Вугільна блокада змушує металургів закуповувати вугілля за валюту в Росії - Гройсман (доповнена)

13:36, 28 лютого 2017

Новина доповнена цитатою і довідковою інформацією

Київ. 28 лютого. УНІАН. Вугільна блокада, організована з кінця січня на Донбасі, змушує українські підприємства витрачати валютну виручку на імпорт вугілля і купувати його, в тому числі в Росії, яка веде воєнну та економічну агресію проти України. Про це в ході спеціальної наради з металургами сказав прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Прем'єр нагадав, що в разі, якщо вугілля з українських надр надходить на металургійні підприємства, зареєстровані в Україні, виробничий процес не зупиняється, а виручка від проданої продукції залишається в українському бюджеті і на підприємствах у вигляді реінвестицій. Проте якщо українське вугілля не надходить на підприємства, вони змушені купувати паливо для того, щоб не зупиняти і не консервувати виробництво, яке часто дуже складно відновлювати. Джерел для імпорту - небагато. У їх числі - США та Росія.

«Тобто вугільна блокада змушує купувати вугілля в Росії, - сказав Гройсман. - Є патріотизм, а є псевдопатріотизм, який зараз намагаються нав'язати всім і вся. Ми весь минулий рік займалися тим, щоб відновити економічне зростання і добробут українців, а тепер хтось намагається перекреслити все, що було зроблено».

Раніше голова об'єднання "Укрметалургпром" Олександр Каленков зазначав, що втрати металургійної та суміжних галузей за підсумками року через блокаду становитимуть не менш як 3,5 млрд дол.

Як повідомляв УНІАН, Україна через бойові дії на сході країни відчуває значний дефіцит вугілля, насамперед енергетичного (антрациту), видобуток якого сконцентрований у Донецькій і Луганській областях, районах, підконтрольних бойовикам. Дефіцит вугілля позначається на роботі електростанцій, які змушені знижувати виробничі потужності. Для стабільної роботи енергосистеми раніше дефіцитний антрацит імпортувався з ПАР. Особливо гостро постало питання постачання вугіллям теплової генерації після початку блокади поставок вугільної продукції із зони АТО, яка почалася наприкінці січня 2017 року.

Ветерани АТО і деякі народні депутати ініціювали блокаду залізничних переходів, якими вугілля-антрацит поставляється з тимчасово неконтрольованих територій для роботи ТЕС України. З 10 лютого поставки вугілля були повністю припинені. Під загрозою опинилося надійне енергопостачання деяких галузей промисловості, зокрема, металургії, і споживачів щонайменше 9 областей країни, де антрацит використовується для виробництва тепла і світла для населення.

У зв'язку з цим 15 лютого Кабінет міністрів України на позачерговому засіданні прийняв рішення про запровадження надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, які передбачають скорочення споживання дефіцитного вугілля антрацитової групи при забезпеченні повної стабільності роботи енергосистеми країни.