Сенат США затвердив Рекса Тіллерсона держсекретарем США (доповнена)

22:30, 01 лютого 2017

(Новина доповнена після 2-го та 8-го абзацу)

Київ. 1 лютого. УНІАН. Сенат Сполучених Штатів Америки (Верхня палата Конгресу) затвердив номінанта президента Дональда Трампа, колишнього керівника нафтової компанії Exxon Mobil Рекса Тіллерсона секретарем Державного департаменту США.

Під час голосування багато сенаторів проголосували проти його кандидатури. Проте кандидатура Тіллерсона отримала підтримку простої більшості, що дає йому змогу стати новим очільником Держдепартаменту.

Його кандидатуру підтримало 56 сенаторів. Проти проголосувало 43.

Як повідомляв УНІАН, 11 січня номінант обраного президента США Дональда Трампа на посаду голови Державного департаменту Рекс Тіллерсон заявив, що Сполучені Штати могли рішучіше відповісти на анексію Криму Росією і надати Україні оборонне озброєння. Про це він сказав під час слухань у комітеті Сенату у закордонних справах з питання затвердження його кандидатури на посаду держсекретаря.

Сенатор-демократ Бен Кардін поцікавився у Тіллерсона, чи той згоден зі стратегією, що США повинні очолювати глобальну коаліцію шляхом запровадження санкцій проти РФ за її дії, зокрема, анексію Криму і дестабілізацію ситуації на Донбасі.

Тіллерсон погодився, що "санкції є потужним інструментом". "Це важливий інструмент з точки зору стримування додаткових дій", - зазначив він.

На запитання, якою має бути реакція США, Тіллерсон відповів: "Я б рекомендував, щоб Україна взяла всі військові сили і засоби, які були в наявності, і розмістила їх на східному кордоні".

Він підкреслив, що Україні потрібно було надати оборонне озброєння, щоб вона могла захищатися самостійно. На думку Тіллерсона, українські Збройні сили необхідно було посилити оборонним озброєнням.

Також він сказав, що необхідно було забезпечити Україну розвідувальними даними з боку НАТО або США. На його думку, Україну можна було забезпечити даними повітряної розвідки про ситуацію на кордоні з Росією і про військові маневри РФ.

***64-річний Тіллерсон не має досвіду роботи у виконавчих органах влади, але очолював найбільшу нафтову компанію у світі, яка працює у десятках країн, в тому числі у Росії. Він розпочав свою кар'єру у Exxon у 1975 році інженером після закінчення навчання в університеті Техасу в Остіні. У 2004 році став президентом компанії та приєднався до ради директорів. Через два роки він став головним виконавчим директором.

За даними The Wall Street Journal, Тіллерсон мав найближчі зв'язки з Путіним серед усіх можливих претендентів на посаду держсекретаря. У 2011 році керівник нафтової корпорації вів переговори стосовно угоди про партнерство в енергетичній галузі з Росією. Як говорив Путін, ця угода могла би у підсумку оцінюватися у 500 млрд доларів. Кремль також нагородив Тіллерсона Орденом дружби.

За даними Bloomberg, угода Exxon Mobil та Росії у 2014 році допомогла відкрити мільярди барелів нафти у Карському морі на північ від російського суходолу, але цей проект невдовзі був зупинений після відкриття, коли США та Європейський Союз запровадили санкції через анексію Криму Росією та допомогою сепаратистам на сході України.