Гройсман зустрівся із вченою, відкриття якої може перемогти рак

17:36, 02 лютого 2017

Київ. 2 лютого. УНІАН. Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман зустрівся із вченою Ольгою Броварець, відкриття якої щодо дослідження мутацій в ДНК відкрило можливість до створення у недалекому майбутньому ліків від раку.

Як повідомляє Урядовий портал, глава уряду поспілкувався із науковцем про її відкриття, а також про плани щодо його практичного впровадження.

Вони також обговорили шляхи реформування системи академічної науки в Україні в цілому та створення системи мотивації для молодих вчених. Прем'єр-міністр переконаний, що система фінансування академії наук України та мотивації для вчених має бути змінена таким чином, аби забезпечити провадження усього циклу - від проведення наукового дослідження до практичного запровадження його результатів. Гройсман зауважив, що наприкінці минулого року зустрівся із вченими Національної академії наук України щодо проблемних питань наукової сфери, а найближчим часом відбудеться друге обговорення. "Я би хотів почути, як змінити систему фінансування науки. Мене цікавить увесь цикл: дослідження - результат - впровадження. Ці речі ми маємо опрацювати так, щоб ця система почала працювати. Тут треба шукати відповіді. Я готовий докладати усі зусилля, щоб туди інвестувати", - сказав він.

На переконання Гройсмана, необхідно змінювати саму систему фінансування науки, підвищувати ефективність використання ресурсів. «Коли ми будемо розуміти, що система потребує більше фінансування, але вона буде продукувати продукт зовсім іншого ґатунку, ми будемо знаходити ці кошти і їх інвестувати", - додав він.

Також, за словами глави уряду, потрібно розробити модель створення матеріально-технічної бази, забезпечення спеціальним обладнанням наукових закладів.

Він зазначив, що обсяг фінансування Національної академії наук України за рахунок коштів загального фонду держбюджету в 2017 році визначений у сумі 2 млрд 701,8 млн грн, що на 641,2 млн грн, або на 31,1% більше за обсяг фінансування в 2016 році. Це зростання відбулося вперше після трирічного зменшення. "Я дуже радію, коли українці здобувають світове визнання у всіх сферах життя. Ми маємо прекрасні здібності, все для того, щоб бути успішними. І я радію, коли очікування підтверджуються", - наголосив Гройсман.

Він побажав Ользі Броварець успіхів і досягнення усіх вершин у науці. "Якщо ваше відкриття дасть можливість людям долати важкі хвороби, такі як онкологічні захворювання, я думаю, що це не просто відкриття – це місія, щоб допомагати людям і рятувати їм життя", - наголосив прем’єр.

Свою чергою науковець зауважила, що розцінює зустріч, як увагу до наукової молоді, яка торує свій шлях до науки, і до проблем, з якими вона стикається на цьому шляху. «Науковій молоді надзвичайно важливо мати шанс на реалізацію в Україні, рідній державі, щоб застосувати свій талант і потенціал. Для цього потрібні достойні умови для життя та праці", - зазначила вона.

***Ольга Броварець - провідний науковий співробітник відділу молекулярної та квантової біофізики в Інституті молекулярної біології і генетики НАН України. Вчена вирахувала закономірність, з якою пари хромосом з мутацією вбудовуються в ДНК людини, в результаті чого виникають небезпечні і смертельні хвороби, зокрема рак. Цьогоріч вчена стала лауреаткою премії Scopus Awards Ukraine 2016 року в номінації "Найкращий колектив вчених, який досяг значних наукових результатів без західних колаборацій" разом з доктором біологічних наук Дмитром Говоруном.

На початку 2016 року вона стала наймолодшим доктором фізико-математичних наук України у віці 29 років.

Вчена є авторкою понад 100 наукових праць, опублікованих переважно у провідних міжнародних виданнях.