Євросоюз готовий виділити Україні другий транш макрофінансової допомоги в 600 млн євро у найближчі тижні - голова Єврокомісії (доповнена)

14:15, 10 лютого 2017

Новина доповнена довідковою інформацією

Київ. 10 лютого. УНІАН. Європейський Союз готовий виділити Україні другий транш макрофінансової допомоги в 600 млн євро у найближчі тижні, розраховуючи на те, що уряд і парламент зможуть виконати ключову умову виділення коштів - зняття заборони на експорт лісу-кругляка, введений у 2015 році терміном на 10 років. Про це сказав голова Європейської комісії Жан-Клод Юнкер у ході прес-конференції з прем'єр-міністром України Володимиром Гройсманом.

«У нас відбулася дуже конструктивна зустріч. Ми обмінялися думками, обговорили багато питань, включаючи ситуацію на сході. Частина нашої бесіди була присвячена виділенню другого траншу макрофінансової допомоги Україні (в розмірі 600 млн євро), - сказав Юнкер. - І оскільки український уряд представить у парламент проект закону про скасування заборони на експорт лісу, цього достатньо, щоб виділити Україні 600 млн євро, на які Україна очікує. Україна очікує цих грошей. Україна проводить реформи, і українці мають право розраховувати на щось у відповідь. І ми прийняли рішення виділити гроші в найближчі тижні. Ми підтримуємо Україну - не лише в конфлікті з Росією, але й загалом. У нас стратегічне партнерство».

Як повідомляв УНІАН, Європейських Союз є одним з найбільших кредиторів та донорів України, забезпечуючи фінансування різних програм реформ в економіці та соціальній сфері. У квітні 2014 року ЄС задекларував готовність надати фінансову допомогу нашій країні загальним обсягом 11 млрд євро: 1,6 млрд - кредити, 1,4 млрд - гранти, 5 млрд євро від Європейського банку реконструкції та розвитку і 3 млрд євро від Європейського інвестиційного банку. В рамках кредитної програми Україна отримала загалом 600 млн євро. У 2015 році ЄС запропонував новий пакет кредитної допомоги обсягом 1,8 млрд євро. У рамках цієї програми Україна також отримала 600 млн євро. Однак виділення наступних кредитних траншів призупинено до моменту прийняття Верховною Радою необхідних законопроектів, що стосуються скасування заборони на експорт лісу-кругляка, а також підтримки переселенців. Зокрема, у 2016 році кредитних траншів від ЄС Україні не отримала.

Умова ЄС про зняття заборони на експорт лісу для отримання макрофінансової допомоги була озвучена в другій половині 2016 року і виявилася багато в чому несподіваною для нашої країни. На думку європейської сторони, прагнення влади заборонити експорт і таким чином встановити контроль за вирубкою лісів і продажем деревини, не мало успіху. Представництво ЄС стверджувало, що неконтрольований вивіз деревини мав місце, але держава не отримує від цього ніяких прямих доходів. Більш того, безконтрольна вирубка також не припиняється, що несе серйозні екологічні наслідки для України. У цьому зв'язку в ЄС пропонували скасувати заборону на експорт лісу, як такий що не виконав свою пряму функцію, запровадити ефективний контроль за продажем деревини, а також опрацювати стратегію відновлення лісів. При цьому в Представництві ЄС обіцяли надати всю необхідну для цього допомогу.