false

В останні кілька років в Україні та по всьому світу спостерігається справжній бум електронних пристроїв для курців. Електронні сигарети різних типів поступово заміщають сигарети в руках курців. Поступове зростання інтересу до нових технологій породжує нові питання. В першу чергу, питання про те, як насправді електронні сигарети, вейпи, системи нагрівання тютюну впливають на здоров'я. Чи справді це краще за сигарети, або вони не менш шкідливі, але по-іншому? Що Айкоси, Джули, Гло та інші роблять з нашими легенями, зубами, судинами?

Для вивчення ми вибрали найвідоміший з усіх гаджетів для курців — IQOS. В першу чергу, через його популярність. Це означає, що в медичній практиці лікарі найчастіше стикаються з можливістю поспостерігати, який вплив саме цей пристрій надає на здоров'я, які побічні ефекти викликає, до яких негативних і позитивних змін в організмі курця може призводити. По-друге, навколо систем нагрівання тютюну і IQOS зокрема, зібрана докладна база незалежних наукових досліджень, проведених не виробниками, а сторонніми приватними або державними науково-дослідними інститутами.

Детальну інформацію від виробника про цей гаджет можна знайти на офіційному сайті.

Ми розповімо коротко про принцип роботи IQOS і аналогічних пристроїв: ця технологія називається електричною системою нагрівання тютюну. Її ідея базується на доведеному факті, що головне джерело "зла" в курінні — це продукти горіння. Такі як смоли, аміак, формальдегід, чадний газ та інші. Відповідно, усунення продуктів горіння з процесу куріння може істотно знизити шкоду, що наноситься здоров'ю. При цьому мова йде не про посилення сигаретних фільтрів (доведено, що вони не здатні істотно впливати на концентрацію продуктів горіння в димі), а про зміну самого процесу куріння. Тютюн тут не підпалюється, відповідно не горить і не тліє. За відсутності горіння продукти горіння теж не утворюються. Замість цього тютюн нагрівають. Звідси і назва — системи нагрівання тютюну. При спеціальній обробці зі збереженням в тютюновому листі більшої частки води, ніж зазвичай, і з додатковим зволоженням гліцерином, тютюн здатний почати випаровувати свій "сік" вже при температурі в 200-300 градусів Цельсія.

За рахунок відсутності продуктів горіння і зниження концентрації шкідливих компонентів в цілому, Айкос вважається менш шкідливою альтернативою сигаретам і здатний знижувати шкоду здоров'ю курців.

Для інтерв'ю ми запросили трьох лікарів зі спеціалізацією в різних сферах і попросили їх простими словами пояснити для нас складні речі. Відповідати на питання будуть:

_____________________________________________________________

Олена Олександрівна Клименко (Венгер) – стоматолог, член Асоціації ортодонтів України, член Асоціації пародонтологів України, сертифікований тренер Swiss Dental Academy.

Євген Миколайович Симонець – пульмонолог, торакальний хірург, к.м.н., доцент, декан Медичного факультету КМУ.

Вадим Володимирович Жежера – терапевт, лікар вищої категорії.

_____________________________________________________________

false

1. Як IQOS впливає на легені?

Перехід на IQOS знижує ймовірність розвитку захворювань легенів в порівнянні з сигаретами, хоч і не усуває їх на всі 100%. В цілому найкраще для легень — не вдихати нічого, крім чистого повітря. Життя в мегаполісах з загазованим повітрям і без того створює велике навантаження на легені і дихальні шляхи.

Але повернемося до Айкос. Головний фактор шкоди здоров'ю легенів у курців — це продукти горіння. В першу чергу, смоли і чадний газ (СО). Хоча IQOS та інші альтернативи сигарет не зводять ризики для здоров'я зовсім до нуля, але все ж значно їх знижують. Це досягається як раз за рахунок відсутності смол в аерозолі і 98% -го зниження вмісту СО.

На тему впливу електронних альтернатив сигарет на легені курців є ґрунтовне дослідження італійського професора Рікардо Полози. Він спостерігав за станом легких курців, які переходили на системи нагрівання тютюну протягом 5 років. Після переходу на Айкос у курців спостерігалося значне зниження загострень хронічної обструктивної хвороби легень і поліпшення самопочуття при фізичних навантаженнях. Так що перехід на Айкос або інші системи нагрівання тютюну — це найкраще рішення для легень, ніж продовжувати палити сигарети.

