Законодавчі ініціативи щодо статусу окупованої території потрібно "ділити на два" - Айвазовська

16:36, 27 лютого 2017

Київ. 27 лютого. УНІАН. Представник України у політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу Ольга Айвазовська вважає, що обговорювані нині законодавчі ініціативи щодо статусу окупованої території потрібно "ділити на два".

Як передає кореспондент УНІАН, про це вона сказала під час дискусії на тему: "Донбас: плани на 2017 рік" у Києві.

"Реалізація цього закону (про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей - УНІАН), який є сьогодні чинним, завершується у вересні 2017 року. Тобто, за півроку", - зазначила Айвазовська.

За її словами, у мінському форматі актуалізувалася і активізувалася дискусія з боку представників окремих районів Донецької і Луганської області, а також Російської Федерації, тому що закінчення терміну реалізації або юрисдикції цього закону означає, що немає довкола чого проводити подальшу дискусію. "Так як статус, який був наданий, є тимчасовий, і це було політичне рішення", - сказала експерт.

Водночас, на думку Айвазовської, законодавчі ініціативи, які сьогодні активно обговорюються у парламенті, а саме щодо статусу окупованої території, – "їх також треба сьогодні ділити на два".

"Принаймні, дискусія довкола законопроекту, основним ініціатором якого була віце-спікер українського парламенту пані Сироїд, частково зайшла у глухий кут, тому що потрібно відділяти політичні заяви і мотиви», - зауважила Айвазовська.

Також, на її думку, треба зважати на реальну можливість і спроможність України забезпечувати правовий статус і не відхилятися від гуманітарних зобов'язань, які має будь-яка цивілізована держава перед власними громадянами, де б вони не проживали: чи за кордоном, чи на окупованій території, чи на підконтрольній уряду території.

Айвазовська зазначила, що дискусія щодо цього законопроекту на сьогодні є вкрай важкою і від нього в цій редакції потрібно відмовлятися, а натомість працювати над абсолютно новим законопроектом.

Експерт вважає, що законопроект мав би включати поняття статусу тимчасово окупованих територій, але не знімав би з України "ту частину зобов'язань, яка відрізняє нас від Російської Федерації".

Крім того, зауважує вона, із законопроекту має бути усунута частина, у якій ідеться про постдеокупаційний період. "Сьогодні можна вести дискусії на тему, як буде реалізовано процес деокупації чи реінтеграції – але на рівні доктрин, програм, ідей, стратегій, які мають спочатку конкурувати між собою в публічному просторі, а вже потім бути викладені на рівні законодавчої ініціативи, і лише тоді прийняті в парламенті", - сказала Айвазовська.