Втрати озимих від утворення крижаної кірки на полях не перевищать 10% - Гідрометцентр

14:49, 03 лютого 2017

Київ. 3 лютого. УНІАН. Втрати озимих культур від різких перепадів температур і, як наслідок, утворення крижаної кірки на полях, не перевищать 10%, повідомила УНІАН керівник відділу агрометеорології Українського гідрометеоцентру Тетяна Адаменко.

«Загалом перезимівля проходить задовільно. Навіть якщо будуть втрати до 10%, не думаю, що вони перевищать цей показник... Втрати будуть, але вони будуть дуже неоднорідними територіально, і катастрофи не передбачається», - сказала вона.

За словами експерта, загибель рослин залежить від тривалості залягання кірки та її товщини. Так, метеорологи зафіксували найтовстіший шар льоду на полях у Херсонській області, але там він протримався недовго. Найдовше кірка лежала в Харківській і Сумській областях – близько 40 днів.

«Найдовше кірка спостерігалася в Сумській і Харківській областях, але сказати, що там передбачається масова загибель озимих важко, бо вчені фіксують загибель від крижаної кірки в 20%», - сказала Адаменко.

Вона додала, що впевнено говорити про майбутні втрати врожаю поки що рано, оскільки в майбутньому відбудуться нові температурні стрибки.

«Буде переформатування крижаної кірки – десь вона розтане, десь утвориться. Зараз говорити про втрати рано», - зазначила Адаменко.

За її словами, більш докладні дані Гідрометцентр матиме ближче до кінця місяця.

Водночас міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий на зустрічі з журналістами повідомив, що наразі в міністерстві проходять наради з цього питання. При цьому він дає позитивний прогноз щодо стану озимини.

«Немає сигналу, що все дуже погано. Снігові опади були доволі значними, і навіть при «плюсових» перепадах температур сніг не повністю розтанув. Тому я сподіваюся, що ситуація нормальна», - сказав міністр.

Як повідомляв УНІАН, за прогнозами асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», урожай озимих при збереженні сприятливих погодних умов в 2017 році може зрости до 29 млн тонн з близько 20 млн тонн минулого року.

Згідно з даними Державної служби статистики, українські аграрії під урожай озимих культур і зеленого корму 2017 року засіяли 8,1 млн га, що на 3,8% більше, ніж торік. В тому числі площі під озимою пшеницею і тритикале збільшилися на 2,2% – до 6,1 млн га, під житом – на 16,5%, до 169,3 тис. га, під ріпаком – на 37,2%, до 899,2 тис. га, а під ячменем – скоротилися на 10,3%, до 881,5 тис. га.

Україна в 2016 році, за попередніми даними, зібрала 65,95 млн тонн зернових і зернобобових, що на 9,7% більше, ніж у 2015 році, і є рекордом для країни за роки незалежності.