У ВР планують закликати ОБСЄ вивчити всі обставини підготовки звіту Місії спостереження на виборах до Держдуми Росії для недопущення політичного впливу на спостерігачів

15:59, 23 січня 2017

Київ. 23 січня. УНІАН. У Верховній Раді зареєстрований проект постанови № 5687 про звернення до ОБСЄ/БДІПЛ із закликом вивчити всі обставини підготовки остаточного звіту Місії спостереження на виборах до Державної думи Росії 2016 року із метою недопущення політичного впливу на міжнародних спостерігачів.

Як повідомляє УНІАН, авторами звернення Верховної Ради, адресованого до парламентів держав – учасниць ОБСЄ та чинного голови ОБСЄ, федерального міністра європейських, інтеграційних та закордонних справ Австрії Себастіана Курца, є перший заступник голови ВР Ірина Геращенко, заступник голови ВР Оксана Сироїд, голова комітету ВР у закордонних справах Ганна Гопко.

Також пропонується закликати ОБСЄ/БДІПЛ оперативно розробити стандарти реагування та оцінювання викликів для виборчих стандартів, пов’язаних з агресивними діями одних держав – учасниць ОБСЄ на території інших держав.

У зверненні висловлюється занепокоєння тим, що в остаточному звіті місії ОБСЄ/БДІПЛ щодо виборів до Дердуми РФ знехтувано засадничий принцип, закріплений у Декларації принципів міжнародного спостереження за виборами, яку підписала ОБСЄ 27 жовтня 2005 року.

Згідно з цим принципом, справжні демократичні вибори є проявом суверенітету, що належить народові країни, чиє вільне волевиявлення становить основу влади та легітимності уряду.

В зверненні сказано, що в окупованому Криму були утворені 4 одномандатні округи. «Таким чином, вибори до Держдуми були проведені на території іноземної держави, на яку не поширюється суверенітет Російської Федерації. Унаслідок таких виборів Держдума РФ сьомого скликання не може вважатись легітимно обраною», – йдеться у зверненні.

Також зазначається, що звіт не містить жодної юридичної оцінки впливу проведення голосування в Криму та Севастополі на результати цих виборів. «У звіті навіть не згадується той факт, що Крим та Севастополь є незаконно окупованими Російською Федерацією територіями. Натомість неможливість моніторингу за виборами в Криму у звіті пояснюється «відсутністю консенсусу в питаннях статусу Криму серед країн-учасниць ОБСЄ», при цьому про домовленість щодо включення до остаточного звіту саме такого формулювання було оголошено публічно окремими членами ЦВК РФ безпосередньо після дня голосування», – йдеться у зверненні.

Автори зазначають, що проведення псевдоголосування на тимчасово окупованій території України та врахування його результатів під час формування Держдуми РФ сьомого скликання є не лише абсурдним із погляду міжнародного права та принципу недоторканності кордонів, а й засвідчує загальну невідповідність російського виборчого законодавства міжнародним виборчим стандартам.

У зв’язку із тим, що чинне російське законодавство передбачає можливість врахування так званого голосування на тимчасово окупованій території України, воно не може бути визнане таким, що відповідає міжнародним правовим стандартам у галузі виборчого права.

Також наголошується, що процес формування так званих «списків виборців» у Криму для псевдоголосування має ознаки порушення Росією положень міжнародного гуманітарного права щодо заборони на переміщення населення держави – окупанта на окупованій території іншої держави, з огляду на неконтрольований процес перетину міжнародно визнаного державного кордону України громадянами РФ та їх постійне проживання в межах Автономної Республіки Крим і Севастополя.

Крім того, у проекті звернення зазначається, що Верховна Рада України вважає вибори до Держдуми РФ грубим порушенням основних принципів і норм міжнародного права, зокрема, у сфері громадянства.

«Як наслідок, вибори до Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації сьомого скликання, їх результати і юридичні наслідки та, відповідно, склад, повноваження, акти та рішення Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації сьомого скликання не можуть бути визнані легітимними», – сказано в документі.