Фото УНІАН

Місце найгіршої ядерної катастрофи – це не безплідна, мертва пустеля. Густий старий ліс домінує в так званій зоні відчуження навколо Чорнобильської атомної електростанції, четвертий реактор якої вибухнув у 1986 році.

Більше 100 тисяч людей евакуювали з Чорнобиля Прип’яті. А приблизно 2600 квадратних кілометрів були відгороджені й обнесені колючим дротом. Дерева й час стерли сліди людей. Сосни, берези, дуби й тополі пробилися через асфальт, проникли всередину будівель й поглинули покинуті ферми, - пише Al Jazeera.

Читайте такожSüddeutsche Zeitung: В Німеччині з вини Чорнобиля досі ростуть радіоактивні гриби

Охоплюючи дві третини зони відчуження, ліси стримують радіаційне забруднення, оскільки рослини й місцевий ґрунт поглинули часточки урану-238, цезію-137 й інші радіоактивні матеріали, які вирвалися з четвертого реактора. Частина цих матеріалів зникнуть через десятиліття. Але інші зроблять центральну частину зони непридатною для життя людей на десятки тисяч років. В зовнішніх районах сильно заражені ділянки межують з відносно чистими. Але люди так ніколи й не покинули Чорнобиль по-справжньому.

Туристи щодня з острахом блукають незараженими місцями, часто контактуючи з невеликою кількістю старих людей, які живуть тут, відмовившись полишати рідні села. Сотні працівників стежать за закритою електростанцією й підтримують захисний саркофаг, збудований над четвертим реактором. Поліція охороняє периметр зони, перевіряючи автомобілі й змушуючи кожного відвідувача проходити сканування на радіацію. Але найбільше тривожить те, що люди не залишили в спокої ліси зони відчуження.

Читайте такожWashington Post: Геополітичні наслідки Чорнобиля відчутні на війні в Україні

З гелікоптера чи супутника можна побачити, як зелену масу пронизають довгі просіки. Ліс всіяний «лисими» плямами й світло-зеленими ділянками, засіяними саджанцями. «Санітарні» галявини – це пожежні просіки, вирізані ДСП «Північна Пуща». Це державне лісництво, чия головна мета – не допустити початку пожежі в зоні відчуження. Якщо подивитися зблизька, ці пожежні просіки здаються схожими на велетенські місця ампутації. Територія шириною, як футбольне поле, простягається на десятки кілометрів. Дерева тут зрізані до жалюгідних пеньків. А ґрунт зазнав ерозії під впливом снігу й дощів.

Пожежі, які знову викидають радіонукліди в повітря, були особливо нищівними за останні роки. Інколи вони тривали тижнями, ставлячи під загрозу здоров’я людей, які живуть відносно неподалік зони відчуження включно з мешканцями Києва.

«Попіл може бути дуже радіоактивним. Тому що всі радіонукліди, які були в деревах, розносяться з попелом», - сказав професор біологічних наук Університету Південної Кароліни Тімоті Мауссау.

«Частина цього попелу може подолати великі відстані за допомогою вітру й вийти за межі зони, нашкодивши людям. А інша частина може осісти неподалік, підвищивши тим самим рівень радіоактивності в місцевості до дуже високого», - додав вчений, який досліджував ліси Чорнобильської зони.

Читайте такожНавіть Чорнобиль програв: вчені знайшли більш забруднене радіацією місце

Але світло-зелені плями, які можна побачити з висоти, навряд чи були сформовані пожежами. Їхня форма надто геометрична. Вони вказують на масивну, багаторічну виробку чорнобильських дерев: високих сосен, дубів й ясенів, яким десятки років, які часто ростуть на зараженій радіацією землі. Їх продають за хорошу ціну на ринку деревини в Україні, про що говорять чиновники й антикорупційні активісти. Вони говорять, що в Чорнобилі умисне влаштовують пожежі, щоб виправдати вирубку. Потім дерево вивозять за межі зони й продають через корупційні схеми, які приносять десятки мільйонів доларів щороку.

«Ці пожежі були влаштовані умисно, щоб пошкоджений вогнем ліс можна було безперешкодно рубати й вивозити як матеріал», - сказав виданню голова організації «Стоп корупції» Роман Бочкала.

Деякі українські чиновники погоджуються з ним.

«У мене немає жодних сумнівів, чому поблизу Чорнобиля спалахують пожежі. Це спроба приховати незаконну вирубку», - сказав голова парламентської комісії з питань довкілля Микола Томенко в 2015 році, коли в зоні відбулася одна з найбільш тривалих пожеж, яка знищила сотні гектарів зараженого лісу. Ігор Шевченко, який був міністром природних ресурсів і довкілля в ті часи, теж говорив, що пожежа була організована «людьми, причетними до незаконної вирубки». Голова «Північної Пущі» Сергій Калаш відмовився давати коментарі Al Jazeera.

Читайте такожThe Guardian: Україні доведеться розібратися з напливом туристів у Чорнобиль

З 2004 року організація має право продавати обмежену кількість дерева із Чорнобильської зони за умови проходження сканування на радіоактивність. Дерево, яке не пройшло перевірку, використовують в якості палива для теплових станцій, на яких встановлені спеціальні фільтри проти радіоактивного попелу. Але в Стоп корупції» кажуть, що деревина часто виїжджає з зони відчуження без належного сканування й документів. Активісти виявили, що чорнобильське дерево потрапляє на меблеві фабрики, а інколи вивозиться в Румунію для подальшого перепродажу в ЄС.

«Цей сірий і часто нелегальний бізнес має напівлегальне прикриття. Існує офіційна служба лісництва, державні компанії, наглядачі. Але оскільки всі отримують частину пирога, вони закривають очі на все», - сказав Бочкала.

Експерти, однак, запевняють, що чорнобильські меблі не такі вже й небезпечні для здоров’я.

Читайте такожForbes: Аварія на Чорнобильській АЕС змінила ядерну енергетику назавжди

«90% дерева можна безпечно використовувати у виробництві меблів», - сказав Дмитро Голяк з українського Інституту аграрної радіології. Він, однак, поскаржився на нестачу глибоких досліджень на тему довготривалого впливу радіоактивного дерева на людське здоров’я.

«Гадаю, здебільшого вирубка проводиться на околицях зони. А це місцевість, де дерева не дуже радіоактивні. Тому шкода від меблів з нього навряд чи велика», - сказав Мауссау.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