Профільний комітет рекомендував ВР підтримати за основу зміни до Кримінального кодексу стосовно «закону Савченко»

17:40, 08 лютого 2017

Київ. 8 лютого. УНІАН. Комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендуватиме парламенту ухвалити в першому читанні законопроект “Про внесення змін до статті 72 Кримінального кодексу України щодо вдосконалення порядку зарахування строку попереднього ув’язнення” (№5259-2) авторства групи депутатів.

Як передає кореспондент УНІАН, відповідне рішення було ухвалено на засіданні комітету, на якому розглядалося три альтернативні законопроекти щодо внесення змін до законодавства, пов’язаних із так званим “законом Савченко”.

Представляючи законопроект №5259-2, один з його авторів, позафракційний депутат Віталій Купрій висловив думку, що “скасування “закону Савченко” жодним чином не буде стимулювати пенітенціарну службу... проводити зміни, гуманізувати і сприяти тому, щоб права людей не порушувалися, не тримали людей в таких нелюдських умовах в СІЗО”.

“Разом з колегами я пропоную альтернативний законопроект, який визначає..., що досудове слідство має обмежені терміни згідно з Кримінальним процесуальним кодексом. В тому, що ми пропонуємо, воно, можливо, трішки відрізняється: шість місяців — максимальний термін слідства щодо нетяжких злочинів, середньої тяжкості, і до дванадцяти місяців може проводитися досудове слідство по тяжким і особливо тяжким злочинам — максимально”, - сказав депутат.

Водночас, він наголосив, що “тримання людей під вартою, в СІЗО, понад ці терміни є порушенням їхніх прав”.

“Я б просив підійти саме з цього моменту, щоб людей не тримали роками... Це буде стимулом для нашої правоохоронної системи, для пенітенціарної — вживати кроки для того, щоб розслідувалися вчасно всі злочини, виносилися вироки, і людей не принижували у цих закладах”, - зазначив Купрій і закликав ухвалити законопроект, яким обмежуються терміни тримання підозрюваних у СІЗО.

Разом з тим, законопроектом позафракційного депутата Євгена Мураєва “Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відновлення справедливого порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання)” (№5259-1) пропонується повернутися до старої редакції частини 5 статті 72 КК України.

“Якщо простіше сказати, - скасування «закону Савченко», тобто “день за день”, - сказав Мураєв, представляючи документ.

Третій законопроект з цього питання був урядовий.

Голова комітету Андрій Кожем’якін поставив ці три законопроекти на рейтингове голосування, і члени комітету рекомендували парламенту підтримати за основу законопроект авторства групи депутатів, серед яких Купрій — №5259-2.

Кожем’якін зазначив, що всі три проекти розглядатимуться на пленарному засіданні, але за основу рекомендовано прийняти саме законопроект №5259-2.

Крім того, депутати рекомендували парламенту підтримати за основу законопроект депутата від групи “Відродження” Антона Яценка (№5534) «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо правила складання покарань та зарахування строку попереднього ув'язнення)», Яценко зазначив, що цей законопроект “по суті, таки самий, як Мураєва”.

Водночас, за словами Кожем’якіна, законопроектом Яценка пропонується внести зміни до іншої частини ст.72 ККУ, ніж законопроектом №5259-2, тому резонанс в контексті рекомендації ухвалити ці обидва законопроекти за основу не має виникати.

У законопроекті №5259-2 пропонується викласти частину п’яту статті 72 Кримінального кодексу України у новій редакції. Зокрема, передбачено, що встановлені в частині п’ятій цієї статті правила співвідношення видів покарань не поширюється на перші чотири місяці попереднього ув’язнення засуджених або осіб, котрі підозрюються у вчиненні злочинів середньої або невеликої тяжкості, на перші шість місяців попереднього ув’язнення засуджених або осіб, котрі підозрюються у вчиненні тяжких або особливо тяжких злочинів, та осіб, які повторно скоїли злочин.

Як повідомляв УНІАН, голова комітету Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем’якін 6 лютого на засіданні Погоджувальної ради запропонував у четвер, 9 лютого, розглянути зміни до так званого «закону Савченко».

Довідка УНІАН. Верховна Рада в листопаді 2015 року прийняла закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу щодо вдосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення до строку покарання», автором якого була народний депутат Надія Савченко. Документ набув чинності 24 грудня 2015 року.

Згідно із «законом Савченко», один день попереднього ув'язнення зараховується за два дні позбавлення волі.

Станом на початок осені, за «законом Савченко» в Україні було звільнено 8,5 тис. злочинців, з яких понад 900 повторно скоїли злочини.