Проект російського газопроводу "Північний потік-2" є загрозою не тільки для України, але й для усього ЄС - дебати в Європарламенті

15:55, 31 січня 2017

Брюссель. 31 січня. УНІАН. Проект російського газопроводу "Північний потік-2" є політичним, а не економічним, і несе загрози не тільки для України, але й для усього Європейського Союзу – як для його єдності, так і для ринкових відносин.

Такі положення були озвучені у вівторок в Брюсселі під час обговорення цього питання на засіданні Комітету у закордонних справах Європейського парламенту, передає власний кореспондент УНІАН.

Зокрема, професор з питань міжнародних відносин Университету Роял Холлоуей, Лондон, Андреас Голдтау (Andreas Goldthau, professor of International Relations at the Royal Holloway University of London) висловив переконання, що "енергетика є складовою стратегії зовнішньої політики Росії". "Я думаю, що питання є таким: "Що робити?" І моя відповідь на це буде дуже простою: не грайте в ігри, на яких ви не розумієтесь – а це геополітична гра. Грайте в гру, на якій ви розумієтесь. Це – ринкова гра", - наголосив він.

Голдтау нагадав, що тільки у 2016 році "Газпром" експортував 178 млрд куб. м газу в Європу та Туреччину. "Газпрому" потрібний цей ринок більше, ніж інші будь-які ринки, і це саме те, де ЄС може передбачати", - вважає професор.

Науковець вказав, що ЄС вже довгий час робить ряд речей, які може робити краще – будує інфраструктуру, пов'язує між собою окремі ринки, надає програмне забезпечення, збільшує обсяги зрідженого природного газу.

"ЄС має можливості для регазифікації 200 млрд куб. м газу – це удвічі більше, ніж дає "Північний потік". Але це не використовується, тому що наразі ринкові ціни не роблять LNG конкурентоспроможним (LNG – СПГ- або ЗПГ-термінал – спеціальні споруди для зрідження (скраплення) та відправлення, або отримання та регазифікації зрідженого природного газу). Тому – будуйте інфраструктуру, створюйте пул, який буде гарантувати, що кожна молекула, яка зайде у цей пул, не буде російською чи алжирською молекулою чи з Катару – це буде молекула цього пулу", - сказав Голдтау.

При цьому він наголосив на необхідності забезпечення конкурентності, щоб була "регуляторна влада, яка застосовує регуляторну палицю і стукає по голові кожного, хто не відповідає правилам, чи то є "Газпром", чи будь-яка інша компанія, яка працює на цьому ринку".

У свою чергу аналітик Центру стратегічних досліджень зі стратегічних питань у Гаазі Сейберн де Йонг (Sijbern de Jong, strategic analyst at The Hague Centre for Strategic Studies) вважає за необхідним зробити оцінку цього проекту. "Проектам такої величини, таких наслідків – стосовно навколишньої середи, політики чи безпеки – повинна бути надана оцінка, яка потрібна не тому, що про це просять декілька країн, але тому, що це необхідно для всіх", - переконаний він.

Також цей проект має бути перевірений на відповідність законодавству у сфері конкуренції, наголошує де Йонг.

"Ми не повинні забувати, що труби "Північного потоку" проходять через територіальні води кількох країн - членів ЄС, і цілком очевидно, що у цьому випадку має бути застосоване законодавство ЄС", - додав аналітик.

При цьому він зауважив, що якщо "подивитись у законодавство щодо конкуренції і перевірити, для чого є "Північний потік", хто ним оперує та хто ним володіє, то цілком зрозуміло, що він не відповідає правилам ЄС".

Депутат ЄП Пятрас Ауштрявічюс у своєму виступі назвав цей проект "проектом-вбивцею, який вбиває європейську солідарність, вбиває правила конкуренції на європейському ринку, вбиває нашу регіональну співпрацю та підриває багато гарних ідей, на яких був побудований Енерегичний Союз". "Коли ти дивишся на це все, то треба визнати, що є люди, є європейські політики, які особисто залучені чи стоять за цим проектом. Це – ганьба для пана Шрьодера (Герхард Шрьодер, колишній канцлер Німеччини, нині голова комітету акціонерів "Північний потік АГ"). З часу розповсюдження концепії шрьодерізму колишні високопосадові європейські політики, яким платить "Газпром", працюють проти європейської єдності та солідарності. Ми повинні їх називати та соромити їх, тому що вони не працюють для Європи, але для власної кишені та на мету Путіна", - заявив політик.

Ауштрявічюс також вважає, що в разі, якщо "ми хочемо зрозуміти, що відбувається, то треба подивитися, хто керує "Газпромом". "Це колишні люди КДБ. Це - політичний проект, давайте його називати так, як є", - підкреслив він.

Як повідомляв УНІАН, на початку вересня 2015 року російський «Газпром» та компанії Shell, OMV, E. On. підписали угоду акціонерів спільної проектної компанії, яка займатиметься будівництвом газопроводу «Північний потік-2».

Колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зазначав, що якщо Росія і деякі західні компанії побудують «Північний потік - 2», це позбавить Україну 2 млрд дол. прибутку, Словаччину – 0,8 млрд дол., Польщу – 0,4 млрд дол., а також позбавить ЄС реальної енергетичної незалежності.

За оцінками голови Національного нафтогазового холдингу «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, цей газопровід жодним чином не сприяє диверсифікації поставок газу до ЄС і не забезпечує Євросоюзу доступ до нових джерел газу. Також Коболєв спрогнозував, що реалізація проекту «Північний потік-2» призведе до того, що пункти входження російського газу в ЄС будуть майже повністю сконцентровані в Німеччині. Однак наявні газопроводи між північчю Німеччини та країнами Центральної та Східної Європи не мають достатньо потужностей, щоб доставити потрібні обсяги газу у східні європейські регіони.

На початку листопада повідомлялося про те, що рада директорів «Газпрому» на своєму засіданні ухвалила рішення про розірвання угоди акціонерів проекту «Північний потік-2». Також проти цього газопроводу висловилося антимонопольне відомство Польщі UOKiK. Як зазначив регулятор, створення компанії з будівництва газопроводу може призвести до обмеження конкуренції на ринку газу.

Проект "Північний потік-2" передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини. Новий трубопровід планується побудувати поруч із "Північним потоком".