У світі розпочалася активна кампанія з вакцинації від COVID-19, і наразі кількість вакцинованих від коронавірусу перевищила кількість зареєстрованих випадків зараження. Разом з тим, радіти зарано, адже абсолютна більшість щеплень припадає на всього 10 найбагатших країн, які забезпечують 60% світового ВВП. При цьому, майже 130 країн з населенням 2,5 мільярда людей ще не зробили жодного щеплення.

Що з вакциною для України?
У Міністерстві охорони здоров'я планують розпочати вакцинацію українців у лютому. Україна є членом ініціативи COVAX і завдяки цьому зможе отримати безкоштовно щонайменше 8 мільйонів доз вакцини від COVID-19, якими щеплять 4 мільйона українців – кожному щеплення робитимуть двічі. При цьому, вакцину постачатимуть до країни поступово.

Наша країна увійшла у перелік країн, яким глобальна ініціатива COVAX надасть вакцини проти COVID-19 у межах першої хвилі розподілу
— заступник міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції Ігор Іващенко
ЩО ТАКЕ COVAX?

Це світова ініціатива, мета якої - щонайшвидша глобальна імунізація людства проти COVID-19 та подолання гострої фази пандемії. Наразі ініціативу підтримали 183 країни, включно з Україною.

До COVAX долучилися країни, які інвестують у розробку вакцин. Крім того, в рамках ініціативи передбачений механізм, що забезпечує безкоштовний доступ до вакцин для країн із середнім та низьким рівнями доходу, які не можуть дозволити собі платити за вакцини проти COVID-19. Таким чином, всі країни-учасники ініціативи, незалежно від їхньої платоспроможності, отримують доступ до вакцин.

Власне, у рамках цього механізму Україна і отримає безкоштовні вакцини. Першу заявку на отримання вакцини від нашої держави було подано до організації 7 грудня 2020 року, і вже 11 грудня її затвердили.
КОЛИ СТАРТУЄ ВАКЦИНАЦІЯ ВІД COVID-19 В УКРАЇНІ?

Вакцинація в Україні мала стартувати у середині лютого. Разом з тим, як заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов, вчасному старту кампанії завадила «бюрократія», і щойно вакцини від COVAX надійдуть в Україну, людям почнуть робити щеплення. Для початку вакцинації уже підтверджено отримання Україною 117 тисяч доз вакцини виробництва компанії "Pfizer" – "Biontech".

Крім того, було підтверджено постачання й іншої вакцини, а саме виробництва компанії "AstraZeneca" у кількості від 2,1 млн до 2,7 млн доз – її закуплять за державні кошти. Постачання вакцини очікується впродовж першого-другого кварталів 2021 року.

КОГО В УКРАЇНІ ВАКЦИНУЮТЬ ПЕРШОЧЕРГОВО?

Для українців затвердили національний календарний план вакцинації від коронавірусу. Його проведуть у 5 етапів. При цьому 20% українців планується вакцинувати безкоштовно в рамках ініціативи COVAX. А надалі Україна зможе купувати вакцини за зниженою ціною. Згідно з планом, протягом лютого-квітня буде використано 367 тисяч безкоштовних вакцин.

Передусім, щеплення отримають такі категорії населення:

медичні працівники, їх близько 402 000
військовослужбовці ЗСУ, які беруть участь в ООС - 41 000
працівники соціальної сфери - 156 000
мешканці пансіонатів для літніх людей та працівники цих закладів - 136 000
Після цього мають вакцинувати людей віком від 60 років, зокрема тих, хто має захворювання з ризиком виникнення ускладнень у разі зараження коронавірусом. Це одна з найбільш численних груп. За підрахунками МОЗ, орієнтовно це 9,9 млн осіб.

Далі вакцину мають отримати пріоритетні групи ризику: вчителі, працівники структур державної безпеки - ДСНС, МВС, Нацгвардії, СБУ, ЗСУ. Всього у цій групі налічується 570 тисяч людей.

Наступні у черзі - ув'язнені та дорослі віком від 18 до 59 років з хронічними хворобами, через які можуть виникнути ускладнення в разі захворювання коронавірусом. Ці дві групи разом налічують майже 6,5 млн осіб.

