Україна посіла 131 місце в Індексі сприйняття корупції за 2016 рік – дослідження Transparency International

12:01, 25 січня 2017

Київ. 25 січня. УНІАН. Україна посіла 131 місце зі 176 країн світу за світовим Індексом сприйняття корупції за 2016 рік, який щороку формують фахівці глобальної антикорупційної неурядової організації Transparency International.

Як ідеться в повідомленні на сайті Transparency International, Україна отримала 29 балів зі 100 можливих, що на 2 бали більше, ніж 2015 року, але недостатньо для країни, влада якої назвала боротьбу з корупцією головним пріоритетом.

Цю сходинку з показником 29 балів разом з Україною розділили Казахстан, Непал, Іран та РФ.

Покращенню позиції України у світовому рейтингу сприяло просування антикорупційної реформи, проте відсутність дієвої судової системи та фактична безкарність корупціонерів не дає Україні зробити потужний ривок уперед і подолати 30-бальний бар’єр, що зветься «ганьбою для нації».

Як прокоментував результати CPI-2016 виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин, саме проблеми безкарності та недієвої системи правосуддя не дають Україні здійснити прорив у подоланні корупції.

«За останні роки Україна пройшла багато випробувань і досягла певних позитивних змін на рівні розкриття публічних фінансів, нетерпимості населення до корупції, нового антикорупційного законодавства. Але безкарність, яку досі відчувають корупціонери, зводить нанівець позитивні досягнення і не дає реформі відбутися. Відсутність результатів з повернення коштів режиму Януковича і його соратників – яскраве свідчення цього. Якщо не відбудеться реального очищення системи правосуддя, ми не зможемо розімкнути коло безкарності і перейти на якісно новий рівень. Покращення СРІ неможливе без прозорої, справедливої судової системи, яка буде надійною для інвесторів та бізнесу», - сказав Юрчишин.

Тransparency International Україна пропонує п’ять кроків для здійснення реальних антикорупційних змін.

Зокрема необхідно створити ефективну і дієву систему антикорупційного правосуддя із залученням іноземних спеціалістів як активних учасників процесу відбору суддів для цих судів. На думку експертів, це разом з ефективною роботою Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури дозволить активізувати боротьбу з корупцією, зокрема гарантуватиме ефективність перевірки електронних декларацій.

Також необхідно максимально активізувати всі можливості для ефективного розслідування і доведення до суду справ фігурантів «санкційного списку Януковича». При цьому важливо не лише добитися засудження, нехай і заочного, але й повернення викрадених коштів, як виведених за кордон, так і залишених в Україні. Це ж стосується і фактів корупції у чинній владі.

Рекомендується активно залучати бізнес, як український, так і міжнародний, до встановлення нових прозорих правил відносин у трикутнику «суспільство – влада – бізнес».

В організації рядять за допомогою методів дерегуляції, прогнозованості податкового законодавства, становлення реального верховенства права забезпечити стабільні умови для ведення бізнесу, змінити його ставлення до України.

Окрім того, пропонується провести аудит та знизити ступінь секретності у секторі безпеки та оборони за напрямками: статті державного бюджету, річні плани державних закупівель, інформація про проведення закупівель та укладені контракти.

Transparency International радить налагодити системну комунікацію щодо антикорупційної реформи із суспільством та міжнародними партнерами на базі реальних фактів і досягнень, а не обіцянок. Також Україна мусить чітко дотримуватися взятих на себе міжнародних зобов’язань.