміщенні людей і тварин). Вакцини від захворювання немає. Майже все поголів'я хворих свиней гине. Вірус знищується виключно шляхом нагрівання до високих температур.