Банкіри стурбовані високою часткою держави у банківській системі та лобіюванням інтересів держбанків

15:44, 25 січня 2017

Київ. 25 січня. УНІАН. Понад половина активів банківської системи України припадає на державні банки, при цьому уряд всіляко лобіює інтереси державних фінустанов.

Про це заявив голова ради Незалежної асоціації банків України Роман Шпек під час круглого столу в Києві.

«Банківська система за активами – 53% у руках держави. За залученими коштами – 55%. І замість створення рівних умов на ринку, щоб усі форми власності мали однакові права, у нас є один закон, п'ять постанов уряду та десятки доручень міністрів і віце-прем'єрів про те, як всі державні підприємства і установи повинні дружними кроками йти в державні банки», – сказав Шпек.

При цьому він наголосив, що банки з іноземним капіталом виконали плани докапіталізації, і в обсязі іноземних інвестицій за минулий рік на рівні 3,3 млрд дол. на кошти банківської системи припадає 2,3 млрд дол., а держава з 2014 року вклала в банківську систему 35,7 млрд грн бюджетних коштів.

Шпек також зазначив, що на держбанки припадає більше половини залучених ресурсів з ринку, тоді як банки іноземних груп видали вдвічі більше кредитів в економіку, ніж державні, які спрямовують ресурси на фінансування бюджетного дефіциту через купівлю ОВДП.

«Державні банки вже два з половиною роки розробляють стратегію і ще не просунулися», – резюмував банкір.

Як повідомляв УНІАН, Окружний адміністративний суд Києва 11 січня визнав незаконною постанову Кабінету міністрів про відбір банків для здійснення виплат зарплат бюджетникам, а також пенсій і соціальних виплат.

В рамках цієї постанови до участі в конкурсі допускалися: банки з часткою за активами не менш як 1% банківської системи; банки з контрольним пакетом акцій у міжнародних фінансових і банківських установ, що мають міжнародний рейтинг інвестиційного класу від міжнародно визнаних рейтингових агентств; банки, в яких держава володіє часткою більш як 75%.

Раніше Антимонопольний комітет закликав Кабінет міністрів створити конкурентні умови відбору банків для виплат працівникам бюджетних установ, в тому числі переглянути рішення про наділення державного «Ощадбанку» унікальним привілейованим правом на виплати переселенцям без проведення конкурсу.