Від антарктичних льодів незабаром відколеться один із найбільших в історії айсбергів - вчені

12:24, 06 січня 2017

Київ. 6 січня. УНІАН. Від антарктичних льодів незабаром відколеться айсберг, який увійде в десятку найбільших в історії.

Як повідомляє російська служба Бі-Бі-Сі, від останньої частини шельфового льодовика "Ларсен С" упродовж кількох тижнів або місяців відколеться брила льоду площею близько 5 тис. кв. км.

Льодовик "Ларсен С" – остання, що залишається цілою, частина шельфового льодовика Ларсена, котрий раніше складався з трьох частин і мав загальну площу, яку можна порівняти з площею острова Ямайка. За останні десятиліття льодовики "Ларсен А" і "Ларсен B" зруйнувалися і пішли під воду, як вважають багато вчених, через глобальне потепління.

"Ларсен А" відколовся від основного масиву льодовика в 1995 році. У 2002 році те саме сталося з частиною "Ларсена В" площею 3250 кв. км і завтовшки 220 м. Лише через 35 днів "Ларсен" зруйнувався майже повністю.

Тепер процес дезінтеграції дійшов до останньої частини льодовика Ларсена. У грудні минулого року американське космічне агентство NASA показало фотографії розлому завширшки 100 м і завглибшки до 500 м, що утворився на "Ларсені С". Коли цей розлом дійде до океану, від льодовика відколеться крижина площею 5000 кв. км.

Зараз розлому залишається 20 км до океану. У грудні минулого року тріщина пройшла відстань у 18 км лише за кілька тижнів.

"Якщо за кілька місяців вона ще не відламається, я буду дуже здивований", - заявив професор Алан Лакмен, голова проекту Midas, у рамках якого науковці спостерігають за таненням полярних льодів.

Команда Лакмена не вважає руйнування льодовика прямим наслідком глобального потепління. Як відзначають вчені, розлам у "Ларсені С" існував упродовж десятиліть. Проте різко зростати він почав саме останніми роками. Науковців більше турбує те, як відрив крижини позначиться на іншій частині льодовика. "Ми впевнені, хоча багато хто не згоден, що льодовик, який залишився, буде менш стабільним, ніж зараз", - відзначив професор Лакмен.

Крижина, яка відколеться від "Ларсена С", буде одним із найбільших айсбергів в історії, але її занурення в море несуттєво позначиться на рівні світових океанів. За деякими оцінками, якщо під воду піде весь льодовик "Ларсен С" повністю, рівень моря може підвищитися на 10 см.

Джерело: http://www.bbc.com/russian/news-38526371