ТОКІО, ЯПОНІЯ

Літня Олімпіада-2020:
все про головну спортивну подію року

XXXII літні Олімпійські ігри відбудуться в японській столиці Токіо з 23 липня по 8 серпня 2021 року. Це найбільші у світі спортивні змагання, в яких мають взяти участь близько 11 тисяч спортсменів із понад 200 країн. Вони виступатимуть у 33 видах спорту та розіграють 339 комплектів нагород.

Токійські Ігри мали пройти влітку 2020-го, однак були відкладені рівно на рік через пандемію. При цьому було вирішено залишити назву "Олімпіада-2020". Також на рік перенесена Паралімпіада, яку планують провести у Токіо з 24 серпня по 5 вересня 2021 року.
церемонії відкриття
та закриття
206 країн
майже 12 500 учасників
46 спортивних дисциплін
339 комплектів медалей

Токіо отримало право на проведення Олімпіади 7 вересня 2013 року, випередивши у конкурсі МОК іспанський Мадрид та турецький Стамбул.

Ігри передбачалося почати 24 липня 2020 року, однак за чотири місяці до їхнього початку оргкомітет Олімпіади та уряд Японії ухвалили рішення про перенесення змагань на літо 2021 року. Це призвело до серйозних перестановок у всьому світовому спортивному календарі. Сукупні збитки склали декілька мільярдів доларів.

Із виникненням нових хвиль пандемії ймовірність скасування або нового перенесення Ігор залишалася високою. Хоча МОК та оргкомітет ОІ-2020 незмінно заявляли про свій намір провести змагання у будь-якому разі.
Програма літніх Олімпійських ігор-2020
Олімпіада у Токіо - перші літні Ігри, програма яких сформована за новими принципами МОК. Зокрема, вони дають зелене світло новим дисциплінам: у першу чергу, молодіжним. Крім того, збільшується частка жіночих медальних розіграшів та кількість змішаних змагань. У Токіо-2020 будуть розіграні 339 комплектів медалей замість 306 у Ріо-2016. При цьому кількість учасників Ігор залишається приблизно такою ж, як п'ять років тому.
На Іграх-2020 дебютують карате, скелелазіння, серфінг та скейтборд. Після перерви у програму повертаються бейсбол та софтбол, на яких наполягали японці.

Також вперше на дорослих Олімпіадах ми побачимо баскетбол 3х3, фристайл-BMX, а також змішані естафети у плаванні та легкій атлетиці, змішані командні змагання у дзюдо, тріатлоні та стрільбі з лука. Багато з цих дисциплін додавалися на ходу і не встигли пройти серйозне тестування. У скейтборді на момент включення до програми Ігор взагалі не існувало домінуючої міжнародної федерації з визнаними правилами.
Тому експерименти МОК з новими видами багато хто вважає авантюрними спробами встигнути за швидкоплинним світом. При цьому як мінімум два традиційних види спорту перебувають у вкрай важкій ситуації. Міжнародна федерація боксу через корупційні скандали була позбавлена визнання МОК. Важка атлетика на тлі нескінченних допінгових скандалів дивом зберегла місце у програмі Ігор, але очевидно, що олімпійське майбутнє цього виду спорту вкрай туманне.
Варто зазначити, що новозеландська важкоатлетка Лорел Хаббард стане першою в історії трансгендерною учасницею Олімпійських ігор. Деякі критики вважають її участь несправедливою стосовно інших спортсменок-жінок.

43-річна Лорел Хаббард до 35 років була чоловіком: тоді її звали Гевін Хаббард. Атлетка має срібну медаль чемпіонату світу 2017 року.
Вона виступить у категорії важкої атлетики серед жінок до 87 кілограмів.
фаворити та прогнози
ОЛІМПІАДИ
Американська компанія Gracenote регулярно публікує прогнози на результати Олімпійських ігор. На думку аналітиків, перше місце у медальному заліку посядуть США, друге - Китай, третє - Росія.

Якщо прогнози здійсняться,
США можуть всьоме поспіль виграти медальний залік. Китай, своєю чергою, завдяки другому місцю може відновити свою спортивну славу після відносної невдачі у Ріо, де спортсмени заробили лише 70 медалей. Японія, як очікується, виграє на 40% більше нагород у порівнянні з Олімпіадою-2016. Цього вистачить, щоб посісти четверте місце у загальному заліку. Велика Британія, яка стала другою у Ріо, в Токіо може опуститися аж на восьме місце.

