НЕВІДОМА УКРАЇНА

10 найкрасивіших озер нашої країни
Уже друге літо поспіль через пандемію коронавірусу більшість українців проводять відпустки всередині країни. У нас велика та різноманітна географія, тому варіантів для відпочинку чимало.

Чудовим місцем для релаксу можуть стати українські озера, адже вони дуже незвичні та мальовничі. Ми склали свій топ, які з них варто відвідати.
1
Озеро Солоний лиман,
Дніпропетровська область
Озеро Солоний лиман від моря відокремлюють близько 300 км степів. Сотні тисяч років тому вода мінеральних джерел стала заповнювати неглибокий котлован. На гарячому степовому сонці вона швидко випаровувалася, а розчин солей ставав все більш концентрованим. Тепер тутешня вода набагато солоніша від морської, тому навіть риби в озері немає.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Дістатися до Солоного лиману можна автобусами з проспекту Петра Калнишевського у місті Дніпро, а також з автовокзалу міста Новомосковськ, виходити на кінцевій автобусній зупинці "Новотроїцьке".

Також можна доїхати власним автомобілем. Озеро розташоване між селами Знаменівка та Новотроїцьке, на околиці Самарського лісу.
За формою озеро схоже на коло діаметром близько 1,8 км. Площа Солоного лиману - 3,5 кв.км, довжина берегової лінії — 11,5 км. У центрі озера розташований витягнутий острів, а також кілька невеликих заток.
Купатися у Солоному лимані проблематично. По-перше, мілко, по-друге, дно вкрите товстим шаром липкого мулу. Він насправді дуже корисний, адже містить у своєму складі практично всю таблицю Менделєєва та має цілющі властивості. На березі працює санаторій з грязелікарнею, а також є сховище для грязей. Окрім цілющого мулу, поблизу Солоного Лиману є джерела мінеральних вод.
2
Озеро Бребенескул,
Закарпатська область
Бребенескул вважається найбільш високогірним озером України. Розташоване воно на схилі Чорногірського хребта Карпат. Щоб побачити цю водойму, слід піднятися на висоту 1801 метр. Однак туристів це не зупиняє, і на березі озера частенько встановлюють наметові табори.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Озеро розташоване у межах Рахівського району Закарпатської області, на південно-західному схилі Чорногірського хребта. Щоб дістатися до Бребенескула, потрібно доїхати залізницею (чи власним автотранспортом) до Ворохти, далі дістатися до села Дземброня, де і починається піший маршрут до однойменної гори Бребенескул, з якої й відкриється краєвид на водойму. Варто сказати, що цей маршрут один із найважчих у Карпатах та потребує хорошої фізичної підготовки: загальна протяжність його складає цілих 56 км.
Бребенескул за його форму ще називають "Синім оком Карпат". Озеро невелике, має довжину близько 150 м та 70 м завширшки, глибину 3,2 м. Щоб поплавати у його водах, потрібно мати певну рішучість: навіть у найспекотніші дні температура тут не підіймається вище 9 градусів тепла.
3
Озеро Світязь,
Волинська область
Світязь - найглибше озеро України. Від поверхні до дна - 58 м, що учетверо глибше від Азовського моря. Озеро ідеальне для відпочинку та плавання: на дні дрібний білий пісок, а вода прогрівається до температури парного молока.

Також Світязь входить до семи природних чудес України.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Розташований Світязь у межах Шацького району Волинської області. Належить до групи Шацьких озер. Дістатися до водойми можна від смт Шацьк, прямуючи територією Шацького національного природного парку (Волинське Полісся).
Озеро славиться прозорою водою, де дно можна побачити навіть на восьмиметровій глибині. Така кришталевість - наслідок того, що у Світязь не впадає жодна річка, і підживлюється воно винятково завдяки підземним джерелам.

