Туреччина в енергетичних питаннях відстоює національні інтереси, «Турецький потік» не спрямований проти України - Чавушоглу

13:00, 10 лютого 2017

Київ. 10 лютого. УНІАН. Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу наголошує, що його країна в енергетичних питаннях відстоює національні інтереси, а «Турецький потік» не спрямований проти України.

Як передає кореспондент УНІАН, про це він сказав на спільній прес-конференції з міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним у Києві.

Турецького міністра попросили повідомити про позицію Туреччини у міжнародній політиці стосовно України та РФ, зокрема, чи не суперечить заявам про підтримку теритріальної цілісності України підписання угоди з Росією про «Турецький потік».

Говорячи про газопровод «Турецький потік» в обхід України по дну Чорного моря, міністр сказав, що цей проект "для нас має велике значення", і Туреччина є учасником цього проекту. "Але є також країни, які відчувають дискомфорт від цього проекту", - заявив Чавушоглу.

Також він зауважив, що триває робота з постачання газу із Середнього Сходу до європейських ринків через територію Туреччини.

"Ми перш за все розцінюємо всі проекти, всі роботи з точки зору забезпечення нашої енергетичної безпеки. Безумовно, в цьому питанні надзвичайно важливими є саме національні інтереси. Ми в жодному разі не хочемо робити жодних кроків проти будь-якої країни, і в жодному разі не оцінююємо питання з цієї точки зору", - запевнив Чавушоглу.

Разом з тим він повідомив, що вчора ввечері з президентом України Петром Порошенком обговорював, яким чином Україна може взяти участь у реалізації проекту TANAP (Трансанатолійський газопровод з Азербайджану в Туреччину).

"Саме з цієї причини я не вважаю правильною постановку питання, на якому боці Туреччина. Політика Туреччини з усіх питань є прозорою, і в жодному разі вона не має підводного каміння, і ця політика надзвичайно об'єктивна", - заявив Чавушоглу.

Як повідомляв УНІАН, РФ і Туреччина 10 жовтня 2016 року підписали міжурядову угоду щодо проекту «Турецький потік». Документом передбачено будівництво двох гілок магістрального газопроводу по дну Чорного моря потужністю 15,75 млрд кубометрів газу кожна. По одній нитці планується постачати газ безпосередньо на турецький ринок, по іншій — транзитом через Туреччину до європейських країн. Реалізація другої нитки залежатиме від зацікавленості Європи в російському газі й отриманні від неї гарантій у цьому.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган у грудні 2016 року підписав раніше прийнятий турецьким парламентом закон про ратифікацію угоди з РФ щодо проектум будівництва «Турецького потоку».

У «Газпромі» заявляли, що «Турецький потік» має стати єдиним маршрутом для поставок російського газу до країн ЄС, який «дасть змогу зняти ризики транзиту через Україну».

У свою чергу голова «Нафтогазу України» Андрій Коболєв повідомив, що будівництво газопроводів «Турецький потік» у формі двох гілок і «Північний потік-2» позбавить Україну доходів в обсягу близько 2 млрд дол на рік, а також приблизно вп'ятеро знизить вартість української газотранспортної системи.

7 лютого цього року президент РФ Володимир Путін підписав закон про ратифікацію угоди з Туреччиною щодо газопроводу «Турецький потік» в обхід України по дну Чорного моря.