Вугільна блокада - це третій фронт війни проти України - віце-прем'єр Кубів

14:18, 28 лютого 2017

Київ. 28 лютого. УНІАН. Розгорнута на Донбасі вугільна блокада, яка зумовила різке скорочення дефіцитного для України антрацитового вугілля і, як наслідок, різке скорочення виробництва на теплових станціях і металургійних підприємствах - це пряма диверсія проти України і фактично третій фронт війни проти держави. Про це сказав перший віце-прем'єр-міністр України Степан Кубів.

«Ми маємо справу з реальною диверсією, фактично відкрився третій фронт війни», - сказав Кубів. Він наголосив, що наслідки блокади можуть бути вкрай руйнівними, оскільки йдеться про можливий зрив макропоказників розвитку, недоотримання бюджетних надходжень, валютної виручки.

За словами Кубіва, в Україні є закони, і державою не може керувати «жменька людей». «Вони хочуть створити монополію торгівлі (вугіллям - УНІАН) з Росією?», - задався питанням Кубів.

Раніше глава уряду Володимир Гройсман закликав керівників вугільної блокади, організованої на Донбасі наприкінці січня, відвідати вугільні та металургійні підприємства, поставлені на межу виживання через дефіцит палива, і пояснити причини своїх дій.

Як повідомляв УНІАН, Україна через бойові дії на сході країни відчуває значний дефіцит вугілля, насамперед енергетичного (антрациту), видобуток якого сконцентрований у Донецькій і Луганській областях, районах, підконтрольних бойовикам. Дефіцит вугілля позначається на роботі електростанцій, які змушені знижувати виробничі потужності. Для стабільної роботи енергосистеми раніше дефіцитний антрацит імпортувався з ПАР. Особливо гостро постало питання постачання вугіллям теплової генерації після початку блокади поставок вугільної продукції із зони АТО, яка почалася наприкінці січня 2017 року.

Ветерани АТО і деякі народні депутати ініціювали блокаду залізничних переходів, якими вугілля-антрацит поставляється з тимчасово неконтрольованих територій для роботи ТЕС України. З 10 лютого поставки вугілля було повністю припинено. Під загрозою опинилося надійне енергопостачання деяких галузей промисловості, зокрема, металургії, і споживачів щонайменше 9 областей країни, де антрацит використовується для виробництва тепла і світла для населення.

За словами голови об'єднання "Укрметалургпром" Олександра Каленкова, втрати металургійної та суміжних галузей за підсумками року через блокаду становитимуть не менш як 3,5 млрд дол. Крім того, металурги наголосили, що відсутність вугілля змушує підприємства закуповувати цей ресурс за валюту за кордоном. Однак джерела такого імпорту обмежені, і найбільш очевидним є імпорт вугілля з Росії, яка веде воєнну та економічну агресію проти України.