2. Чи може бути задишка від Айкос

Ні. Від самого Айкоса задишки практично не буває. А ось від декількох років куріння сигарет, що передують переходу на IQOS — цілком. Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) часто супроводжується задишкою і кашлем. Пацієнти, іноді вважають, що у них бронхіт, але причина найчастіше саме в курінні сигарет. ХОЗЛ — одне з найбільш поширених захворювань сучасності. Його викликає регулярне вдихання продуктів горіння: диму від спалювання листя і сміття, автомобільних вихлопних газів, сигаретного диму.

Оскільки IQOS нічого спалює, тут немає диму і продуктів горіння. Тому перехід на електронні альтернативи істотно знижує ризики захворювань легень і таких їх проявів, як задишка або хронічний кашель.

Якщо після переходу на якийсь електронний замінник сигарет, ви продовжуєте задихатися навіть при незначних фізичних навантаженнях, ймовірно, хронічне обструктивне захворювання легень або інше захворювання дихальних шляхів почало розвиватися, коли ви ще курили сигарети. В цьому випадку вам точно потрібен лікар.

3. Чи може від IQOS боліти горло

Не зустрічав досліджень на цю тему. Але за логікою від використання Айкос горло боліти не повинно.

Наприклад, у курців, які вже довго курять сигарети, може спостерігатися хронічне роздратування, першіння, навіть біль в горлі. Це викликано тим, що сигаретний дим — гарячий і сухий, при цьому містить смоли. Він пересушує слизову оболонку ротової порожнини, гортані, поверхню мигдалин. Порушує її захисні і бактерицидні функції, робить більш вразливою. Через це, до речі, курці більше схильні до сезонних застуд. IQOS працює за іншою технологією. Тут немає диму, замість нього — аерозоль. Температура аерозолю нижча за дим, а вологість вище. Аерозоль переважно складається з водяної пари з невеликою часткою зволожуючого компонента — гліцерину. Смол і інших продуктів горіння в цьому парі немає.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт або біль в горлі після IQOS, це може свідчити про початок запального процесу в горлі. Однозначно варто звертатися до лікаря.

4. Чи можна використовувати IQOS при COVID?

При Covid краще усунути всі чинники, що створюють додаткове навантаження на легені, в тому числі й Айкос. Прямих досліджень на цю тему не існує. Та й в цілому тема COVID недостатньо досліджена і, як і раніше, не має довгої і репрезентативної історії спостережень.

Проте, базова рекомендація лікарів завжди однакова: за коронавірусної інфекції легені і так піддаються великому ризику. Не потрібно ще більше підвищувати навантаження на них курінням, використання електронних альтернатив, вдиханням забрудненого повітря і вихлопних газів. Якщо оцінювати фактори ризику в порівнянні, то безумовно курити сигарети при ковіді — це набагато гірше, ніж використовувати IQOS або електронні сигарети. Але в ідеалі — відмовитися від всіх потенційних ризиків на час хвороби та відновлення.

false

5. Чи можуть від IQOS боліти зуби? 

Ні, від Айкос не можуть боліти зуби. Ані використання гаджета, ані склад аерозолю не можуть викликати зубний біль або біль у яснах. Якщо при використанні системи нагрівання тютюну або електронної сигарети виникає дискомфорт або неприємні відчуття в зубах чи у  ротовій порожнині, це, ймовірно, свідчить про якесь захворювання, але не може бути пов'язано з використанням пристрою. Якщо є карієс або пошкоджена емаль, зуб має підвищену чутливість і може боліти при контакті з гарячим/холодним і, навіть, при контакті з повітрям. Точно так же хворий зуб реагує, коли на нього потрапляє потік повітря — наприклад, коли стоматолог обдуває зуб стисненим повітрям. Можливо, під час затягування подібним чином створюється потік повітря, який і викликає больові відчуття в зубах з пошкодженою емаллю і підвищеною чутливістю. Що робити в такій ситуації? Звернутися до стоматолога, щоб визначити і усунути проблему.   

6. Чи можна використовувати IQOS після імплантації зубів?

