Дії поліції щодо громадян під час третіх роковин з дня розстрілу Небесної сотні в Києві є принизливими - експерти

14:25, 27 лютого 2017

Київ. 27 лютого. УНІАН. Дії поліції щодо громадян під час проведення третіх роковин з дня розстрілу Небесної сотні в Києві є принизливими.

Як передає кореспондент УНІАН, таку думку сьогодні на прес-конференції в Києві висловили народний депутат України Ігор Луценко, голова ГО “Правозахисна ініціатива” Михайло Каменєв та експерт правозахисної коаліції “Ні поліцейській державі” Михайло Лебедь.

За словами Луценка, 18-22 лютого цього року центр Києва більше нагадував йому навчальний полігон поліції, аніж передавав атмосферу скорботних заходів. Як зазначив депутат, встановлення парканів, металошукачів було абсолютно безпідставне. “Найбільш образливим був так званий поверхневий огляд громадян, який насправді нагадував “шмон”, тобто реального впливу на можливі правопорушення не було. Моя оцінка подій — це принизливо для тих громадян, які приходили на Майдан”, - сказав Луценко.

У свою чергу, представник громадської організації Лебедь зазначив: “Під час цих дат, на мою думку, відбувалось тренування поліції, що робити при масових заворушеннях”. При цьому, коментуючи сутички, які виникли 19 лютого між поліцією та націоналістами на Банковій та на Європейській площі, Лебедь зазначив, що правоохоронці чинили фізичний вплив на всіх без розбору, як то спостерігалося і раніше – за часів Януковича. За словами Лебедя, відповідно до чинного законодавства поліція має пояснювати громадянам свої дії і юридичні підстави, які виникли для цих дій, але, на жаль, до цих пір ця норма не працює. “Навіть якщо хтось і чинить правопорушення, не треба застосовувати проти нього зайву фізичну силу, а тим більше проти тих, хто випадково опинився поруч”, - сказав Лебедь.

Окремо експерти торкнулися теми заборони встановлювати намети. За словами Лебедя, “заборона на пронесення наметів чи шин — це політичний елемент — влада боїться, що якщо з'явиться один намет чи шина, то далі їх буде більше”. При цьому експерт зауважив, що МВС вже місяць не дає відповіді на надісланий запит, до якого правопорушення відноситься встановлення намету.

Продовжуючи тему, громадський діяч Каменєв зазначив, що у політичного керівництва України з'явилась певна хвороба, яку можна назвати наметофобією. “Українська влада думає, що один намет тягне за собою революцію, але вона забуває, що якщо революція має відбутися, вона відбудеться навіть за відсутності наметів та шин”, - сказав Каменєв. При цьому він зауважив, що жодного разу за останні 7 років не було притягнуто до відповідальності осіб, які перешкоджали мирним зібранням. І, таким чином, відсутність відповідальності розв'язує руки правоохоронцям і вони діють безкарно. У контексті цього експерт припустив, що сьогоднішні поліцейські підрозділи спецпризначення – це підрозділи, далекі за способом дії від реформи. І не виключено, що в їх лавах продовжують залишатися ті, хто свого часу протистояв активістам на Майдані.

Також експерт звернув увагу і на той факт, що, як і раніше, переважну більшість правоохоронців ідентифікувати не можна, оскільки на їхньому одязі немає розпізнавальних знаків і жетонів. Тобто всі вони залишаються “чорною масою в обладунках”.

Як повідомляв УНІАН, 19 лютого поблизу Адміністрації президента сталися сутички між протестувальниками проти торгівлі з окупованим Донбасом і правоохоронцями, що розпочалися після того, як поліція не дала протестувальникам встановити намети біля АП. Згодом частина активістів вирушила до Європейської площі, де біля встановленого пункту пропуску зламала металеву рамку. Під час зіткнень на Європейській площі учасників акції протесту з правоохоронцями серйозно постраждав поліцейський, п’ятеро протестувальників були затримані, наступного ранку їх відпустили.

Президент України Петро Порошенко повідомив, що під час третіх роковин Революції гідності правоохоронці вилучили у провокаторів десятки одиниць зброї, гранати та вибухові пакети. «Було вилучено десятки стволів, гранати, десятки бейсбольних біт, кастетів, вибухових пакетів та інших речей, з якими ці провокатори збиралися «святкувати» третю річницю загибелі Героїв Небесної сотні», - повідомив Порошенко.