В ПАРЄ пропонують привітати початок реформ в Україні і закликати не зволікати з їх проведенням - проект резолюції

11:49, 25 січня 2017

Страсбург. 25 січня. УНІАН. Парламентська асамблея Ради Європи має намір провести обговорення питання функціонування демократичних інституцій в Україні та за результатами ухвалити відповідну резолюцію.

Як передає власний кореспондент УНІАН, відповідна дискусія та голосування резолюції "Функціонування демократичних інституцій в Україні" відбудуться сьогодні у Страсбурзі в рамках зимової сесії ПАРЄ.

Зокрема, в проекті документу пропонується закликати до консолідації всі політичні сили в Україні з метою проведення необхідних реформ, адже російська агресія не може бути виправданням за зволікання на цьому шляху.

Доповідь підготовлена членами Моніторингового комітету депутатом від Іспанії Йорді Хуклою та депутатом від Німеччини Акселем Фішером. Разом з тим до проекту документу станом на зараз вже зареєстровано 24 поправки.

"ПАРЄ вітає амбіційну програму реформ, розпочату українською владою з метою реалізувати запит українського суспільства, зроблений під час Революції гідності. ПАРЄ визнає, що ці реформи проводяться в умовах викликів, які є результатом російської агресії на сході України та анексії Криму. Визнаючи зв'язок між Мінськими домовленостями та рядом реформ, Асамблея підкреслює, що відсутність прогресу у виконанні Мінських домовленостей не повинно бути використано як виправдання за невиконання інших реформ, які життєво необхідні для демократичної консолідації країни. Великий прогрес було досягнуто у зміні законодавчих рамок, які необхідні для реформ. Зараз важливо, щоб ці законодавчі зміни були імплементовані та переведені у зміни в поведінці та практиці", - йдеться в проекті резолюції.

Разом з тим в Асамблеї пропонують висловити занепокоєння щодо жорсткого політичного діалогу після подій на Євромайдані та війни на сході України з протистоянням українських політичних сил, які звинувачують один одного у зраді чи екстремізмі. "У той час, коли минуле вимагає вирішення, Асамблея закликає всі політичні сили подолати розбіжності і ворожнечу і працювати разом для забезпечення стабільності та зміцнення демократії в країні", - наголошується в документі.

В ПАРЄ також пропонують зазначити, що поляризація та напруження вплинули на середовище засобів масової інформації "таким самим чином, як і на політичне середовище, що призвело до нападів на журналістів та видання, що є неприйнятним". "Вітаючи засудження цих атак з боку влади, Асамблея закликає її повно та прозоро провести розслідування цих атак та гарантувати, що винні будуть притягнуті до відповідальності", - йдеться в проекті резолюції.

Одночасно в ПАРЄ пропонується відзначити, що ряд російських журналістів та представників засобів масової інформації були визнані загрозою для національної безпеки та конституційного порядку, і їм було заборонено в'їзд в Україну. "У той час, коли занепокоєння української влади щодо російської пропаганди та інформаційної війни мають законне право та зрозумілі, заборона на в'їзд журналістам повинна застосовуватися тільки як останній засіб", - зазначається в документі.

Крім того, Асамблея може підкреслити важливість всеохоплюючої конституційної реформи для "успішного виконання всеосяжних реформ по всій країні". "Тому вітаються пріоритети української влади та Верховної Ради щодо процесу конституційних реформ та досягнуті на сьогодні результати. Асамблея очікує на ухвалення конституційних поправок, щоб надати нового імпульсу реформам судової системи з метою забезпечення справжньої незалежності від зовнішніх втручання та впливу", - наголошується в проекті резолюції.

В ПАРЄ також можуть висловити думку, що процес конституційних реформ не повинен обмежуватися розділом щодо децентралізації та судовими розділами, а й також вирішувати питання в інших сферах, в яких були відзначені недоліки, у тому числі в питанні розмежування повноважень.

"Асамблея висловлює свою стурбованість у зв'язку з проблемами прав людини, які були порушені через закон про люстрацію. Тому Асамблея закликає Верховну Раду невідкладно ухвалити поправки до цього закону, які були підготовлені у співпраці з Венеціанською комісією, з метою вирішення цих проблем, а також знайти додаткові заходи, щоб гарантувати повну відповідність закону висновкам Венеціанської комісії, а його виконання - європейським стандартам", - зазначається в проекті резолюції.

В ПАРЄ також можуть висловили переконання, що "основним пунктом занепокоєння залишається широко розповсюджена в Україні корупція". "Тривала відсутність конкретного прогресу у цій сфері може потенційно зменшити наслідки масштабної реформи органів влади та, у кінцевому рахунку, підірвати довіру суспільства до політичної та судової системи в цілому. У цьому зв'язку Асамблея стурбована тим, що темпи боротьби з корупцією є дуже повільними, а конкретні результати - дуже обмеженими. Крім того, Асамблея підтверджує свою занепокоєність у зв'язку з переплетінням політичних та економічних інтересів у політичному середовищі країни, що впливає на громадську думку і може зашкодити боротьбі з корупцією. Тому Асамблея вітає створення основних інституційних рамок для боротьби з корупцією в країні і розраховує, що це призведе до відчутних та конкретних результатів, в тому числі до обвинувальних вироків", - йдеться в проекті резолюції.

В ПАРЄ, крім того, можуть повторити заклик ухвалити єдиний Виборчий кодекс, який запровадить пропорційну систему з відкритими списками у регіональних округах, що повністю відповідатиме європейським стандартам. "Асамблея висловлює своє занепокоєння у зв'язку з тим, що стаття 81 Конституції України дозволяє припинення повноважень депутата, який виходить із фракції партії, від якої він був обраний. Це суперечить європейським стандартам, і в контексті триваючої конституційної реформи до цієї статті повинні бути внесені правки. З цієї самої причини Асамблея закликає Верховну Раду скасувати нещодавні поправки до закону «Про вибори народних депутатів», які дозволяють політичним партіям постфактум змінити партійний список кандидатів", - наголошується в проекті документі.

В ПАРЄ також можуть звернути увагу на те, що Верховна Рада відклала ратифікацію Конвенції РЄ щодо запобігання та боротьби з насиллям проти жінок та насильства в сім'ї. "Асамблея заохочує Верховну Раду внести цей документ знову на порядок денний та забезпечити швидку ратифікацію цього важливого інструменту", - підкреслюється в проекті резолюції.