В Україні планується запуск сайту для запису на вакцинацію від COVID-19 онлайн. Зареєструватися на щеплення можна буде і в телефонному режимі через сімейного лікаря. Разом з тим, з часом кількість охочих вакцинуватися серед українців зменшується.

За даними соціологічної групи "Рейтинг", якщо в листопаді 2020 року 55% громадян готові були зробити щеплення від коронавірусу за умови, що вакцина буде безкоштовною, то в січні 2021 року таких поменшало до 43%. Тут варто зауважити: на думку вчених, щоб з'явився колективний імунітет, а рівні поширення інфекції та смертності кардинально знизилися, ефективну вакцину від хвороби мають отримати від 60% до 80% населення.

Вакцини різних виробників:
яка між ними різниця

Розробка вакцини проти коронавірусної інфекції COVID-19 стала надважливим завданням для системи охорони здоров'я у всьому світі.

Починаючи з літа минулого року різними медичними установами та фармацевтичними компаніями велися розробки понад 200 потенційних вакцин. Випробування на людях пройшли близько сотні препаратів. Наразі 13 вакцин-кандидатів проходять третій етап клінічних досліджень. Загалом поки є кілька головних кандидатів. Про них докладно поговоримо нижче.

Sinovac Biotech (КИТАЙ)

Китайська Sinovac Biotech (CoronaVac) – це інактивована (вбита) вакцина. Вона забезпечує створення імунінету до хвороби завдяки тому, що містить неживі вірусні частинки COVID-19. Таким чином, організму людини не чиниться жодної шкоди, при цьому він отримує сигнал до подолання хвороби, і виробляється імунітет.

Для порівняння, вакцини Moderna та BioNTech/Pfizer, що розробляються на Заході, мають зовсім інший механізм дії, адже працюють на рівні людського РНК. При вакцинації частину генетичного коду коронавірусу, фактично, вводять в організм. Це спонукає його виробляти вірусні білки, чого достатньо, щоб підготувати імунну систему до атаки вірусу.

Вважається, що однією з головних переваг вакцини Sinovac є те, що її можна зберігати у звичайному холодильнику за температури від +2 до +8 градусів. Разом з тим, вакцина далеко не є лідером за показниками ефективності.

Цифри у різних країнах разюче різняться. Наприклад, результати клінічних випробувань у Туреччині показали, що ефективність вакцини становить 91,25%, а в Індонезії - 65,3%. Згідно з результатами клінічних досліджень у Бразилії, вакцина на 100% ефективна проти важкої форми COVID-19, і на 78% при легких випадках, що вимагають медичного лікування. А її загальний показник ефективності, як заявили у самій Sinovac Biotech, становив
50,38%.
BioNTech/Pfizer (США,НІМЕЧЧИНА)

Вакцина, розроблена німецькою компанією BioNTech та американським фармацевтичним концерном Pfizer - перша дозволена у грудні 2020 року до застосування в ЄС і перша офіційно схвалена ВООЗ. Як зазначалося вище, вона працює шляхом змін на рівні людської РНК.

Згідно з результатами масштабного дослідження, проведеного в Ізраїлі, в якому брали участь 600 тисяч осіб, ефективність цього препарату оцінюється в 94 відсотки. Ті, хто отримав щеплення, на 94 відсотки рідше хворіли, ніж ті, хто ще встиг вакцинуватися. А серед тих, хто попри вакцинацію заразився коронавірусом, спостерігалося на 92 відсотки менше випадків тяжкого перебігу хвороби. Разом з тим, препарат вибагливий щодо зберігання і транспортування – потрібні холодильники з дуже низькими температурами.

У листопаді 2020 року Єврокомісія уклала з BioNTech та Pfizer контракт на постачання 200 млн доз із можливістю додаткової закупівлі ще 100 мільйонів. На початку січня 2021-го Євросоюз уклав з компаніями контракт на додаткову закупівлю ще 300 мільйонів доз вакцини. Усього цього року американським і німецьким фармацевтичними гігантами заплановано виробництво 2 мільярдів доз вакцини від COVID-19.
Moderna (США)

Вакцина американського виробництва Moderna, яка працює також на рівні клітин РНК, вважається однією з найефективніших та найбезпечніших. У компанії офіційно заявили, що їхня вакцина від COVID-19 досягає 94,1% ефективності, а для запобігання тяжкого перебігу хвороби - 100% ефективності. Крім того, важливо, що вакцина демонструє високу ефективність проти нових штамів коронавірусу.

