Олександр Лукашенко / REUTERS

У Росії з 1996 року чекали, що президент Олександр Лукашенко погодиться на приєднання Білорусі.

Про це заявив російський політолог Андрій Піонтковський в ефірі телеканалу "Україна 24".

Читайте такожЕкс-кандидат в президенти Білорусі, який переховувався в Росії, приїхав до Києва

Відео дня

"Мета Путіна, та не тільки Путіна, а й всієї російської еліти протягом останніх 25 років, – це поглинання Білорусі. Це не з Путіна почалося... на це розраховувала і єльцинська адміністрація, коли в 1996 році вони допомогли Лукашенку здійснити державний переворот. Вони були впевнені, і він їм обіцяв, що вступить до Російської Федерації. Це дуже надихало російську політичну еліту. Але Лукашенко не збирався змінювати своє призначення диктатора на секретаря мінського обкому. Це викликало надзвичайне роздратування у Москві, тиск зростав і досяг піку в останні місяці", – розповів він.

Політолог розповів, як будувалися відносини між Путіним і Лукашенком.

"Путін у неприпустимо різкій формі вимагав створення наднаціональних органів у майбутній державі. Лукашенку обіцяв пост спікера в об'єднаному парламенті, але він відмовився, як і відмовлявся 25 років. Не тому, що він великий білоруський патріот, а тому, що не хотів втрачати особистої влади. Зараз ці відносини досягли межі жорстокості. На політичних шоу, здавалося б, інтелігентні люди говорять у термінах "западло", "не за поняттями", ну це звичайна мова між диктаторами", – сказав він.

Наразі, за словами Піонтковського, Путін вибирає, який варіант поглинання Білорусі буде більш вигідним для нього.

"Путін усуватиме Лукашенка будь-якими способами. Зараз він зважує, який із варіантів поглинання Білорусі більш вигідний йому: прихід слабкого Лукашенка, якого потім можна дотиснути, чи прихід недосвідченої опозиції, яка хоче поліпшити відносини з Росією, правильніше, з путінським режимом. Поліпшення для Путіна може бути тільки одне – згода на відмову від суверенітету Білорусі", — розповів експерт.

Як повідомляв УНІАН, 29 липня у Білорусі затримали російських бойовиків з ПВК Вагнера, 32 особи під Мінськом і ще одну – на півдні країни. Серед них були такі, хто воював проти України на Донбасі.

Правоохоронні органи Білорусі повідомили, що їм надійшла інформація про прибуття загалом понад 200 бойовиків для дестабілізації обстановки в період виборчої кампанії. При собі кожен росіянин мав невелику ручну поклажу, і на всіх – три великих важких валізи, завантаження яких транспортний засіб здійснювали кілька чоловіків.

Інцидент відбувся на тлі протестів проти політичних репресій в Білорусі напередодні виборів президента, які мають відбутися 9 серпня.