Сенегал почав військове вторгнення в Гамбію

21:47, 19 січня 2017

Збройні сили Сенегалу оголосили про початок військового вторгнення в сусідню Гамбію, щоб забезпечити передачу влади Адамі Берроу, який переміг на президентських виборах у цій країні.

Як повідомляє ВВС з посиланням на представника сенегальських військових, війська вже перейшли кордон.

Такий крок зроблено на тлі одностайного рішення Ради Безпеки ООН підтримати інтервенцію Сенегалу в Гамбію. У резолюції засуджується небажання чинного глави держави Ях'ї Джамме залишити свою посаду. За документ проголосували всі 15 країн - членів РБ.

Разом із Сенегалом свої війська в Гамбію відправить і Нігерія. Раніше стало відомо, що вона вже виділила на операцію кілька своїх літаків і як мінімум один військовий корабель.

Ях’я Джамме, який правив Гамбією з 1994 року, в грудні відмовився визнати поразку на президентських виборах. Це рішення не сподобалося Економічному співтовариству західноафриканських держав, яке визнало переможцем виборів Адаму Берроу. У результаті в четвер Берроу вже приніс у Сенегалі присягу незважаючи на те, що Джамме так і не залишив посаду у визначений термін.

Сенегальська армія ще в середу поставила Джамме ультиматум, пригрозивши йому вторгненням у країну в разі, якщо в ніч на 19 січня він не залишить посаду. Джамме проігнорував цей ультиматум і продовжує наполягати на своїй легітимності.

Втім, негайного вторгнення з боку Сенегалу не було, бо не було рішення Ради Безпеки ООН. Тепер же сенегальська армія почала діяти.

Джамме, який очолював Гамбію з 1994 року, в грудні несподівано програв чергові вибори президента. Його кандидатуру підтримали близько 36,7% виборців, тоді як за його конкурента Берроу проголосували 45,5% електорату.

Спочатку Джамме визнав свою поразку на виборах, але пізніше все-таки оскаржив результати грудневого голосування. Позов Джамме, в якому він заявляє про численні порушення в ході голосування, суд розгляне навесні.

У зв'язку з цим термін повноважень Джамме було продовжено на три місяці. Берроу і Економічне співтовариство країн Західної Африки відмовилися визнати законність такого кроку, після чого Сенегал і Нігерія почали стягувати до кордону Гамбії війська, а з самої країни почали евакуювати туристів.

Регулярні збройні сили Сенегалу налічують близько 20 тисяч осіб, а військовий бюджет країни становить приблизно 300 млн доларів на рік. Чисельність збройних сил Гамбії оцінюється в 2,5 тисячі осіб.

Джерело: http://www.bbc.com/russian/news-38681440