В Одесі поліція почала розслідування за фактом звернення активістів про нібито неякісну реставрацію Потьомкінських сходів

22:05, 01 лютого 2017

Одеса. 1 лютого. УНІАН. В Одесі поліція почала розслідування за фактом звернення активістів про нібито неякісну реставрацію Потьомкінських сходів, які є пам'яткою архітектури національного значення.

Як передає кореспондент УНІАН, про це 1 лютого на брифінгу заявили самі активісти, які звернулися в поліцію.

За словами відомого в Одесі громадського активіста Михайла Кузаконя, заявники вважають, що під час ремонтно-реставраційних робіт допущено низку правопорушень, які кваліфікуються за трьома статтями Кримінального кодексу України: ст. 298 (Знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини), ст. 210 (Нецільове використання бюджетних коштів) та ст. 264 (Зловживання владою або службовим становищем).

Кузаконь зазначив, що приблизно тиждень тому заяву було направлено в поліцію, але провадження в передбачені законодавством терміни відкрито не було. Після цього активісти звернулися до Приморського районного суду Одеси, який зобов'язав поліцію внести відповідні дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Як зазначив активіст Олег Михайлик, на думку залучених цивільних фахівців, реконструкція ведеться з низкою порушень і наслідки можуть бути «незворотні».

«На сьогодні компанією-підрядником вже освоєно значну частину коштів, а сходи сьогодні в набагато гіршому стані, аніж були до початку реконструкції», - заявив Михайлик.

Активісти також наполягають на створенні незалежної комісії, бажано, з київських фахівців, які визначать реальний стан пам'ятки архітектури.

Заявники також вимагають, щоб глухий паркан, яким з 31 січня повністю обгороджено сходи, частково замінили сіткою, щоб «було видно, як ведуться роботи».

За їх даними, начальник регіонального главку Нацполіції Дмитро Головін взяв під особистий контроль розслідування фактів, викладених активістами.

У поліції УНІАН підтвердили факт звернення активістів.

Як повідомляв УНІАН, в Одесі 31 січня у зв'язку з реконструкцією закрили Потьомкінські сходи.

23 травня 2016 року в Одесі розпочалися ремонтно-реставраційні роботи сходів. Повідомлялося, що загальна кошторисна вартість об'єкта становить понад 15 млн грн. Сходи, зведені на Приморському бульварі в 19 столітті, востаннє капітально ремонтувалися у 1933 році - тоді зробили гранітне облицювання.

Довідка УНІАН. Потьомкінські сходи побудовані в 1837-1842 роках за проектом архітектора Ф. Боффо, за задумом якого вони - «парадний вхід» з морського порту в місто. У різний час називалися Портовими, Гігантськими, Рішельєвськими, Воронцовськими, сходами Миколаївського бульвару, сходами бульвару Фельдмана, Приморськими, Бульварними.

Знаменитий режисер Сергій Ейзенштейн зняв у 1925 році фільм «Броненосець «Потьомкін», який розповідає про події 1905-го: повстання матросів броненосця «Князь Потьомкін Таврійський» і подальші події в порту (один з найвідоміших епізодів - розстріл мирного натовпу, включаючи жінок і дітей, на сходинках сходів). Звідси назва сходів – Потьомкінські.

Вони складаються зі 192 сходинок, 10 прольотів, завдовжки – 142 і заввишки 24 метри. Мають особливість: при погляді зверху вниз видно лише майданчики, а знизу вгору - лише сходинки, а парапети, розташовані по обидва боки сходів, здаються паралельними. Основа сходів - 21 метр, закінчуються вони шириною 12,5 метра.