Якщо буде потрібно, Путін ризикне стабільністю всередині Росії, але продовжить знищувати Україну.
Попри виставлений Дональдом Трампом ультиматум, Володимир Путін не має наміру відмовлятися від своїх цілей в Україні та припиняти війну. У найгіршому для себе випадку Путін почне примусову мобілізацію в РФ, але продовжить воювати. Про це у статті для Foreign Affairs пишуть професор історії в Католицькому університеті Америки Майкл Кімммідж і запрошений науковий співробітник Інституту європейських, російських і євразійських досліджень Університету Джорджа Вашингтона Марія Ліпман.
Вони зазначають, що за 25 років свого правління Путін домігся в Росії "майже зловісного спокою": у країні відсутня будь-яка серйозна політична опозиція і публічна критика влади взагалі. При цьому населенню даровано можливість займатися своїми справами, зокрема будувати бізнес, без необхідності демонструвати повну лояльність владі. Репресії обмежені тільки тими, хто намагається кинути публічний виклик Кремлю.
"У результаті, після чверті століття при владі Путін привів Росію до рівноваги. Життя в Росії тепер може бути заспокійливо передбачуваним, навіть якщо іноді вимагає адаптації", - пишуть аналітики.
Повномасштабне вторгнення в Україну замислювалося Путіним як "маленька переможна війна", яка повинна була лише зміцнити вплив Росії у світі та особистий авторитет її правителя. Однак через три з гаком роки кривавої м'ясорубки війна лише послаблює Росію, не приносячи їй жодної користі. Але Кімммідж і Ліпман не вірять, що проблеми на фронті, тиск Трампа і зростаючі проблеми в російській економіці змусять Путіна змиритися з невдачею і укласти мир з Україною.
"Якщо Путіна підштовхнути, він, ймовірно, пожертвує рівновагою в Росії заради масової мобілізації та жорстких примусових заходів. Відродження Росії до величі може бути для Путіна сізіфовою працею, але він піде на крайні заходи, щоб уникнути поразки. В Україні Путін ризикне всім", - пишуть вони.
Однак і для України ситуація поки що не виглядає катастрофічною. Автори статті зазначають, що захоплені Росією території не становлять стратегічної необхідності для виживання української держави, а всі великі міста поки що перебувають поза досяжністю російської армії. І навіть якщо припустити, що Трамп у підсумку не виконає свій же ультиматум, Україна, як і раніше, зберігає наростаючу підтримку Європи.
А тим часом у самій Росії починається справжня економічна криза, що публічно визнають навіть у Кремлі.
"Перед обличчям цих проблем, що посилюються, Путін не відступає. (...) Росія не контролює Україну, і будь-яке врегулювання, яке залишає Україну поза контролем Росії, буде рівносильним поразці. На даний момент війна, яку Путін розв'язав, щоб зупинити поворот Києва на Захід, тільки підштовхнула його туди. Це залишається результатом, який Путін ніколи не прийме", - пишуть Кімммідж і Ліпман.
Аналітики впевнені, що в Путіна ще є інструменти для продовження війни, якими він поки що вважав за краще не користуватися. Зокрема він міг би розпочати "жорстоку" мобілізацію з суворими покараннями для тих, хто не бажає служити. Це зруйнує міф про "стабільність", який Путін так ретельно вибудовував усі роки свого правління, але знищити Україну для нього все одно важливіше, зазначають експерти.
Як писав УНІАН, за даними західних ЗМІ, під час останньої телефонної розмови Дональд Трамп нібито закликав Володимира Зеленського почати контрнаступ на фронті, щоб покарати Путіна за норовливість. Щоправда в Білому домі це, звісно, не підтверджують.
Також ми наводили думку військового аналітика Дмитра Жмайла. Він зазначає, що останнім часом Китай став дедалі виразніше підтримувати російську агресію, і це додало Путіну впевненості у своїх силах.