Вода Світязя багата сріблом і гліцерином. За гарний вплив на шкіру її порівнюють зі SPA-процедурами. Поряд із озером є чимало пляжів, ширина яких коливається від 5 до 50-60 м. Чимало туристів називають відпочинок біля Світязя кращим, ніж біля моря.
4
Лемурійське озеро,
Херсонщина
Лемурійське озеро має воду характерного рожевого кольору та вважається цілющим курортом міжнародного значення. Водойма збагачена різноманітними мінералами, кислотами, вуглеводами, азотистими речовинами, солями, переважно хлористого магнію та калію, йодистого натрію, бромистого магнію, що сприятливо впливає на людський організм.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Озеро розташоване у Херсонській області неподалік від сіл Григорівка та Нововолодимирівка, на східній частині затоки Сиваш.
Якщо ви бачили, як відпочивають туристи на Мертвому морі, то у вас є можливість так само полежати на воді з журналом або книгою і на Лемурійському озері. Адже вода у ньому настільки насичена солями, що виштовхує людей на поверхню.
Довкола Лемурійського озера існує чимало легенд. Як розповідають, відкрили це джерело випадково - у 70-х роках минулого століття тут впав радянський військовий літак. Начебто саме від удару і потужного вибуху на місці падіння утворилося невелике озеро, яке почало наповнюватися водою рожевого кольору.

А ще кажуть, що Рожеве озеро - це залишки доісторичного Лемурійського моря. Періодично вода в озері відступає, і можна опинитися на пляжі із рожевої солі: завдяки мікроорганізмам, які називаються озерним планктоном, вода має такий яскравий колір.
5
Біле озеро,
Рівненська область
Біле озеро на Рівненщині карстового походження, а його вода – шовковиста на дотик через підвищений вміст гліцерину. Через це водойму часто називають "озером молодості". А Білим його прозвали за те, що з висоти пташиного польоту справді здається, ніби водойма білого кольору. Вода настільки чиста, що навіть на глибині понад півтора метра можна побачити дно.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Біле озеро розташоване у селі Рудка Володимирецького району Рівненської області. Дістатися туди можна як на власному авто, так і поїздом: найближча до Білого озера залізнична станція – Рафалівка. Через неї курсує потяг "Київ-Львів". Звідти до озера треба добиратися маршруткою.
Загальна площа Білого озера становить 4,5 кв.км, глибина сягає 34 м. Його воду називають цілющою за її особливий склад, багатий на гліцерин та інші мінерали, які гоять рани. Подейкують, що водою з Білого озера колись лікувалась перша леді Речі Посполитої Марія Пілсудська. Доставляли їй цілющу рідину вузькоколійкою прямо у Варшаву.

Сьогодні поруч із Білим озером є туристична база для відпочинку, а також пляжна зона з атракціонами для дорослих та дітей.
6
Озеро Марічейка,
Івано-Франківська область
Це дивовижне озеро з усіх боків оточене ялиновими лісами. Одна з легенд говорить, що воно наповнене слізьми Івана, який шалено любив красиву дівчину Марічку. Вона ціною власного життя зупинила ворога, давши можливість юнакові попередити про небезпеку місцевих жителів. На місці її загибелі начебто і утворилося озеро, яке носить ім'я дівчини.
Вчені ж пояснюють природне походження озера тим, що воно виникло внаслідок процесів, що відбувалися у льодовиковий період. Це і пояснює таке високе розташування водойми щодо рівня моря і наявність у ньому кришталево чистої невичерпної води. Глибина Марічейки становить всього 80 см, при цьому назвати озеро маленьким не можна, оскільки довжина його становить 88 м, а ширина 45 м. Озеро розташоване на висоті 1510 м.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Шлях до Марічейки лежить від села Шибене через гірську місцевість по Чорногірському хребту. Окрім озера, можна побачити гори Піп Іван та Говерлу. Багато туристів приїжджають сюди на велосипедах, однак для такої подорожі потрібна хороша фізична підготовка.
7
Озеро Солонець-Тузли,
Миколаївська область
Озеро Солонець-Тузли унікальне тим, що на його поверхні розташована біла сіль, під нею - рожева. Грязі та солі водойми мають лікувальні властивості.

Площа водяної гладі постійно змінюється, іноді повністю пересихає. На сольових промислах озера Солонець-Тузли працював письменник Максим Горький. Саме тут відбувається дія його автобіографічного оповідання "На солі".

