Нацбанк за півроку перевірив 362 обмінника і до кінця року планує охопити перевірками всю Україну

10:59, 01 лютого 2017

Київ. 1 лютого. УНІАН. Національний банк України за півроку провів 362 перевірки пунктів обміну валют небанківських фінансових установ і планує до кінця року охопити перевірками всю територію України.

Як повідомляється на сайті НБУ, більшість виявлених порушень не істотні й можуть бути усунені самостійно. Серед порушень - відсутність у пунктах обміну валюти наочної інформації, що регламентує діяльність пункту, включаючи копії наказів, постанов і ліцензій, а також відсутність у касирів документів, що посвідчують їх особу.

За інформацією регулятора, перевірки проводилися в Києві та Київській області, Вінницькій, Хмельницькій, Житомирській, Рівненській, Черкаській, Полтавській, Сумській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Одеській, Херсонській та Миколаївській областях.

«Мета Нацбанку - виявити системні порушення в роботі небанківських фінансових установ України і допомогти їм самостійно усунути виявлені недоліки. У більшості випадків саме так і відбувається. Однак іноді реакція власників обмінних пунктів на перевірки НБУ викликає подив. Деякі з них, дізнавшись про перевірку, тимчасово закривають обмінники, що наштовхує на думку про бажання приховати якісь серйозні порушення в роботі цих обмінних пунктів», - зазначив директор департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор Береза.

За його словами, подібні дії дають привід регулятору додатково перевірити діяльність таких небанківських фінустанов.

Нацбанк нагадав, що станом на 1 січня генеральні ліцензії на проведення валютообмінних операцій мали 30 небанківських фінустанов і «Укрпошта».

Як повідомляв УНІАН, Національний банк під час перевірок в Києві виявив 39 нелегальних пунктів обміну валют, про які повідомив правоохоронним органам.

Згодом 18 із виявлених незаконних обмінників зареєструвалися як легальні підрозділи фінансових компаній «Ікс», «Смарт Фінексперт», «Фінод», «Ліберті Фінанс», «Альфа-Інвест Груп».

У 2016 році експерти оцінювали щомісячний обсяг тіньового валютного ринку в Україні в 1 млрд дол., що, на їхню думку, створювало додатковий девальваційний тиск на гривню і ускладнювало роботу офіційного валютного ринку.

З початку 2017 року в рамках оновленого законодавства пенсійний збір із валютообмінних операцій скасовано, що, за оцінками НБУ, матиме позитивний вплив на валютний ринок, однак повна ліквідація тіньового валютного ринку можлива лише після усунення тіньової економіки в країні.