Мінекономрозвитку пропонує Кабміну скасувати практику державного регулювання цін на продукти харчування

10:41, 01 березня 2017

Київ. 1 березня. УНІАН. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України за підсумками аналізу результатів пілотного проекту із скасування державного регулювання цін на продукти харчування пропонує уряду повністю відмовитися від цієї практики і встановити ринкові механізми ціноутворення. Про це йдеться в проекті постанови уряду, оприлюдненому на сайті Мінекономрозвитку.

«Результатом пілотного проекту є підтвердження попередніх висновків Мінекономрозвитку. Так, за IV квартал 2016 року за вищої загальної інфляції – кумулятивно 5,6% проти 1,4% у 2015 році ціни на продукти харчування зростали меншими темпами – 4,5% проти 5,4% у 2015 році. Таким чином, припинення державного цінового регулювання суттєво не вплинуло на динаміку цін на ринку, а тому пілотний проект можна вважати успішним», – йдеться в пояснювальній записці до проекту постанови.

При цьому в Мінекономрозвитку наголосили, що штучне заниження норми рентабельності виробництва як одного з механізмів цінового регулювання призводить до скорочення інвестицій, зниження темпів оновлення виробництв, штучно переорієнтує виробника та роздрібну торгівлю на ті продуктові групи, в яких відсутні обмеження рентабельності і адміністративне навантаження.

«Адміністративний тиск не виконує функції захисту ні вітчизняного товаровиробника, ні соціально незахищених верств населення, але сприяє скороченню виробництва і штучному завищенню собівартості», – наголошується в пояснювальній записці.

У Мінекономрозвитку повідомили, що документ винесено на обговорення громадськості і має пройти процедуру узгодження з Мін'юстом, Мінфіном, Мінсоцполітики, Мінагропродом, Антимонопольним комітетом, Держстатом, Держпродспоживслужбою і Регуляторною службою.

Як повідомляв УНІАН, 22 вересня минулого року Кабінет міністрів затвердив пілотний проект скасування державного регулювання цін на продукти харчування з 1 жовтня 2016 року по 1 січня 2017 року.

Наприкінці грудня прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що експеримент з відміною держрегулювання виявився виправданим, не призвів до прискорення інфляції і тому буде продовжено.

Державне регулювання цін на продукти харчування встановлено постановою Кабінету міністрів від 25 грудня 1996 року №1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)».