Україна, за прогнозами Gracenote, посяде на Олімпіаді 15-ту позицію.

Прогноз медального заліку на літніх Олімпійських
Іграх у Токіо
місце
країна
золотих медалей
всього медалей
1.
США
43
114
2.
Китай
38
85
3.
ОКР (Росія)
23
73
4.
Японія
34
59
5.
Нідерланди
16
46
6.
Франція
9
41
7.
Австралія
12
40
8.
Велика Британія
11
36
9.
Німеччина
11
34
10.
Італія
8
33
Аналітики Olympic Medals Prediction також впевнені у перемозі американців, але прогнозують 104 медалі, а не 114. Росія, на думку сервісу, також отримає менше медалей, ніж очікують експерти Gracenote. А Японія поступиться четвертим місцем Великобританії.
Прогнози медального заліку засновані на результатах спортсменів в останніх змаганнях з урахуванням їхнього рейтингу. Аналітики брали до уваги чемпіонати світу та інші великі змагання.
Російського прапора у Токіо не буде - як і на зимовій Олімпіаді в Пхенчхані-2018. Спортсмени з РФ виступатимуть під нейтральним прапором, якщо вони не причетні до допінгових скандалів або приховування результатів тестів. Історія тягнеться вже 7 років, починаючи із сочинської Олімпіади 2014 року, де Росію піймали на шахрайстві: грандіозній підробці допінг-проб та участі держави у масштабних допінгових скандалах. На цьому все могло закінчитися, але Росія знову відзначилася: база даних московської антидопінгової лабораторії, де зберігалися дані проб спортсменів, була відредагована перед передачею у WADA (Всесвітнє антидопінгове агентство).

Відлуння скандалу доноситься й досі: на підставі розслідувань від участі в Олімпіаді-2020 відсторонені плавці Вероніка Андрусенко та Олександр Кудашев. Рішення щодо Росії буде діяти до 16 грудня 2022 року.
Де пройде Олімпіада?
Крім Токіо та його передмість, олімпійські старти пройдуть в Йокогамі, Сайтама, Міягі, Адзиномото та Саппоро (футбольний турнір).

Олімпійський марафон і змагання з ходьби через побоювання спекотної погоди перенесені в Саппоро. Базою стартів для вітрильного спорту стане острів Еносіма. Стрілецький парк розташований у містечку Асака під Сайтамою. Змагання із серфінгу проведуть на пляжі Тіба, хоча тут конкретне місце та час старту сильно залежать від погоди на морі, котру заздалегідь спрогнозувати важко.
Для проведення Олімпіади буде задіяно 33 спортивні об'єкти, 28 із них розташовані у радіусі 8 км від Олімпійського селища, яке звели у самісінькому центрі Токіо. Головною ареною Ігор стане Національний стадіон Японії на 80 тисяч місць, побудований спеціально до ОІ-2020. Тут пройдуть церемонії відкриття та закриття, а також змагання з легкої атлетики та фінал з жіночого футболу.

У центральний кластер також входять стадіони для гандболу, боксу, настільного тенісу, дзюдо, карате та важкої атлетики. 13 об'єктів для 15 видів спорту включені до Прибережного кластеру Токіо, який розташований у центральній частині японської столиці.
Талісмани Олімпіади-2020
Офіційна презентація талісманів літніх Олімпійських та Паралімпійських ігор "Токіо-2020" відбулася 28 лютого 2018 року.
Автором талісманів став графічний дизайнер із Фукуоки Ріо Танігучі (Ryo Taniguchi), який переміг у конкурсі серед 2042 заявок. Проект Танігучі отримав 109 041 голос.

Талісмани літніх Олімпійських та Паралімпійських ігор-2020 отримали імена Мірайтова та Сомейті. Ім'я синьо-білого талісмана Олімпіади Мірайтова засноване на японських словах "міра" (майбутнє) і "това" (вічність). Ім'я біло-червоного талісмана Паралімпіади Сомейті походить від назви сорту сакури "сомейосіно". Крім того, воно співзвучне англійській фразі so mighty (такий могутній).

