REUTERS

Україна у справі проти Російської Федерації щодо захоплення моряків та кораблів у Керченській протоці у листопаді 2018 року вимагатиме компенсації завданих українським морякам, ВМС ЗСУ та державі Україна збитків.

Як передає кореспондент УНІАН, про це під час онлайн-брифінгу повідомив представник України у справах проти Росії, що розглядаються Міжнародним судом ООН та арбітражними трибуналами з морського права, заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін.

Читайте такожУкраїна подає до Морського трибуналу ООН докази злочинів Росії у Керченській протоці

Відео дня

«Наша мета, щоб в рішенні арбітражного суду було чітко зафіксовано, що російська сторона порушила вимоги міжнародного морського права, що РФ в майбутньому має утримуватись від аналогічних порушень на адресу українських військових кораблів, що РФ має виплатити належну компенсацію морякам, ВМС та державі Україна», - наголосив він.

Єнін відзначив, меморандум, який Україна сьогодні подає до Міжнародного суду ООН, є правовою позицією, «яку ми чітко та детально описуємо стосовно того, які саме норми порушила російська сторона. Це також опис фактів на підтвердження нашої правової позиції, показання свідків, експертів».

Він зауважив, що, згідно із процедурами та вимогами меморандуму та арбітражного трибуналу, цей текст меморандуму є конфіденційним. «Тому я не можу наразі говорити про конкретну суму збитків, яку ми вимагаємо від РФ. Тим не менше ми можемо говорити про структуру зазначеної шкоди. Перший її елемент – шкода, завдана ВМС ЗСУ за ремонт суден, а також за неможливість використання зазначених суден протягом одного року. Другий елемент – матеріальна та моральна шкода нашим морякам, яких незаконно утримували в російській в’язниці понад 9,5 місяців. Крім того, це шкода завдана державі Україна за порушення її прав», - додав Єнін.

Як повідомляв УНІАН, Міністерство закордонних справ України сьогодні, 22 травня, передає до Міжнародного трибуналу ООН меморандум з доказової базою у справі проти Російської Федерації щодо захоплення моряків та кораблів у Керченській протоці у листопаді 2018 року.

Довідка УНІАН. 25 листопада 2018 року Росія заблокувала проходження в Керченську протоку буксира «Яни Капу» і катерів «Бердянськ» і «Нікополь», які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. При виході з Керченської протоки російські кораблі відкрили прицільний вогонь по українських кораблях, які вже поверталися до Одеси, так і не отримавши інформації про можливість проходження через протоку.

Окупанти тоді захопили в полон 24 українських військовослужбовців, троє з яких були поранені, і звинуватили в незаконному перетині кордону РФ.

7 вересня 2019 року моряки повернулися додому в рамках обміну між Україною і Росією утримуваними особами.

20 листопада РФ повернула Україні й захоплені кораблі.

Командувач ВМС України адмірал Ігор Воронченко заявив, що росіяни «угробили» українські судна, зняли навіть «плафони, розетки й унітази». Також він зазначив, що на захоплених кораблях демонтували деякі засоби зв'язку і навігаційне обладнання.