Захист обговорює з ГПУ оформлення відмови на видачу Церцвадзе Росії – адвокат (доповнена)

14:47, 30 січня 2017

Київ. 30 січня. УНІАН. Сторона захисту обговорює з Генеральною прокуратурою України оформлення відмови на видачу громадянина Росії Грузії, учасника АТО Гії Церцвадзе.

Як передає кореспондент УНІАН, про це на прес-конференції повідомила адвокат Церцвадзе Ксенія Проконова.

Вона зазначила, що "прокуратура підтримує сторону захисту в тому, що Гію не потрібно видавати державі-агресору". Крім того, адвокат нагадала, що раніше було два звернення щодо надання Церцвадзе громадянства України.

Зараз, додала захисник, "ми вступили у процедуру надання статусу біженця, оскільки Гії справді загрожує небезпека від правоохоронних органів Російської Федерації". "У разі видачі йому там загрожує страта, а також, я думаю, ми не дочекаємося навіть початку судового провадження - він просто загубиться на території Російської Федерації і більше ми ніколи про нього не почуємо", - сказала Проконова.

Вона наголосила, що Церцвадзе не можна видавати Росії, оскільки, за її словами, це загрожує його життю і здоров'ю.

Адвокат також додала, що захист працюватиме над тим, щоб закрити відкрите у Росії кримінальне провадження щодо Церцвадзе.

"Закрити його потрібно для того, щоб його виключили з бази Інтерполу, і для того, щоб Росія не мала правових можливостей його вимагати з території інших країн. Це взагалі не гарантує того, що його персона не привертатиме уваги надалі", - сказала адвокат і додав, що зараз вони збирають докази того, що в 2003 році Церцвадзе взагалі не перебував на території Росії.

Проконова зазначила, що рішення про екстрадицію приймає Генпрокуратура. За її словами, термін для прийняття рішення з цього питання закінчується 23 лютого.

Вона нагадала, що в ГПУ є кілька підстав не видавати людину: якщо вона є громадянином України; якщо вона подала документи на статус біженця і їй потрібен додатковий захист України; якщо є інші підстави, а також якщо життю і здоров'ю людини загрожує небезпека в країні, куди її видають.

"Зараз ми ведемо конструктивний діалог з Генеральною прокуратурою про те, щоб правильно оформити відмову у його видачі, про відмову в екстрадиції", - сказала Проконова і додала, що далі вони займуться процесом легалізації перебування Церцвадзе в Україні і закриттям кримінального провадження.

У свою чергу Церцвадзе висловив надію, що йому "буде надана можливість займатися тією діяльністю, за якою я сюди приїхав". "Я приїхав для того, щоб допомогти своєму братнього народу, українського народу в боротьбі проти агресора, який є нашим спільним ворогом", - сказав він і висловив надію на отримання громадянства України.

Крім того, на запитання журналістів, де Церцвадзе перебував у 2003 році, він повідомив, що в той час перебував на службі в Грузії". "Я перебував на службі в Міністерстві оборони Грузії в 2003 році, а потім я був у Раді безпеки Автономної Республіки Абхазія", - сказав він.

Проконова також зазначила, що відкликає свою апеляцію на рішення Солом'янського райсуду столиці про тримання під вартою Церцвадзе, яку було перенесено на 3 лютого, оскільки цього запобіжного заходу більше немає.

Адвокат додала, що, за її даними, станом на сьогоднішній ранок офіційний запит про екстрадицію Церцвадзе до Росії українським правоохоронним органам ще не надходив.

Як повідомлялося, Церцвадзе затримали 15 січня українські прикордонники в аеропорту «Київ», оскільки його прізвище є в базі даних Інтерполу за поданням РФ про те, що нібито Церцвадзе в 2003 році в Сочі скоїв вбивство.

Солом'янський райсуд Києва заарештував грузинського добровольця Церцвадзе на 40 діб.

При цьому захист Церцвадзе заявляє, що звинувачення російської сторони в нібито вбивстві сфабриковані і мають політичний характер.

Разом з тим 26 січня Церцвадзе випустили з Лук'янівського СІЗО.

Зокрема, в ГПУ повідомили, що за їх дорученням прокуратура Києва скасувала тимчасовий арешт громадянина Грузії Церцвадзе.

"За інформацією грузинської сторони встановлено, що зазначена особа була безпосередньо задіяна у справах, важливих для безпеки і територіальної цілісності Грузії, і її екстрадиція до Російської Федерації може негативно позначитися на державних інтересах Грузії", - наголошувалося в повідомленні Генпрокуратури.

Крім того, повідомили в ГПУ, підтверджено участь Церцвадзе упродовж 2014-2015 рр. у бойових діях на боці ЗСУ при проведенні антитерористичної операції на сході України.