ОАСК - Зеленський анонсував скорочення повноважень суду / фото УНІАН

Президент Володимир Зеленський запропонує Верховній Раді підтримати три законопроекти для вирішення проблемних питань у судовій системі.

Як повідомляє прес-служба Офісу президента, уже наступного тижня народні депутати зможуть розпочати опрацювання важливих законопроектів щодо функціонування судової системи, ініційованих президентом Володимиром Зеленським. 

Читайте такожУ журналістів "112 Україна", "Newsone" та "ZIK" забрали акредитацію у Раді – депутат

Голосування парламенту за ці документи посилить принцип верховенства права та активізує трансформацію українських судів в інтересах народу. Як наслідок, суспільство відчує справедливість від роботи судів в Україні.

У разі ухвалення першого законопроекту, всі судові спори, у яких оскаржуються акти центральних органів виконавчої влади, державних регуляторів та будь-якого іншого суб'єкта владних повноважень, які поширюються на всю територію України, забираються з виключної підсудності Окружного адміністративного суду Києва і будуть передані Верховному суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції у таких спорах буде Велика палата Верховного суду.

Таке врегулювання підсудності справ Верховному суду як суду першої інстанції унеможливить будь-які маніпуляції з рішеннями суб'єктів владних повноважень, які раніше могли провокуватися через оскарження в ОАСК, наголосили в ОП.

Другий законопроект передбачає обов’язкову перевірку на доброчесність чинних та майбутніх членів Вищої ради правосуддя, а також врегульовує питання діяльності служби дисциплінарних інспекторів як постійного структурного підрозділу секретаріату ВРП.

Третім законопроектом вносяться зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення й запроваджується відповідальність за ненадання інформації на запит дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

Президент вважає ухвалення таких законопроектів вкрай необхідним та наполягатиме на швидкому їх розгляді.

«Робота судової системи має бути відкорегована. «Закон» і «справедливість» мають бути головними словами для українських судів. Чинне законодавство дає необхідні рамки, щоб проводити зміни. Але конкретні кроки потребують підтвердження від парламенту», – пояснив Зеленський.

Що передувало

28 січня Окружний адмінсуд Києва вирішив скасувати перейменування Московського проспекту на проспект Степана Бандери у столиці, повернувши йому стару назву. Відомо про це стало тільки 11 лютого.

Наступного дня, 12 лютого, під будівлю ОАСК вийшли патріотичні організації, закликавши суддів повернути проспекту назву Бандери. Водночас окремі депутати наполягали на ліквідації суду, що відомий низкою скандальних рішень.

Справа проти суддів ОАСК

  • 17 липня 2020 року відбулися обшуки в ОАСК, а також у Державній судовій адміністрації. Потім детективи НАБУ пред'явили підозри у створенні злочинної організації і захопленні влади голові ОАСК Павлу Вовку, його заступнику Євгену Аблову, п'ятьом суддям і керівнику ДСА Зеновію Холоднюку.
  • За даними Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, 11 осіб на чолі з головою ОАСК діяли в рамках злочинної організації, яка мала на меті захоплення держвлади шляхом встановлення контролю над ВККС, Вищою радою правосуддя і створення штучних перешкод в їх роботі. Також НАБУ оприлюднило записи розмов нібито цих суддів.
  • У САП стверджують, що ця злочинна організація ухвалювала замовні рішення у власних інтересах, а також в інтересах політичних і ділових кіл.
  • 1 вересня Вища рада правосуддя відмовилася відсторонити Вовка від здійснення судочинства.