Продпідрозділ ООН розробить план добровільної консолідації земель у Київській та Херсонській областях – Мінагропрод

16:45, 25 січня 2017

Київ. 25 січня. УНІАН. Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO) у рамках проекту технічної допомоги Міністерству аграрної політики і продовольства України має намір розробити детальний план упровадження добровільної консолідації земель у двох пілотних регіонах – Київській та Херсонській областях, повідомила прес-служба міністерства.

Даний план передбачає зведення великої кількості дрібних ділянок, що належать окремим землевласникам, у великі ділянки, розташовані в одному місці.

«Під час візиту місії FAO до Києва було досягнуто домовленості про розробку детального плану упровадження консолідації в двох пілотних областях. Проект передбачає відпрацювання процедур консолідації земель на прикладі експериментальних районів у Київській та Херсонській областях, де будуть сформовані організаційні та практичні підходи укрупнення ділянок. На базі цього дослідження буде розроблено детальний проект концептуальної записки для подальшого фінансування донорами повномасштабного пілотного проекту щодо земельної консолідації», - йдеться у повідомленні.

У прес-службі пояснили, що маленькі і роздроблені паї непридатні для ефективного сільськогосподарського виробництва. Тому, на думку Мінагропроду, однією з умов забезпечення комплексного розвитку сільських територій та підвищення продуктивності української аграрної галузі є розробка механізму укрупнення земель.

Згідно з повідомленням, у середньому по Україні розмір паю становить 4 га. Найменші паї зареєстровано в Івано-Франківській (1,1 га), Закарпатській та Чернівецькій областях (по 1,4 га). Максимальні – у Луганській (8,8 га), Запорізькій (7,2 га) та Миколаївській (6,9 га) областях.

«Відсутність сформованих великих масивів земель – одна з особливостей сільського господарства України. Вона пов'язана, зокрема, з активним процесом розпаювання земель колишніх колгоспів між великою кількістю працівників і пенсіонерів з їх числа, а також процесами безоплатної приватизації... У партнерстві з FAO ми зможемо виробити правила консолідації земель, орієнтовані в першу чергу на інтереси громадянина – власника земельної ділянки», – наводяться у повідомленні слова першого заступника міністра аграрної політики і продовольства Максима Мартинюка.

У прес-службі додали, що Мінагропрод і FAO мають намір повністю виключити «елемент примусовості», усунути ризики надмірної концентрації та скорочення економічної конкуренції під час укрупнення земельних ділянок.

Як повідомляв УНІАН, 6 жовтня 2016 року Верховна Рада подовжила до 2018 року мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення, що діє в Україні з 2001 року. 28 жовтня президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон.

За існуючим законодавством, термін дії мораторію буде автоматично подовжено до набуття чинності законопроектом про оборот сільськогосподарських земель. Проект такого закону зараз розробляє Міністерство аграрної політики і продовольства спільно з іншими відповідальними відомствами.

Експерти і суспільство розділилися в думці щодо скасування заборони на продаж сільгоспземль. Одні вважають, що її продовження створює тіньовий ринок землі, інші стверджують, що скасування мораторію призведе до обезземелення селян і скупки землі зарубіжними компаніями.