Ні, використання електронних сигарет, Айкос, куріння і споживання нікотину в будь-якій іншій формі після імплантації не рекомендується. Нікотин не несе тієї шкоди здоров'ю, яке йому часто помилково приписують. Але нікотин звужує судини (до речі, кава теж), а це погіршує харчування тканин. В результаті загоєння уповільнюється, а ризик, що імплант не приживеться зростає.

Але треба відзначити, що куріння звичайних сигарет збільшує цей ризик в десятки разів, у порівнянні з електронними сигаретами або системами нагрівання тютюну. Чому так? По-перше, сигаретний дим набагато гарячіший за пар та аерозолю. Він обпікає і пересушує слизову оболонку ротової порожнини, уповільнює загоєння і посилює запалення. По-друге, в сигаретному димі містяться смоли, що порушують нормальне приживлення імпланта. 

7. Як IQOS впливає на зуби?

У порівнянні з сигаретами Айкос і будь-які інші електронні пристрої — це значно краще для стану зубів. Куріння сигарет, трубок, самокруток дуже деструктивне для зубів. Через смоли та інші продукти горіння в сигаретному димі емаль темніє. Утворюється так званий "наліт курця". На емалі виникають мікротріщини — провісники карієсу. Гарячий сигаретний дим пересушує слизову оболонку ротової порожнини і порушує бактерицидні функції слини. В результаті виникає неприємний запах з рота, сповільнюється загоєння дрібних ранок, поступово погіршується стан ясен.

У IQOS немає процесу горіння, немає диму, немає смол. Аерозоль не залишає темний наліт на емалі. Температура аерозолю значно нижча за температуру сигаретного диму. До того ж в аерозолі міститься гліцерин, який має зволожуючий і загоюючий ефект. Тому слизова оболонка не страждає. В теорії те ж саме можна сказати і про інші електронні пристрої для курців, але в реальності — серйозні дослідження проводилися тільки по IQOS. Так що за інші поки поручитися не можна.

false

8. Як IQOS впливає на тиск?

Підвищує. Аерозоль IQOS містить нікотин. Один стік містить близько 0.6 мг нікотину. Так само, як в сигаретах середньої або легкої міцності. Нікотин має вазоконстрикторний вплив, тобто призводить до скорочення судин і, відповідно, до збільшення тиску і пульсу. Як правило ефект триває до 30 хвилин.

Так само працює й нікотин, який потрапляє в організм разом з сигаретним димом. Єдина відмінність — сигаретний дим містить численні шкідливі продукти горіння, які окислюють клітини. Це призводить до формування атеросклеротичних бляшок, що ушкоджують судини. З IQOS ця проблема відсутня. Але пацієнтам з судинно-серцевими захворюваннями не рекомендується вживати нікотиновмісткі продукти. 

9. Чи може від IQOS боліти голова

Може. Але тут доречно згадати фразу, яку приписують Парацельсу: "Все є ліки, і все є отрута". У цій фразі приховано відразу два сенси. По-перше, все визначається дозуванням. По-друге, що одному отрута, то іншому буде ліками.

В аерозолі IQOS міститься нікотин. Нікотин, як і кофеїн, і багато інших речовин володіє судинозвужувальними властивостями. Це призводить до погіршення кровопостачання головного мозку і насичення його киснем. Звідси і головний біль.

10. Як IQOS впливає на вагу?

У стіках для Айкос міститься нікотин (приблизно в тій же концентрації, що й у сигаретах). Нікотин підвищує швидкість метаболізму в стані спокою і може знижувати апетит. А це може призвести до зниження ваги.

Споживання нікотину збільшує витрати енергії за добу приблизно на 10%. При фізичних навантаженнях і відразу після прийому їжі, витрата енергії зростає ще більше, ніж в стані спокою. Збільшення швидкості метаболізму на 10% відповідає витраті 200 додаткових ккал за добу. При наявності значного зайвої ваги, це може вилитися навіть у втрату до 10 кг на рік. Цим способом іноді користуються моделі, щоб знизити апетит, підтримувати вагу і прискорити процес схуднення. Але дієтологи, звичайно ж, не рекомендують худнути за допомогою нікотину. Це не дієтична добавка і не спосіб скинути зайву вагу. Правильна тактика зниження ваги для довгострокового результату — це правильне харчування, якісний і достатній сон, помірні фізичні навантаження і здоровий спосіб життя в цілому.