Ціна вугілля за формулою «Роттердам плюс» удвічі перевищує собівартість його видобування шахтами ДТЕК на підконтрольній Україні території – експерт

17:12, 08 лютого 2017

Київ. 8 лютого. УНІАН. Компенсація вартості вугілля у тарифі на вироблену електроенергію за формулою «Роттердам плюс», яку отримує найбільший приватний енергетичний холдинг ДТЕК Ріната Ахметова, удвічі перевищує собівартість видобування вугілля шахтами підрозділу компанії - «ДТЕК «Павлоградвугілля», яке розташоване на підконтрольній Україні території.

Про це повідомив експерт в сфері енергетики, колишній член Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), Андрій Герус на своїй сторінці у соцмережі Facebook.

«По марці «Г» (вугілля газової групи – УНІАН), якій 65% у балансі, собівартість на найбільшій шахті «Павлоградвугілля» (Дніпропетровська обл. – УНІАН) – 800-900 грн за тонну. Тобто «Роттердам» (1800 грн за тонну) створює надприбутки по марці «Г», - написав експерт.

Також він пояснив, що формула «Роттердам плюс» не покриває витрат на імпорт дефіцитного антрацитового вугілля через зростання світових цін на вугілля, але вона мала забезпечити незалежність української теплової генерації від поставок із зони АТО за рахунок надприбутку, який отримують генеруючі компанії від спалювання видобутого в Україні вугілля марки «Г».

«Цим і пояснювали можливість незалежності від зони АТО: «надприбутками з вугілля марки «Г» дофінансуємо закупівлю марки «А» (антрацит – УНІАН). Але, зрештою, виявилося як завжди: надприбутки по марці «Г» - це наше (генеруючих компаній – УНІАН). Проблеми по марці «А» та залежність від зони АТО - це проблеми держави і споживачів», - зазначив Герус.

Таким чином, на думку експерта, споживачі одержують негативний ефект від застосування формули «Роттердам плюс».

«Для споживачів - негативний ефект. Тарифи зросли, всі платять "роттердамську ціну"... Держава позитивного ефекту не отримала. Залишається залежність від зони бойових дій», - сказав експерт, додавши, що весь ефект від використання цієї формули зводиться до різкого підвищення дохідності теплової генерації, а саме компаній ДТЕК, «Центренерго» і «Донбасенерго».

Як повідомляв УНІАН, у квітні 2016 року НКРЕКП затвердила ринкову методику розрахунку оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля.

За інформацією голови НКРЕКП Дмитра Вовка, гранична ціна на вугілля стала формуватися на основі ціни (індекс API 2), яка формується в результаті торгів на біржі в Роттердамі (Нідерланди), разом з вартістю транспортування цього вугілля на внутрішній ринок (так звана формула «Роттердам плюс доставка»). За даними НКРЕКП, така методика розрахунку усуне ручне регулювання ціни, що забезпечить незалежність від постачання із зони АТО і позбавить Україну від проблем з накопиченням достатньої кількості вугілля для проходження опалювального сезону.

На початку вересня 2016 року Герус подав позов до Окружного адміністративного суду Києва про визнання незаконною та скасування постанови НКРЕКП, якою була упроваджена формула «Роттердам плюс доставка». На його думку, ця формула не дала обіцяного ефекту щодо незалежності та гарантованості у постачанні вугілля, а призводить до необґрунтованого зростання тарифів на електроенергію, в основному для непобутових споживачів (бізнес-сектор і бюджетні організації), а також до збільшення значення перехресного субсидування на ринку електроенергії, коли одні споживачі платять за інших. 30 грудня суд відмовився задовольнити цей позов.

У середині січня 2017 року міністр енергетики і вугільної промисловості Ігор Насалик повідомив, що застосування формули ціноутворення на енергетичне вугілля «Роттердам плюс доставка» не зняло проблему диверсифікації постачання цього палива в Україну.

Андрій Герус був членом НКРЕКП з кінця серпня 2014 року до кінця червня 2015 року, тобто до пропозиції і введення формули "Роттердам плюс доставка".