В «Батьківщині» пропонують звільнити від кримінальної відповідальності за застосування зброї щодо зловмисників, які проникають у житло

12:14, 12 січня 2017

Київ. 12 січня. УНІАН. У фракції «Батьківщина» пропонують звільнити від кримінальної відповідальності за застосування зброї щодо зловмисників, які проникають у житло.

Це передбачено законопроектом «Про внесення змін до статті 36 Кримінального кодексу України щодо визначення необхідної оборони» ( реєстраційний номер 5609-1), внесеним на розгляд Верховної Ради представником фракції Ігорем Луценком.

Автор документу пропонує не вважати перевищенням меж необхідної оборони і не притягувати до кримінальної відповідальності за застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб для відвернення протиправного насильницького вторгнення, чи проникнення у житло, чи володіння особи, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає.

Також в законопроекті передбачено, що особа не підлягає кримінальній відповідальності, якщо через сильне душевне хвилювання, викликане суспільно небезпечним посяганням, або що раптово виникло внаслідок знущання, або супроводжувалось тяжкою образою з боку того, хто посягає, вона не могла оцінити відповідність заподіяної нею шкоди небезпечності посягання чи обстановці захисту.

В пояснювальній записці до законопроекту сказано, що під час розгляду справ про необхідну оборону суди допускають помилки, які призводять до порушень прав громадян, необґрунтованого засудження за дії, вчинені в стані необхідної оборони. Йдеться про те, що досудове розслідування в цих справах нерідко зводиться до збору лише доказів про обвинувачення в заподіянні смерті або тілесних ушкоджень потерпілому.

В записці зазначається, що «суди не завжди усувають недоліки досудового розслідування, самі припускаються помилок, не з’ясовують, чи дійсно мав місце напад на обвинуваченого, іноді не враховують характер і раптовість посягання, інтенсивність і можливість для його відбиття. Деякі суди, виклавши у вироку обставини справи відповідно до зібраних доказів, належно їх не оцінюють і дії винних неправильно кваліфікують, виходячи лише з тяжких наслідків, що настали.