Разом із Тилігульським та Березанським лиманами, територія озера Солонець-Тузли визначена як територія, важлива для збереження кількісного різноманіття та видового багатства птахів півдня України.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Грязево-сольове озеро Солонець-Тузли розташоване біля узбережжя Чорного моря, у зоні відпочинку села Рибаківка Миколаївській області.
Раніше на озері добували сіль, тепер же у курортний сезон на висохлому озері можна бачити велику кількість туристів, обмазаних з ніг до голови чорними грязями та покритих мерехтливими кристалами солями. Море, ліс, степ та сольове озеро створюють унікальний мікроклімат, що сприяє оздоровленню дихальної та серцево-судинної систем організму.
8
Озеро Несамовите,
Івано-Франківська область
Несамовите "невелике морське око" - одне із найвищих озер Українських Карпат (1750 м над рівнем моря). Розташоване воно в Івано-Франківській області у межах Карпатського національного парку, в льодовиковій впадині на схилах гори Туркул (масив Чорногора). Довжина озера - 88 м, ширина - 45 м. Глибина по всій площі коливається в межах 1-1,5 м. Незамовите утворилося на місці сходження льодовика десятки тисяч років тому.
КАК ДОБРАТЬСЯ?
Дістатися до озера Несамовитого можна з Івано-Франківська, потім до Ворохти, а далі - урочища Заросляк. Звідти за кілька годин вдасться пішки дійти до водойми. Доїхати до Ворохти можна як власним транспортом, так і автобусом чи на таксі.
Місцевість поблизу Несамовитого вражає доісторичними формами. Недалеко розташовані хребти Великі та Малі Козли, які розсікають долину з озером на три частини. Хребти складаються з гострих, неприступних скель. Із цим сильно контрастує долина, де лежить саме Несамовите: на великому рівному полі цвітуть гірські квіти, а за ними простягаються поля пухнастої альпійської сосни.
Взимку озеро замерзає. Дно з однієї сторони вкрите валунами, з іншої - піщано-мулисте. Біля Несамовитого часто люблять зупинятися туристи на ночівлю та розбивати намети.
9
Голубі озера,
Чернігівська область
Затоплені піщані кар'єри у селі Олешня Ріпкинського району Чернігівщини утворили чотири озера та стали пам'ятником природи. Найбільше озеро сягає площею 25 га і 20 м завглибшки. Через те, що дно вкрите покладами кварцового піску, вода озера має насичений блакитний колір.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
Голубі озера розташовані поблизу села Олешня Ріпкинського району Чернігівської області. Дістатися туди можна як автомобілем (дорога хороша), так і електричкою "Чернігів – Горностаївка".
У Голубих озерах вода прозора і чиста, немов кришталь. А ще тут ідеальне міце для відпочинку: свіже повітря, сосновий ліс та зручні пляжі з білим м'яким піском. Щороку до Голубих озер в Олешні відправляється понад 200 тисяч туристів не тільки з України, а й з-за кордону. Також це місце люблять рибалки.
10
Озеро Синевир,
Закарпатська область
На території Закарпаття розташоване 32 озера, але найчарівнішим вважається Синевир - одночасно найбільше та найглибше високогірне озеро України.
ЯК ДІСТАТИСЯ?
До озера Синевир найкраще доїхати трасою Київ — Львів — Чоп (Е-50/М-06), у селі Нижні Ворота повернути у бік смт Воловець, проїхати в сторону Міжгір'я приблизно 38 км, дістатися до Колочави у напрямку озера Синевир.
Озеро Синевир - одна із візитівок Українських Карпат. Розташоване воно на висоті 989 м над рівнем моря. Існує легенда, що мальовнича водойма утворилася від потоку сліз графської доньки Синь на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною брилою за наказом підступного графа.

Насправді ж Синевирське озеро утворилося у післяльодовиковий період, близько 10 тисяч років тому, внаслідок перекриття річкової долини зсувами.

Середня площа водного плеса становить 4-5 га, глибина озера – в середньому 8-10 м. Проте місцями Синевир завглибшки 19-22 м. Це навіть більше, ніж Азовське море, найглибше місце якого 14 м.
Недарма озера порівнюють з очима людини: вони можуть бути такими ж блакитними та кришталево чистими або глибокими, темними та невідомими.

Як ми встигли переконатися, Україна справді багата унікальними озерами, побачити які варто кожному. Адже кожне з них приховує силу водної стихії та наповнює енергією, по яку ми і йдемо до них.
Автор: Вероніка Кордон