Ще у листопаді минулого року Єврокомісія уклала з компанією Moderna перший форвардний контракт на постачання 160 мільйонів доз вакцини. Усього у 2021 році компанія планує виготовити близько 1 млрд доз.

Oxford AstraZeneca (Швеція, Великобританія, Індія)

Ця вакцина працює на генетичному рівні. Препарат «закодовує» створення в організмі людини необхідних для боротьби з хворобою антигенів. Крім того, вона невибаглива у транспортуванні і зберіганні, на відміну від РНК-вакцин Moderna і Pfizer. Також вона відносно дешева у виробництві. Разом з тим, поява мутацій коронавірусу в деяких регіонах, на зразок ПАР і Бразилії, поставила під сумнів її подальшу ефективність.

Вакцина AstraZeneca була розроблена шведсько-британським виробником фармацевтичної продукції у співпраці з Оксфордським університетом. Ця вакцина вже дозволена у Великій Британії, Індії та Аргентині. Розробники мають намір у 2021 році виготовити близько 3 мільярдів доз. Випускати вакцину збираються в Індії.

Sinopharm (Китай)

Вакцина Sinopharm розроблена у Китаї і зараз проходить останню фазу клінічних випробувань. В кінці минулого року компанія заявила про рівень ефективності 79%. Попри те, що офіційно Китай не перебуває серед країн, які почали вакцинацію населення проти коронавірусу, фактично близько мільйона китайців вже отримали щеплення цією вакциною. Переважно це працівники державних структур та підприємств.

Вакцину Sinopharm дозволили застосовувати в Об'єднаних Арабських Еміратах, які замовили 3 мільйони доз. Також її очікують у Бахрейні та Пакистані. Останній заявив про готовність купити у Китаю 1,2 мільйона доз препарату. До кінця 2021 року компанія Sinopharm має намір випустити мільярд доз своєї вакцини.

Novavax (США)

Вакцина американського фармацевтичного концерну Novavax пройшла другу і третю фазу клінічних випробувань. Її ефективність становить 89,3%. Що важливо, проведені у Великобританії та ПАР дослідження показали, що вакцина ефективно діє і в разі мутації вірусу, зокрема, проти британського та південноафриканського штамів.

Препарат створений на основі інактивованого (мертвого) коронавірусу. Крихітні частинки вірусу SARS-CoV-2 потрапляють організм і викликають реакцію імунітету, при цьому не чинять шкоди. Вакцину можна зберігати при температурі 2-8 градусів за Цельсієм, що вигідно відрізняє її від препаратів BioNTech і Pfizer.

У США компанія Novavax сподівається отримати дозвіл на екстрений допуск своєї вакцини. Європейська Комісія уже заявила, що хоче придбати до 200 млн доз. Великобританія замовила 60 млн доз. Крім того, вакцину Novavax очікують і в Україні.

Російська Sputnik V

Sputnik V розробили в Росії у Науково-дослідному центрі епідеміології та мікробіології імені Гамалії та зареєстрували ще 11 серпня після закінчення двох клінічних випробувань.

Таким чином росіяни стали першими, хто оголосив про нібито дієву вакцину від коронавірусу COVID-19. Разом з тим, реєстрація російської вакцини без третьої фази випробувань, яка передбачає тестування на кількох тисячах добровольців, викликала обурення міжнародної наукової спільноти. Група поважних вчених одразу звернулася з відкритим листом до світової громадськості. У ньому близько 40 дослідників з Європи, США, Канади та самої Росії поставили під сумнів правдивість даних розробників вакцини.

