Запасів газу в підземних сховищах вистачить для проходження опалювального сезону – експерти

16:41, 12 січня 2017

Київ. 12 січня. УНІАН. Запасів природного газу, який був накопичений у підземних газових сховищах, у цілому вистачить для проходження опалювального сезону 2016-2017 років, але залишаються ризики для добового забезпечення газу в пікові періоди споживання «блакитного» палива. Про це під час круглого столу, присвяченого питанню наповнення газових сховищ і витрати газу взимку цього року, повідомив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.

«Коли накопичували газ, розрахунок був на теплу зиму, поки що розрахунок не виправдовується, але особливо нічого критичного не відбувається. Ми не спустошуємо сховища, ми перебуваємо в нормальному режимі роботи – влітку закачали, взимку відбираємо... Ми протягнемо з цими запасами, в цілому їх вистачить», - сказав експерт.

«Низькі запаси газу впливають на добову продуктивність системи (можливість підняти зі сховищ необхідну кількість газу – УНІАН), тобто при таких запасах може виникнути проблема добового погашення піків споживання (проблема швидкого підняття зі сховищ потрібної кількості газу для покриття короткострокового стрибка споживання - УНІАН), - додав Марунич.

На думку директора спеціальних проектів Науково-технічного центру "Психея", що вивчає ринки енергоносіїв, Геннадія Рябцева одним з факторів, який підвищує надійність проходження опалювального сезону і знижує ризики, є зниження споживання газу.

«Трагедії з накопиченими запасами газу немає... Крім того, зменшилося саме споживання газу в Україні порівняно з минулими роками. Наприклад, зараз газ не використовується в країні як сировина, оскільки зупинено багато підприємств хімічної промисловості», - зазначив Рябцев.

Згідно з оцінками директора енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин Володимира Землянського, при збереженні поточних температурних умов на початок лютого запаси газу становитимуть 9,5-10 млрд куб. м газу, а на початок березня – 7,5-8 млрд куб. м.

Як повідомляв УНІАН, у вересні уряд затвердив графік підготовки України до опалювального сезону, а також визначив обсяги запасів палива для забезпечення споживачів теплом і електроенергією. Зокрема, запаси газу в підземних сховищах мають становити не менш як 17 млрд кубометрів. При цьому, за оцінками НАК «Нафтогаз України», запас газу в 14,5 млрд кубометрів є достатнім для проходження опалювального сезону.

16 жовтня Україна припинила закачування газу в підземні сховища і почала його відбір.

На початку грудня прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що енергетична система України працює в штатному режимі, і наявних запасів газу та інших ресурсів достатньо для проходження опалювального сезону. Також 11 січня віце-прем'єр-міністр Володимир Кістіон, який курирує енергетику, повідомив, що запасів газу вистачить до кінця опалювального сезону.

За даними «Укртрансгазу», на 10 січня запаси газу в підземних сховищах становили 11,3 млрд куб. м.