Зростання мінімальної зарплати може спричинити скорочення зайнятості населення, втрату роботи майже 630 тис. осіб - прогноз Нацбанку (доповнена)

15:58, 03 лютого 2017

Новина доповнена коментарем НБУ.

Київ. 3 лютого. УНІАН. Прийняте урядом рішення про підвищення мінімальної заробітної плати в Україні до 3200 грн може спричинити зниження зайнятості населення, особливо у сфері малого та середнього бізнесу, роботу можуть втратити до 630 тис. громадян, однак такий сценарій є песимістичним і за умови проведення реформ не виправдається. Про це йдеться в Інфляційному звіті Національного банку України.

«За оцінками НБУ, зростання витрат на оплату праці, особливо для малого і середнього бізнесу, призведе до зниження зайнятості значнішого, ніж прогнозувалося раніше. Частка скорочень працівників через підвищення мінімальної зарплати становитиме 5,4%, або близько 630 тис. людей, - йдеться у звіті НБУ. - Загалом показник безробіття становитиме близько 10% за методологією МОП».

У Нацбанку також спрогнозували, що зниження офіційної зайнятості буде частково компенсовано зростанням неформальної або неофіційної зайнятості.

Пізніше в Національному банку роз'яснили, що прямої залежності між підвищенням мінімальної зарплати та скороченням кількості зайнятих громадян немає і розглядати таку залежність некоректно. Більш того, як наголосили в НБУ, кількість незайнятих громадян зросте здебільшого за рахунок фізосіб-підприємців, які закрили свою діяльність.

«Підвищення мінімальної зарплати матиме ряд позитивних ефектів. Воно стимулює зростання внутрішнього попиту та економічної активності, а отже, зросте попит на робочу силу. І це підвищить зайнятість у майбутньому», - прокоментувала висновки НБУ голова регулятора Валерія Гонтарева.

Вона нагадала, що позитивний ефект від зростання мінімальної зарплати становитиме плюс 0,5% ВВП. «Підвищення мінімальної зарплати разом із проведенням структурних реформ у країні в довгостроковій перспективі матиме позитивний ефект на зайнятість населення», - резюмувала Гонтарева.

Як повідомляв УНІАН, з 1 січня поточного року в Україні набула чинності норма про підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн. Додатковий обсяг бюджетних витрат на забезпечення підвищення мінімальної зарплати, за оцінками уряду, становитиме понад 40 млрд грн. Крім того, з початку року набули чинності законодавчі норми, якими, серед іншого, за виплату зарплат «у конверті» передбачається штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат.