Продовження блокади на Донбасі може погіршити показник зростання ВВП України – голова НБУ (доповнена)

15:49, 02 березня 2017

Новина доповнена після третього абзацу.

Київ. 2 березня. УНІАН. Продовження транспортної блокади на Донбасі може погіршити очікуваний показник зростання реального ВВП України.

Про це повідомила голова Національного банку України Валерія Гонтарева в ході брифінгу в НБУ.

За її словами, продовження блокади до кінця року може погіршити прогнозований показник зростання реального ВВП на 1,3 п.п. до 1,5% на кінець поточного року.

Також голова НБУ зазначила, що продовження блокади може знизити експорт металургійної продукції та одночасно підвищити імпорт енергетичного вугілля, що матиме негативний вплив на платіжний баланс України.

«За нашими оцінками, в результаті сальдо поточного рахунку може погіршитися приблизно на 2 млрд дол.», - сказала Гонтарева.

При цьому голова НБУ зазначила, що припинення блокади найближчим часом дозволить уникнути суттєвих наслідків для економіки та платіжного балансу країни.

Як повідомляв УНІАН, Кабінет міністрів України в рамках врегулювання ситуації з блокадою поставок вугілля із зони АТО прийняв запропонований Службою безпеки України порядок переміщення товарів через лінію розмежування та протягом доби допрацює перелік товарів, дозволених до переміщення. Прийняте урядом рішення, зокрема, передбачає визначення правового режиму переміщення товарів, включаючи гуманітарну допомогу, й забороняє переміщення будь-яких товарів, крім харчових продуктів, ліків як гуманітарної допомоги, а також товарів, необхідних для функціонування підприємств металургії, вуглевидобувної та енергетичної галузей.

Вугільна блокада вже призвела до повної зупинки поставок вугілля, що видобувається на непідконтрольній території, але для роботи підприємств, які зареєстровані в Україні та сплачують податкові відрахування до українського бюджету, а це підприємства металургії, енергетики та вуглевидобувної галузі.

За підрахунками об'єднання підприємств «Укрметалургпром», прямі втрати від вугільної блокади становитимуть за підсумками року близько 3,5 млрд дол. Крім того, блокада змушує купувати вугілля за валюту на зовнішніх ринках. Найбільш очевидним є ринок Росії. Однак закупівля російського вугілля не є можливою як з політичних причин, оскільки Росія веде війну проти України, так і з економічних.