КОРОНАВІРУС
ТА ОЛІМПІАДА
Щоб мінімізувати ризик зараження COVID-19 на олімпійських заходах, розроблені різні карантинні заходи. Естафета олімпійського вогню проходила в умовах суворих обмежень. Окрім того, заборонені візити іноземних уболівальників у Токіо. Японський міністр Тамайо Марукава, відповідальна за проведення Олімпійських та Паралімпійських ігор, підтвердила, що олімпійські змагання пройдуть на території японської столиці без глядачів.
Також скорочені офіційні делегації національних олімпійських комітетів та керівників держав. Спортсменам доведеться проходити регулярне тестування. Їм заборонено залишати Олімпійське селище, контакти між представниками різних країн також будуть обмежені.

При цьому неодноразово наголошувалося, що щеплення від коронавірусу для спортсменів та інших учасників Ігор-2020 бажане, але не обов'язкове.
україна на олімпіаді
Україну на Олімпіаді у Токіо представлять 158 олімпійців у 25 видах спорту, всього - у 30 дисциплінах. Це найменша делегація від України за всю історію участі в Олімпіадах.

Наша країна буде представлена у бадмінтоні, боксі, вільній та греко-римській боротьбі, важкій атлетиці, велоспорті (шосе, трек, маунтенбайк), академічному веслуванні, веслуванні на байдарках та каное (веслувальномуслаломі), спортивній гімнастиці, художній гімнастиці, дзюдо, карате, кінному спорті, легкій атлетиці, плаванні, артистичному плаванні, стрільбі з лука, кульовій стрільбі, стрибках у воду, стрибках на батуті, сучасному п'ятиборстві, тенісі, настільному тенісі, тріатлоні та фехтуванні.
Варто зазначити, що український гімнаст, олімпійський чемпіон Олег Верняєв не увійшов до підсумкового складу збірної. Спортсмена дискваліфікували через допінг.
Також не братиме участі в Олімпіаді триразовий чемпіон Європи та дворазовий призер чемпіонатів світу важкоатлет Дмитро Чумак. Його відсторонили через підозри у спробі ухилення від проходження допінг-контролю.
Головні претенденти на медалі
Жан Беленюк
30 років
український борець греко-римського стилю, срібний призер Олімпійських ігор 2016 року, дворазовий чемпіон світу, триразовий чемпіон Європи, чемпіон Європейських ігор 2019 року в Мінську.

Заявив, що завершить спортивну кар'єру після Олімпіади-2020 у Токіо.
Ольга Харлан
30 років
українська фехтувальниця (шабля), олімпійська чемпіонка 2008 року у командній першості, бронзова призерка Олімпіади-2012, шестиразова чемпіонка світу (2009 року в командній першості, 2013 в індивідуальній і командній, 2014 в індивідуальній, 2017 в індивідуальній, 2019 в індивідуальній), восьмиразова чемпіонка Європи.
Дар'я Білодід
20 років
українська дзюдоїстка, чемпіонка Європи та дворазова чемпіонка світу.
Ярослава Магучіх
19 років
українська легкоатлетка, що спеціалізується на стрибках у висоту, чемпіонка Європи з легкої атлетики в приміщенні (2021), чемпіонка Європи серед юніорів, чемпіонка світу та Європи серед юнаків, рекордсменка світу серед юніорів.
Олександр Хижняк
25 років
український боксер-любитель. Чемпіон світу (2017), чемпіон Європи (2017), чемпіон світу серед молоді (2012), бронзовий призер Європейських ігор (2015), призер чемпіонату Європи серед молоді, чемпіон України (2016).
Марина Бех-Романчук
25 років
українська легкоатлетка, яка спеціалізується на стрибках у довжину, призерка світових та континентальних першостей, чемпіонка Універсіади, учасниця Олімпійських ігор-2016, чемпіонка Європи, багаторазова чемпіонка України.
Михайло Романчук
24 роки
український плавець, чемпіон Європи (2018), срібний призер чемпіонату світу (2017), медаліст юнацьких олімпійських ігор та чемпіонатів світу та Європи з плавання. Світовий рекордсмен. Встановив рекорд Європи на дистанції 800 м вільним стилем (2020)
Ігор Радівілов
28 років
український гімнаст, бронзовий призер Олімпійських ігор-2012, чемпіон Європи у вправах на кільцях 2013 року. На його честь названо опорний стрибок "The Radivilov".

Українці,
бажаємо вам перемоги!

Автор: Вероніка Кордон