Лутковська оскаржує в Конституційному Суді норми КПК щодо продовження запобіжного заходу

18:26, 10 січня 2017

Київ. 10 січня. УНІАН. До Конституційного Суду надійшло конституційне подання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковської щодо відповідності положень Основного закону речення третього частини третьої статті 315 Кримінального процесуального кодексу, які стосуються продовження запобіжного заходу.

Про це УНІАН повідомили у прес-службі омбудсмена.

«Оскаржуване положення третього речення передбачає, що за відсутності клопотань сторін про зміну чи скасування заходів забезпечення кримінального провадження, обраних під час досудового розслідування, застосування таких заходів вважається продовженим», - йдеться у повідомленні.

У поданні зазначається, що оскаржуване положення статті 315 КПК дозволяє за відсутності клопотань про скасування або зміну запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, або домашнього арешту вважати продовженими просто автоматично. Це положення не зобов’язує суд ані мотивувати рішення щодо необхідності продовження застосування таких запобіжних заходів, ані вказувати строк, на який захід продовжується.

«Таким чином, оскаржуване положення робить можливим продовжувати обмеження свободи особи лише на підставі законодавчого положення. Відсутність обов’язку вдаватись до такого аналізу та відображати його в судових рішеннях призводить до автоматичного обмеження свободи особи тільки на тій підставі, що провадження у її кримінальній справі триває», - пояснили в прес-службі .

За словами Лутковської, «беручи до уваги презумпцію невинуватості до винесення судом обвинувального вироку, таке обмеження свободи є свавільним».

Тому омбудсмен просить КС визнати положення речення третього частини третьої статті 315 Кримінального процесуального кодексу таким, що не відповідає положенням частини першої статті 8 та частини другої статті 29 Конституції у їх взаємозв’язку.

Згідно з Регламентом Конституційного Суду, відповідне подання передано на вивчення до його секретаріату.