Україна розраховує на принципову позицію Фінляндії щодо «Північного потоку-2» – Порошенко

13:20, 24 січня 2017

Київ. 24 січня. УНІАН. Україна розраховує, що Фінляндія буде дотримуватися принципової позиції щодо реалізації Російською Федерацією будівництва газопроводу «Північний потік-2».

Як передає кореспондент УНІАН, про це повідомив президент України Петро Порошенко на спільній прес-конференції з президентом Фінляндської Республіки Саулі Нііністьо сьогодні в Гельсінкі.

«Дуже важлива наша співпраця в енергетичній сфері, й підписаний сьогодні міжурядовий меморандум є яскравим підтвердженням ефективності співпраці в сфері енергозбереження та підвищення енергоефективності», – заявив він.

«Говорячи про співпрацю в галузі енергетики, ми розраховуємо на принципову позицію Фінляндії щодо проекту «Північний потік-2». Так звана комерційна привабливість цього проекту несе в собі низку політичних ризиків», – підкреслив Порошенко.

Як повідомляв УНІАН, на початку вересня 2015 року російський «Газпром» та компанії Shell, OMV, E. On. підписали угоду акціонерів спільної проектної компанії, яка займатиметься будівництвом газопроводу «Північний потік-2».

Колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк зазначав, що якщо Росія і деякі західні компанії побудують «Північний потік - 2», це позбавить Україну 2 млрд дол. прибутку, Словаччину – 0,8 млрд дол., Польщу – 0,4 млрд дол., а також позбавить ЄС реальної енергетичної незалежності.

За оцінками голови Національного нафтогазового холдингу «Нафтогаз України» Андрія Коболєва, цей газопровід жодним чином не сприяє диверсифікації поставок газу до ЄС і не забезпечує Євросоюзу доступ до нових джерел газу. Також Коболєв спрогнозував, що реалізація проекту «Північний потік-2» призведе до того, що пункти входження російського газу в ЄС будуть майже повністю сконцентровані в Німеччині. Однак наявні газопроводи між північчю Німеччини та країнами Центральної та Східної Європи не мають достатньо потужностей, щоб доставити потрібні обсяги газу у східні європейські регіони.

На початку листопада повідомлялося про те, що рада директорів «Газпрому» на своєму засіданні ухвалила рішення про розірвання угоди акціонерів проекту «Північний потік-2». Також проти цього газопроводу висловилося антимонопольне відомство Польщі UOKiK. Як зазначив регулятор, створення компанії з будівництва газопроводу може призвести до обмеження конкуренції на ринку газу.

Проект "Північний потік-2" передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів газу на рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини. Новий трубопровід планується побудувати поруч із "Північним потоком".