В Україні також відреагували скептично на появу російської вакцини. Крім того, питання поставки російської вакцини до України викликало гарячі політичні дискусії. Врешті-решт, головний санітарний лікар, заступник міністра охорони здоров'я України Віктор Ляшко заявив, що реєстрація Sputnik V у нашій країні неможлива.
Україна використовуватиме лише ті вакцини проти COVID-19, які успішно пройшли третю фазу клінічних досліджень
— головний санітарний лікар, заступник міністра охорони здоров'я України Віктор Ляшко
Які вакцини отримає Україна?
Усього завдяки COVAX Україна розраховує отримати від 8 до 16 млн доз вакцини від коронавірусу, чого вистачить для вакцинації 4-8 млн українців. На кожного – по дві ін'єкції. У лютому в Україну має надійти китайський препарат виробництва Sinovac Biotech. Наприкінці 2020 року Міністерство охорони здоров'я підписало контракт на постачання 1,9 мільйонів доз цієї вакцини.
Також у лютому Україна має отримати 117 тисяч доз вакцини Pfizer / BioNTech. Крім того, у першому півріччі 2021 очікується поставка від 2,2 до 3,7 мільйона доз препарату AstraZeneca / Oxford. Ще 1 млн доз вакцин від коронавірусу у лютому Україна отримає у рамках контракту про постачання 12 млн доз препарату виробництва компаній AstraZeneca та Novavax.

Російську вакцину від COVID-19 Супутник V через відсутність доказів її ефективності Україна закупляти відмовилася. Президент Володимир Зеленський пояснив, що до початку літа наша держава отримає до 10 мільйонів доз вакцини від коронавірусу з різних країн, але російський препарат в це число не входить.
ПРОБЛЕМИ ЗІ ЗБЕРІГАННЯМ ВАКЦИН

Вакцини різних виробників потребують різних умов зберігання. Деяким для збереження ефективності необхідні вкрай низькі температури від -80°, що забезпечити часом проблематично. Деякі можна зберігати у звичайних холодильниках при +2 - +8°.

У Центрі громадського здоров'я стверджують, що станом на зараз в Україні є достатньо холодильників, щоб зберігати майже 12 млн доз вакцин при температурі +2°- +8°. Якщо зберігати потрібно при -20°, то є холодильні потужності лише для 340 тисяч доз. У разі, якщо буде потрібне обладнання для температурного режиму 80°- 60°, то в Україні такі холодильники є лише для 67 тисяч доз.

ЧИ ЕФЕКТИВНА ВАКЦИНА ПРОТИ НОВИХ ШТАМІВ КОРОНАВІРУСУ?

Усі віруси мутують, утворюючи нові штами для розповсюдження та виживання. Тому поява нових різновидів коронавірусу COVID-19 не повинна дивувати. Вчені досліджують ефективність вже розроблених вакцин проти нових варіантів вірусу.

Деякі дослідження свідчать, що південноафриканський штам COVID-19 може допомагати вірусу уникати антитіл. Але експерти компаній Moderna, Novavax та Janssen стверджують, що ефективність їхніх вакцин у таких випадках може бути нижчою, однак вони мають працювати.

З іншого боку, частковий захист, який забезпечить вакцина - це краще, ніж взагалі без нього. До того ж виробники вже взялися за модифікацію своїх вакцин.

КОМУ НЕ РАДЯТЬ ВАКЦИНУВАТИСЯ?

Щеплення від коронавірусу не є обов'язковим у будь-якій країні, але його наполегливо рекомендують всім дорослим. Проте є винятки. Наразі ВООЗ не радить робити вакцини Pfizer-BioNTech і Moderna вагітним жінкам. Але це пов'язано з браком даних, а не з доведеною шкідливістю цих вакцин.

Фахівці не вважають, що відмовлятися від вакцинації потрібно жінкам, котрі годують грудьми, якщо в них немає інших протипоказань. Це також стосується й тих, хто планує вагітність, адже будь-які вакцини не впливають на здатність завагітніти.

Як свідчить статистика, важкі алергічні реакції на вакцину від COVID-19 трапляються рідко. Втім Центр контролю та профілактики захворювань США радить проконсультуватися зі своїм лікарем перед щепленням, якщо раніше алергічні реакції на вакцини були.

Ті, хто страждає на алергії, як-от на їжу, домашніх тварин чи латекс, вакцинуватися можуть. Щеплення не отримують люди, які наразі хворіють на коронавірус, а також діти, оскільки вони мають низький ризик хвороби.
Автор: Вероніка Кордон